Polityka, nr 1/2 (3041)

Okładka książki Polityka, nr 1/2 (3041) Redakcja tygodnika Polityka
Okładka książki Polityka, nr 1/2 (3041)
Redakcja tygodnika Polityka Wydawnictwo: Polityka czasopisma
czasopisma
Polityka
2016-01-01
2016-01-01

Historia bardzo przyjemna. Podobało mi wszystko w niej. Nastolatka, która ma wpojone, że nauka to najważniejsza wartość w życiu. Nie ma pojęcia co to zabawa, jazda na rowerze czy bal maturalny. Pod chwila presji postanawia odwiedzić nowa rodzine ojca i tam wszystko się zmienia.

📖🐲
Niestety nudnawa, a Auden to miałam ochotę nie raz i nie dwa popchnąć, żeby wydobyć z niej chociaż odrobinę energii i nadać jej jakiś kierunek w życiu. Niby rozumiem, że rodzice, że biedne zahukane dziewczątko, które nie chce zawieść pokładanych w niej nadziei i w sumie jest to prawdopodobne psychologicznie i nie ma cudownej przemiany w pięć sekund, ale z punktu widzenia książki to trochę zabójcze dla wartkości akcji. Według mnie najfajniejsze są elementy pokazujące rodzącą się dziewczyńską przyjaźń z Maggie i resztą paczki oraz siostrzeństwo pomiędzy Auden i Heidi no i oczywiście Isby, chociaż tutaj ta relacja jest z oczywistych względów dość jednostronna. Natomiast to, że nikt jakoś nie opieprzył ojca Auden z góry na dół, jest niestety dla mnie niezrozumiałe i naprawdę żałuję, że takiej sceny nie było. Można przeczytać, ale na pewno są lepsze książki poruszające podobny temat.

PS. Film ma dużo lepszą dynamikę i mnie się podobał, aczkolwiek szkoda, że historia Heidi została w filmie zmieniona wg mnie na minus.

📖🐲

"Druga szansa"/"Bezsenność we dwoje" to jedna z lepszych lektur, na jakie ostatnio trafiłam z gatunku młodzieżowego. Czuć tu lekki, wakacyjny klimat, a jednocześnie książka porusza też ważne tematy, a wszystko to zgrywa się idealnie. Ja wyczułam tu też klimat lat dwutysięcznych, szczególnie gdy akcja rozgrywała się w się w sklepie Clementines - jakoś automatycznie miałam przed oczami modę z tamtych lat. :) Na pochwałę zasługuje też bardzo dobre polskie tłumaczenie Moniki Nowak.
A jeśli ktoś widział film na podstawie powieści - "Bezsenność we dwoje", to wciąż warto sięgnąć po książkę, bo wiele tu barwnych postaci, które pominięto w adaptacji.

Auden po rozwodzie rodziców ma problemy ze snem. Wtedy całe noce przesiaduje w ulubionym barze, zaciekle ucząc się nowego materiału. Wypija hektolitry kawy i przypatruje się klientom. W wakacje postanawia odwiedzić ojca, który założył nową rodzinę w nadmorskim miasteczku. Z początku dziewczyna nie może się przystosować do otoczenia. Jej ojciec ma nową żonę i małe dziecko, które ciągle płacze.

Poznaje chłopaka, imieniem Eli. Jest tajemniczy i zamknięty w sobie. Również cierpi na bezsenność po wypadku najlepszego przyjaciela. Paradoksalnie, to właśnie miejscowy samotnik pokaże jej co straciła przez wiele lat. Zaczyna łączyć ich przyjaźń, ale czy tylko?

Książka była urocza i idealna na wakacje, ponieważ w końcu akcja rozgrywa się nad morzem. Klimat, który w niej panuje sprawia, że przenoszę się do słonecznej nadmorskiej miejscowości.

Bezsenność we dwoje, choć przypomina lekką, wakacyjną lekturę, porusza całą gamę trudnych tematów, jakimi jest samotność, odrzucenie, próba wtopienia się w środowisko, nawiązywanie przyjaźni, akceptacja oraz tytułowa bezsenność. Polecam, warto się zapoznać!

Auden swoje nastoletnie lata poświęciła całkowicie nauce zaniedbując kontakty społeczne. Oprócz tego dziewczyna cierpi na bezsenność spowodowaną rozstaniem się jej rodziców.

Eli jak mało kto zna smak straty, ponieważ rok temu stracił swojego przyjaciela w wypadku samochodowym. Od tego czasu zamknął się na wszystkich wokół.

Gdy Auden pojawia się w nadmorskiej miejscowości by odwiedzić swojego ojca i jego nową rodzinę zaczyna odczuwać jak wiele straciła odcinając się od życia i paradoksalnie to właśnie miejscowy samotnik pokaże jej co utraciła podczas tych lat.

Przyznam szczerze, że książka urzekła mnie tym że ma mapkę mimo iż jest to literatura młodzieżowa no i tym bajkowym nadmorskim klimatem! Od razu po przeczytaniu chwyciłam za rower i pojechałam z przyjaciółką na przejażdżkę. Jedynym minusem dla mnie była sama końcówka która zadziała się w przyspieszonym tempie i żałuję że autorka przedstawiła pewne wydarzenie dość ogólnikowo.

W tym roku miała również premiera adaptacji tej książki zrealizowanej przez Netflixa. Miałam okazję obejrzeć ją w doborowym towarzystwie i niestety tutaj również sprawdziło się to że książka jest lepsza niż film. Najbardziej dotknęło mnie to że wycięto cały wątek z bratem Auden, który w książce jest dość ważny gdyż to właśnie za sprawą prezentu Auden decyduje się na wyjazd do ojca.

Gdy Auden pojawia się w nadmorskiej...

Jestem pozytywnie zaskoczona :)
Myślałam, że będzie to kolejna kiepsko napisana powieść o miłości dla nastolatków/młodych dorosłych, grubo się myliłam.
Książka jak najbardziej jest "poważna", napisana pięknym językiem, fabuła nie nudzi ale na brawa zasługują bohaterowie.
Każdy z nich jest inny, ma inną osobowość, inny charakter, inaczej się wysławia.
Autorka pięknie sobie poradziła z przekazaniem nam ich przeszłości, upodobań i problemów.
Z chęcią przeczytam więcej jej książek

Jestem pozytywnie zaskoczona :)
Autorka pięknie sobie...

🐚Auden po rozwodzie rodziców zaczęła miewać kłopoty z bezsennością. Noce przesiadywała w całodobowym barze. Czytała, uczyła się, przypatrywała się klientom. Wakacje postanawia spędzić u ojca i macochy, w małym miasteczku nad morzem. Jej mama, która jest szanowana wykładowczynią, uważa że ten pomysł jest bez sensu, ale i tak jedzie. Z początku nie może się przystosować. Jej ojciec zaczął nowe życie z inną kobietą i mają już dziecko, które niestety ciągle płacze, przez to Auden ciągle wychodzi z domu i nie może znaleźć dla siebie miejsca. Poznaje chłopaka o imieniu Eli. Jest bardzo tajemniczy, ale tak jak ona cierpni na bezsenność i razem spędzają noce. Poznają siebie, odkrywają nowe miejsca i stają się dobrymi przyjaciółmi. Ale czy między nimi jest tylko przyjaźń? Czy Eli w końcu wyjawi swoje tajemnice?

🐚Książka była bardzo przyjemna i szybko mi się ja czytało. Powiedziałabym, że jest idealna na wakacje, no bo w końcu akcja dzieje się nad morzem, ale też i dlatego, że ma cudowny klimat, przez co czujemy się tak, jakbyśmy przenieśli się do małego morskiego miasteczka. Zdziwiło mnie, że książka posiada mapę, co jest niespotykane w książkach tego typu, ale na pewno jest to duży plus. Co ciekawe, na podstawie tej książki powstał film, który można obejrzeć po samej lekturze. Książka, pomimo że dzieje się w wakacje i może się wydawać że jest dosyć lekka, to porusza ważne tematy, takie jak odrzucenie, przyjaźń, rodzina, miłość, próba wtopienia się w środowisku, ale też, jak sam tytuł wskazuje - bezsenność. Polecam i dziękuję za uwagę.

Auden cierpi na bezsenność, ciężko jej przespać całą noc. Ma swoje ulubione miejsce, w którym przesiaduje nocami i się uczy. Przez wymagających rodziców, nie zaznała nastoletniej beztroski, a dobre wykształcenie i wiedza to podstawa. Po skończonym liceum postanawia spędzić lato u swojego ojca i jego nowej rodziny. Dziewczyna nadal nie przesypia nocy, ale poznaje chłopaka, z którym ten czas staje się przyjemniejszy i ciekawszy.
Fabuła powieści obejmuje lato po skończeniu przez Auden liceum. Dziewczyna ciągle się uczy, co jest poniekąd wymagane przez jej rodziców. Jest to też osoba samotna, której życie towarzyskie praktycznie nie istnieje. Stara się dogadać z macochą i chociaż jest to osoba bardzo żywiołowa, znajdują nić porozumienia. Ojciec dziewczyny wykreowany jest na egoistyczną postać, która mało się stara o rodzinę i ciągle zajęta jest pisaniem książki.
Niestety nie każda czytana przez nas książka wywołuje u nas pozytywne uczucia. „Bezsenność we dwoje” to moje rozczarowanie. Przeważnie takie książki czyta się szybko, są to miłe lektury, które zapewniają rozrywkę na jeden, dwa wieczory. Ta powieść mi się ciągnęła, jak dla mnie może ona być znacznie krótsza, ograniczając treść do ważnych i ciekawych wydarzeń.
W dużej mierze treść książki to rozmowy dziewczyn, które z czasem stają się nudne, a ciągłe ich czytanie staje się monotonne. Mało jest Ellego w tej książce, czyli główne elementu fabuły, który zawarty jest w opisie. Nocne wyprawy nastolatków opisane są mało emocjonująco i nie przekonują czytelnika do tego, że tworzy się między nimi chemia i więź. Uważam, że za mało było romansu w romansie, kiedy nieraz się narzeka, że tego jest za dużo, w tym przypadku mi tego brakowało.
Może komuś spodoba się ta książka, będzie szukał w niej innych wartości, które znajdzie. Ja jednak miałam inne oczekiwania i się lekko zawiodłam.

Nie spodziewałam się dużo po tej książce. Szczerze mówiąc, kupiłam ją bez patrzenia na opis (co rzadko się u mnie zdarza) i sposób na zabicie nudy.

Jednak znacie to uczucie, gdy zamawiacie pizzę w nowej pizzerii, nie spodziewając się, że pobije waszą ulubioną, a ona jednak to robi? I teraz jesteście już stałymi bywalcami, którzy polecają ją znajomym?
- Jeżeli tak, to "Bezsenność we dwoje" wywarła na mnie właśnie takie wrażenie. Wakacyjny romans z wplecionymi wokół niego poważniejszymi problemami. Utrudniająca życie bezsenność dwójki głównych bohaterów pozwoliła na zbudowanie między nimi bliższej relacji, mimo różnych jej przyczyn. Dochodzi do tego problem w komunikacji między nastoletnim dzieckiem a rodzicem.

Jedynym minusem jaki rzucił mi się w oczy były trzy/cztery małe literówki, jednak jest to tak niewielki błąd, że właściwie można go pominąć. Polecam!

- Jeżeli tak, to...

{🌟} książka opowiada o Auden, dziewczynie która przyjeżdża na wakacje do swojego ojca. Choruje ona na bezsenność, więc każdej nocy wychodzi z domu i idzie na plażę. Poznaje tam pewnego chłopaka, Elisa. Który ma podobne dolegliwości.

{🌟} książka była okej. Naprawdę były momenty, w których mówiłam "wow". Cała historia i główni bohaterowie dali się lubić. Jest to książka idealna na wakacje, jako odpoczynek od ciężkiej literatury. Bo ta pozycja to bardzo luźna i niezobowiązująca książka, która jednak swoją prostotą i klimatem oczarowuje czytelnika.

{🌟} przez pierwsze 100-150 stron nie mogłam się wciągnąć. Przeszkadzały mi dość długie rozdziały. Potem jednak już było dużo, dużo lepiej. Bardzo irytował mnie też ojciec głównej bohaterki. Nie wiem, czy był to celowy zabieg, ale bardzo go nie polubiłam.

Podsumowując była to lekka przyjemna książka, jednak nie urzekła mnie ona bardzo. Dobra na zastój czytelniczy! Myślę, że fanom romansu bardzo się spodoba!

• Literatura młodzieżowa

Sarah Dessen Bezsenność we dwoje Zobacz więcej

Okładka książki Kaczor Donald 03/2024 + Kaczor Donald 01/1994 Tello -Team, Marçal Abella Bresco, Maximino Tortajada Aguilar, Francesco Artibani, Carl Barks, Sergi Cardó, Flor Collins, Miguel Fernandez Martinez, Andrea Ferraris, Janet Gilbert, Sander Gulien, John Kane, Bob Karp, Kari Korhonen, Jan Kruse, John Lustig, Miguel, Hanne Guldberg Mikkelsen, Paul Murry, Hjemmet Oslo, Stefan Petrucha, Redakcja magazynu Kaczor Donald, Francisco Rodriguez Peinado, Rodriques, Maria José Sánchez Núñez, Hugo Sauer, Al Taliaferro, William Van Horn
Kaczor Donald ... Tello -Team, Marçal...
Znak nr 827 / ... Maciej Bobula, Dian...
Okładka książki Pismo. Magazyn opinii nr 3 (75) / 2024 Anna Alboth, Jon Lee Anderson, Wiktoria Bieżuńska, Darko Cvijetić, Marcin Czajkowski, Mireła Iwanowa, Magdalena Kicińska, Zuzanna Kowalczyk, Karolina Lewestam, Magdalena Nowicka-Franczak, Cathy Park Hong, Redakcja magazynu Pismo, Ali Smith, Filip Zawada
Pismo. Magazyn... Anna Alboth, Jon Le...
Okładka książki Pismo. Magazyn opinii nr 4 (76) / 2024 Łukasz Barys, Wojciech Bonowicz, David Brooks, Kasia Drewek, Hanka Grupińska, Magdalena Kicińska, Christian Kobluk, Zuzanna Kowalczyk, Karolina Lewestam, Tomasz Szymon Markiewka, Karolina Przewrocka-Aderet, Redakcja magazynu Pismo, Adrienne Rich, Beata Szady, Piotr Szulc, Piotr Tracz, Arvis Viguls
Pismo. Magazyn... Łukasz Barys, Wojci...
Okładka książki Znak nr 826 / 2024 Monika Bobako, Wojciech Bonowicz, Sylwia Czubkowska, Diana Dąbrowska, Olga Drenda, Kamil Fejfer, Olga Gitkiewicz, Jonathan Haidt, Maria Karpińska, Dominika Kozłowska, Katarzyna Kubisiowska, Jakub Majmurek, Małgorzata Nocuń, Eligiusz Piotrowski, Janusz Poniewierski, Redakcja miesięcznika Znak, Bartosz Sadulski, Eric Schmidt, Nuria Selva Fernandez, Agata Sikora, Anna Świrszczyńska, Ola Szmida
Znak nr 826 / ... Monika Bobako, Wojc...