Dryndą po Krakowie

7 (3 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny
Kraków, eseje, Wasilewski
Brethil

źródło okładki: www.antykwariat.waw.pl

Kochający Kraków, lub przynajmniej ciekawi tego miasta, na pewno z przyjemnością zapoznają się z tą książką. Felietony Antoniego Wasilewskiego z lat 1958-1974 przeczytałam z zainteresowaniem. Tym większym, że takiego Krakowa też już właściwie nie ma. Troszeczkę irytujące były wtręty sławiące dobrodziejstwa socjalizmu w naszej ojczyźnie. No, ale cóż, to w sumie też znak czasu.

Podsumowując. Ciekawie, ale nie oszałamiająco.

Tomasz Wojewoda | 2016-10-14
Przeczytana: 14 października 2016

"Dryndą po Krakowie" to zbiór felietonów Antoniego Wasilewskiego (1905-1975), znanego przed laty, choć dziś już nieco zapomnianego felietonisty "Dziennika Polskiego", rysownika, radiowca i gawędziarza. Felietony te pochodzą z okresu po powrocie autora z osiemnastoletniej emigracji w Wielkiej Brytanii.

Motywem przewodnim tych tekstów jest miasto Kraków. Z jednej strony zachwycają wspaniałe, emocjonalne opisy ukochanego miasta, przywoływanie legend, czy historycznych postaci, z drugiej zaś daje się odczuć w tych felietonach pewna dwoistość, kiedy ni stąd ni zowąd, Wasilewski dorzuca do kaflowego pieca swojej książki wielką łopatę węgla socrealizmu. Już w pierwszym felietonie dochodzi na przykład do wniosku, że dobrze się stało, że orzeł polski jest bez korony, "gdyż tę koronę już dawno utraciliśmy... więc po co ten ciężar, chociaż złoty". Zaś kilkanaście stron dalej pisze wzruszającą, lecz do bólu sztampową apoteozę Nowej Huty, gdzie nawet dziecko "potrafi odróżnić zwykłe...