9788360192924

Dalajlama zginął z ręki zabójcy. konając, powiedział, że w grobowcu Tutanchamona kryję się przesłanie, które odnosi się do całej ludzkości. Francuski genetyk, badający DNA młodego faraona, podejmuje wyścig z czasem, aby odczytać kod. śledztwo prowadzi go na granicę Sudanu, do groty, gdzie kryje się Arka Przymierza i gdzie aBóg nad Bogamia miał wręczyć Tutanchamonowi klucz do nieśmiertelności.

Książkę czytało mi się bardzo ciężko. W niektórych miejscach akcja ciągnęła się tak niemiłosiernie, że zastanawiałam się kiedy koniec. Ale jakoś przebrnęłam do końca i nie sięgnęłabym po nią jeszcze raz. Napisana dość ciężkim językiem, który w pewnych momentach mi przeszkadzał. Niektóre nazwy, typowo egipskie były ciężkie do zinterpretowania i żeby zrozumieć cały sens, trzeba było sobie samemu znaleźć notkę w internecie. Brakowało mi po prostu jakichś wyjaśnień.

Poza tym cała akcja działa się bardzo długo i brakowało jakiegoś tępa, które mogłoby dać jakiś smaczek całej historii.

Zamysł dobry - wykonanie troszkę gorsze.

margoz | 2017-03-25

W książce Śmierć w cieniu piramid znaleźć możemy wszystko... i nic. Wydarzenia o bardzo małym stopniu prawdopodobieństwa i bohaterowie różniący się od siebie pod każdym możliwym względem - łącznie z kwestią religii i przynależności kulturowej odrobinę zniechęcają do czytania - podobnie jak bardzo prosty, wręcz toporny język.
Nie obrażając nikogo - jest to książka nadająca się w sam raz na masowy i zhomogenizowany amerykański rynek - akcja, odrobina tajemnicy, szczątkowy realizm, garść historii, znane nazwiska i zakończenie wywołujące na twarzy grymas zaskoczenia i wzruszenia zarazem. Myślę jednak, że polski czytelnik od książki oczekuje czegoś więcej niż "zapchania" wolnego czasu lekką lekturą.

Na kartach tej książki stają ze sobą do walki światowej klasy egiptolodzy, genetyk i islamscy fundamentaliści. Konflikt rozpoczyna się dokonaniem odkrycia, które na zawsze zmienić ma postrzeganie człowieka i jego pochodzenia, a także zaważyć na losach całego świata. Uwikłanie w tę historię...

empod | 2016-10-07
mądraszek | 2016-02-04