Zmierzyć świat. Kalendarze, długości i matematyka.

Tłumaczenie: Piotr Karlik
Wydawnictwo: RBA
7 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
Las medidas del mundo. Calendarios, longitudes y matematicos.

Mierzenie pozwala dokładnie scharakteryzować ogromną liczbę obiektów, których inaczej nie bylibyśmy w stanie poklasyfikować. Niemal powszechna unifikacja jednostek umożliwia posługiwanie się tym samym językiem we wszystkich częściach świata: ile czasu minęło, jaka odległość fizyczna dzieli nas od przedmiotu, jak jest wysokość lub waga... Osiągnięcie tej zgodności nie byłoby możliwe bez matematyki.

źródło opisu: RBA, 2012

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Jarosław Wiśniewski | 2016-01-13

Ciekawa książka. Pasjonujący temat zachęca do lektury. Jest to książka popularnonaukowa i śmiało można ją polecić nie tylko matematykom. Może zainteresować wiele osób.
Główna część książki podzielona jest na wstęp, sześć rozdziałów i epilog. Oprócz tych elementów na końcu książki znajdziemy bibliografię i skorowidz. Pierwszy rozdział odpowiada na pytanie: co to znaczy mierzyć? Rozdział drugi nosi tytuł "Zmierzyć niebo", trzeci "Zmierzyć czas", czwarty "Zmierzyć Ziemię". Tytuły od razu informują czytelnika o treści tych rozdziałów. Pasjonując rozmiar piąty mówi o mierzeniu metra, a szósty o pomiarach w dzisiejszych czasach. Książka zawiera liczne ilustracje i ma przejrzysty układ.
Zasługuje na siedem gwiazdek i ogólną ocenę bardzo dobrą. Dlaczego nie więcej gwiazdek? Niektóre podrozdziały według mnie można by napisać nieco lepiej i jaśniej dla czytelnika laika. Chodzi tu o fragmenty z rozdziałów drugiego i szóstego. Tam czasem brakuje odpowiednich ilustracji i objaśnień, żeby...