Spook Country. W kraju agentów

Tłumaczenie: Robert J. Szmidt
Wydawnictwo: Książnica
Spook Country

Poprzez efektowną intrygę szpiegowsko-kryminalną powieść ukazuje wizję demokracji zagrożonej po wydarzeniach z 11 września 2001, kraju uzależnionego od wszechwładnych służb specjalnych. Aferę na najwyższych szczeblach administracji rządowej śledzimy oczami osób, które z pozoru nie mają ze sobą nic wspólnego: byłej gwiazdy rocka zajmującej się dziennikarstwem śledczym, utalentowanego hakera, który przyczynia się do rozwoju sztuki lokacyjnej, nielegalnego emigranta z Kuby trudniącego się przemytem danych, oraz narkomana wykorzystywanego do rozszyfrowywania zagadkowych komunikatów. Ich ścieżki krzyżują się w nieoczekiwany sposób, gdy przypadkowo trafiają na trop tajemniczej przesyłki, o którą rywalizują dwie grupy agentów i ekscentryczny miliarder. Rzadko się zdarza, żeby książka zaczęła żyć własnym życiem i miała rzesze fanów jeszcze przed publikacją, jak to stało się w przypadku tej powieści.

iHS | 2014-01-07
Przeczytana: 06 stycznia 2014

Nieudana, już druga w kolejności po "Maszynie różnicowej". W odróżnieniu od tamtej ostatniej pisanej w tandemie (co dla mnie jest jakąś paranoją, jak można książkę pisać w duecie) - tutaj jest Gibson z całym swoim warsztatem, styl ma dobry jak za najlepszych czasów. Jest gadżeciarzem - z pietyzmem opisuje te wszystkie tuleje, bryły, sworznie, faktury, smaki, zapachy. Ma małą obsesję na temat łączenia sztuki z techniką, temat przewija się już w kolejnej jego książce - to bardzo dobrze. Ale całkowicie stracił umiejętność konstruowania fabuły po pierwsze, postaci po drugie. W przeważającej części książki nic się nie dzieje - postacie przemieszczają się z miejsca na miejsce, zasypiają na tylnim siedzeniu samochodu, witają się i żegnają z osobami które już nigdy więcej się nie pojawią. Dodatkowo, bohaterzy są koszmarnie papierowi - można przymknąć oko na fakt, że członkowie zespołu Curfew to manekiny, i ich pojawienie się w fabule jest całkowicie zbędne, ale całkowicie przeźroczysta...

talkingroot | 2016-04-03
Przeczytana: 31 marca 2016

Ta książka jest dobrze napisana, ale bardzo męcząca. Koncepty są genialne - sztuka lokacyjna, orisze z santerii wykorzystywane we współczesnym szpiegostwie, średniowieczny mesjanizm i łamanie kodów - ale wątki jakoś się nie kleją, są pozostawione w sumie same sobie. Jednocześnie - jak zawsze przy tym autorze - doświadczyłem niesamowitego poczucia obcości, towarzyszącego opisom współczesnej technologii i rzeczywistości. Autor ma niesamowite oko, jakby z innego świata. Niemniej jednak chyba nigdy lektura Gibsona mnie tak nie wyczerpała...

Mamerkus | 2012-10-26
Przeczytana: 06 maja 2012

Bardziej niepotrzebnej i nic sobą nie wnoszącej książki dawno nie czytałem. Formalnie wszystko jest niby na swoim miejscu, jest fabuła, jakiś tam koncept, ale całość sprawia wrażenie sztuki dla sztuki. Bohaterowie są nudni, miałcy i niczym się nie wyróżniają, intryga jest ok, ale wlecze się jak flaki z olejem, nie przyciąga do siebie absolutnie niczym. Ciężko także "Spook country" zakwalifikować do określonego gatunku literackiego, na pewno nie jest to s-f, ciężko też toto nazwać technothrillerem, najbliżej książce do gatunku pt. ślamazarna obyczajówka z techniką i sensacja w tle.

Coś się chyba Gibson zestarzał i spadł do trzeciej ligi i chyba tylko za zasługi go jeszcze drukują.

gumiak | 2016-07-08

Konwencja thrillera chyba nie bardzo pasuje Gibsonowi albo tłumacz spieprzył dokumentnie. Ciężko się to czyta, tak jakby autor chciał się wyrwać do świata cyberprzestrzeni ale wiążą go granice rzeczywistości. Akcje rwie się, zupełnie nie mogę czuć się w bohaterów. Nie wyszło Mistrzowi, oj nie wyszło.

ulfur | 2011-01-03
Przeczytana: 01 stycznia 2011

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Gibsona zapamiętałem głównie jako twórcę "Neuromancera", ale widać że w klimatach "techno-thrillerów" też czuje się nieźle. Z ciekawostek to nie-wydane jeszcze w Polsce "Zero history" wraca do wydarzeń i bohaterów z tej historii.

peruniec | 2015-11-23

Książka jest dziwna, rozkręca się powoli, robi się ciekawa, napięcie rośnie aż tu nagle znowu opada i zaraz jest koniec książki.
A sama tajemnica nie jest specjalnie ciekawa a do tego większość wątków nie jest w ogóle wyjaśnionych.
Ogólnie wolę cyberpunkowe książki Gibsona.

Piotr | 2016-12-08
padalec | 2016-10-30