Dzień dobry, Jutro!

Wydawnictwo: Media Obok
literatura piękna
Ag2S

Autorka powieści „Dzień dobry, Jutro” urodziła się na warszawskiej Pradze, blisko bazaru Różyckiego. Jej rodzina związana jest z miastem od pokoleń. Ze wspomnień i pamiętników Teresa Czugała próbowała odtworzyć rodzinną historię, od niewyraźnych lat końca dziewiętnastego wieku do dnia dzisiejszego. Tylko jeden rok pozostawał dla niej tajemnicą - burzliwy rok 1926. By rozwiązać jego zagadkę stworzyła fabułę i bohaterów, w połowie fikcyjnych, w połowie rzeczywistych, przywracając do książkowego życia osoby z opowieści rodzinnych. Znając konsekwencje dla własnej rodziny w latach następnych autorka stworzyła historię, która mogłaby się wtedy wydarzyć.
Akcja powieści rozgrywa się między listopadem 1925 a styczniem 1927 roku w Warszawie w środowisku polskich i żydowskich inteligentów oraz robotników.
Losy bohaterów pokazane są na tle kształtującej się II Rzeczpospolitej, przygotowań do zamachu majowego w 1926 roku, przejęcia władzy przez marszałka Józefa Piłsudskiego i początków autorytarnych rządów sanacji. Autorka przenosi nas do przedwojennej stolicy, perfekcyjnie odtwarzając jej klimat i realia życia miasta, którego już nie ma. Na ulicach i w kamienicach Śródmieścia, Pragi, Woli rozgrywa się wątek romansowy dwóch sióstr rywalizujących o względy tego samego mężczyzny, dokonujących wyboru między miłością a wygodnym życiem w dostatku

źródło opisu: https://mediarodzina.pl

źródło okładki: https://mediarodzina.pl

Elwira | 2016-05-09
Przeczytana: 09 maja 2016

Teresa Czugała swą przedwojenną powieść snuje niczym Szeherezada historie z Baśni tysiąca i jednej nocy. Niemal z miejsca i to już od pierwszej strony, jak podróżnicy w czasie przenosimy się za sprawą jej pięknej prozy na uliczki Warszawy z okresu międzywojnia. Poznajmy jej mieszkańców z różnych warstw społecznych, jak i z różnych narodowości (m.in. Polacy, Żydzi).
Klimat budują tu na pewno: niezwykły koloryt epoki, wartka jak na na tego typu powieść akcja, piękny barwny język, perfekcyjna wręcz znajomość nazw, terminów i detali tamtego okresu.

Czytelnika nie zostawią także obojętnym intrygi oraz burze namiętności przetaczające się przez stronice książki i to z taką mocą, że oderwać się od niej nie sposób. Nie ma mowy o nudzie.
To się po prostu czuje, że autorka zna dosłownie każdy kamień nie tylko współczesnej ale i tej dawnej Warszawy (warszawskiej Pragi szczególnie) z początku XX wieku, sprzed stulecia.
Na dodatek owo uczucie cudownie zaowocowało powieścią w klimacie tych...