Zosia idzie do dentysty

Okładka książki Zosia idzie do dentysty Susa Hämmerle
Okładka książki Zosia idzie do dentysty
Susa Hämmerle Wydawnictwo: Wilga opowieści dla młodszych dzieci
2015-01-01
24 min.
Marta Krzemińska

1964

Zosia jest już dużą dziewczynką, która prawie niczego się nie boi. Nie chce jednak iść do pani dentystyki, aby pokaać jej plamkę na zębie. W końcu przekonuje się, że warto dbać o swoje ząbki.

Wizyta u dentysty budzi niepokój przed wieloma osobami, zarówno dziećmi, jak i dorosłymi. Jednak warto badać zęby i leczyć je, jeśli trzeba, przezwyciężając swój strach. Historia Zosi uświadamia, że lęk nie jest niczym złym i może dopaść każdego, ale warto pokonywać swoje słabości, bo niekiedy strach ma wielkie oczy.

Owa opowieść zachęci niejednego dzieciaczka do wizyty u dentysty. Autorka tłumaczy, do czego służą poszczególne narzędzia dentystyczne, a na samym końcu książki znajduje się obrazek wymagający rozróżnienia, jakie produkty są zdrowe dla zębów, a które im szkodzą.

Książka bierze udział w wyzwaniu czytelniczym "WyPożyczone": http://www.rudymspojrzeniem.pl/2018/01/wypozyczone-wyzwanie-czytelnicze-2018.html

"Zosia idzie do dentysty" to opowieść, która ma za zadanie pokazać dziecku, że w tym przypadku dentysty, nie trzeba się bać. Zosia ma małą dziurkę w zębie. Aby nie zrobiła się ona większa trzeba odwiedzić gabinet stomatologa. Tata Zosi postanawia ją tam zabrać a w nagrodę po badaniu obiecuje dziewczynce wycieczkę do zoo. Oczywiście mała Zosia bardzo się boi, planuje nawet ugryźć panią dentystkę ale ostatecznie tego nie robi. Gabinet stomatologiczny i wszystkie narzędzia dentystyczne wzbudzają w Zosi dużą ciekawość a wizyta przebiega w przyjemnej atmosferze, dlatego Zosia postanawia nie bać się już więcej dentysty.
Książeczka jest niewielka a tekstu jest w niej raptem na kilka minut czytania. Jej karty ozdabiają kolorowe ilustracje, które dzieci tak kochają. Ciekawym pomysłem jest umieszczenie na ich ostatnich stronach obrazków prezentujących przedmioty adekwatne do danego miejsca i tytułu. Stanowią one podsumowanie i pokazują dokładniej narzędzia dentystyczne. Obrazki są natomiast podpisane więc dzieci mają też okazję poznać nowe słówka.
Historyjka przypomina relację z jakiegoś wydarzenia/dnia. Porusza ponadto ważny, wzbudzające często w dzieciach lęk, temat. Dzięki zwyczajnym bohaterom najmłodsi chętniej przyswajają treść a wizja wizyty w gabinecie stomatologicznym nie jest czymś strasznym. W końcu zawsze można skorzystać z doświadczenia małych bohaterów i wyciągnąć wnioski z ich przygód. Myślę, że stworzenie takiej właśnie serii było udanym pomysłem i gorąco zachęcam do sięgnięcia po tenże właśnie z tytuł ;)

Książka do kupienia w fajnej cenie na platon24

• Biblioteka 2019 Martyna
  • Zuzanna <3
  • Biblioteka
  • Dzieciaki
  • Córka
  • Rok 2018

Dodaj cytat z książki Zosia idzie do dentysty