Sekrety Szczecina. Część 2

Seria: Sekrety
Wydawnictwo: Księży Młyn Dom Wydawniczy Michał Koliński
Szczecin
Magdalena

Zapraszamy do kolejnej podróży w czasie z Romanem Czejarkiem, który jest kopalnią wiedzy o ciekawostkach i sekretach dawnego Szczecina. Tym niezwykłym miastem na przemian władali Niemcy, Szwedzi, Francuzi, Duńczycy i Polacy. Swoje tajemnicze enklawy mieli tu także Rosjanie, pisząc po dostatniej wojnie jeden z najbardziej niezwykłych rozdziałów historii miasta nad Odrą. Co mają wspólnego...

Co mają wspólnego słynne szczecińskie paszteciki i żelazna kurtyna? Kto i dlaczego zginął na defiladzie przyjaźni w 1962 roku? Czy dwa grunwaldzkie krzyżackie nagie miecze pochodziły ze Szczecina? Dlaczego właśnie nad Odrą wydarzyła się największa w Polsce katastrofa tramwajowa? Jeśli chcesz poznać odpowiedzi na te pytania, ta książka jest właśnie dla Ciebie!

Czejarek odsłania kolejne tajemnice i nieprawdopodobne historie. Pisze m.in. o garstce żołnierzy Napoleona wykurzających Prusaków ze szczecińskiej twierdzy, retuszowanych fotografiach cesarza Wilhelma II i jego żony oraz o słynnych szczecińskich rodach Stoewerów, Brauenlichów i Toepfferów. Przypomina losy pierwszego fotoreportera Europy Maksa Dreblowa i Carla Hahlwega ‒ człowieka, który zrewolucjonizował produkcję zegarków. Tropi tajemnice wywiadu II Rzeczypospolitej i ujawnia kulisy szczecińskiej wpadki gwiazdy polskiego kina Igo Syma.

Czas na drugą odsłonę Sekretów Szczecina!

źródło opisu: http://www.ksiezy-mlyn.com.pl/oferta.php?groupid=30&idk=305

źródło okładki: http://www.ksiezy-mlyn.com.pl/oferta.php?groupid=30&idk=305

tom5210 | 2019-07-02
Przeczytana: 28 czerwca 2019

Kolejna bardzo dobra książka Romana Czejarka z serii " Sekrety Szczecina".
Tym razem mamy zgromadzone ponad 20 ciekawych opowieści z różnych okresów historii. Część to okres przedwojenny a część to okres powojenny z tzw. głębokiej komuny.
Historie jak zwykle są opisane starannie, rzeczowo i ciekawie. I co najważniejsze poparte są interesującymi zdjęciami.
Kto chce poczytać o tym co mają wspólnego szczecińskie paszteciki z żelazną kurtyną lub też kto i dlaczego zginął na defiladzie przyjaźni w 1962 roku albo dlaczego właśnie nad Odrą wydarzyła się największa katastrofa tramwajowa w Polsce to koniecznie musi sięgnąć po tą pozycję.

Adrian Kopp | 2017-12-08
Przeczytana: 08 grudnia 2017

Druga część bardzo przyjemnej i ciekawej pozycji dotyczącej Szczecina. Tym razem można natrafić na nieco dłuższe artykuły (co mnie bardzo ucieszyło). Także w większym stopniu powojenna rzeczywistość Szczecina, nie Stettina zaczyna się pojawiać. Artykuły interesujące, okraszone ilustracjami i zdjęciami. Bardzo polecam. Idealne do podróży do i z pracy w Szczecinie właśnie. Nabiera to miasto nieco innego odcienia dzięki temu, staje się wielowymiarowe.

Jacoa1 | 2017-11-06
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Ciekawe
Przeczytana: 06 listopada 2017

Druga cześć bardzo ciekawej książki dla fanów Szczecina. Dużo ciekawostek, które można zbadać samemu.