Inwit

Cykl: Algorytm wojny (tom 4) | Seria: WarBook
Wydawnictwo: Warbook
Bubu

Michał Cholewa, laureat Nagrody im. Janusza Zajdla, przedstawia kolejną powieść w cyklu Algorytm Wojny. Po zagładzie świata, który przeminął w Dniu, gdy Sztuczne Inteligencje postanowiły unicestwić ludzkość, ta jednak przetrwała i teraz podzielona na trzy mocarstwa walczy o pozostałości dawnej cywilizacji. Zasady nie obowiązują, moralność nie istnieje. Ludzie są jeszcze bardziej bezwzględni...

Zasady nie obowiązują, moralność nie istnieje. Ludzie są jeszcze bardziej bezwzględni niż SI, a do tego nielogiczni, małostkowi, aroganccy, gotowi mścić się i mordować w imię prywatnych ambicji.

Marcin Wierzbowski ze swoim oddziałem weteranów zostaje wciągnięty w szeregi niezawodnego, lecz cieszącego się złą sławą Dowództwa Operacji Specjalnych Unii Europejskiej. Dowodzący nimi pułkownik Brisbane zabiera żołnierzy w kolejną misję, tym razem na Liberty, planetę, która zadziwiająco dobrze poradziła sobie z buntem maszyn i dysponuje aż dwiema kopalniami caellium, niezwykle cennego surowca.

Niestety Liberty leży w strefie wpływów potężnych Stanów Zjednoczonych i znowu misterne operacje specjalne muszą zastąpić inwazję na pełną skalę.

Tym razem jednak szans na sukces nie dostrzegają nawet magowie, ludzie-komputery żyjący w komorach
medycznych, którzy stracili kontakt ze swoim gatunkiem, w zamian zyskując niemal nieograniczone możliwości analizy i zdobywania wiedzy.
Brisbane wierzy jednak Colette, dziewczynie ukształtowanej w projekcie Dedal, który miał za zadanie stworzenie następcy SI.

Czym będzie zwycięstwo i jaką cenę trzeba za nie zapłacić?

źródło opisu: http://warbook.pl/

źródło okładki: http://warbook.pl/

veinylover | 2016-04-13
Przeczytana: 13 kwietnia 2016

Jeszcze lepiej napisana opowieść niż poprzednie.
Fabuła zajmująca, dramatyczna i jak u tego autora - nie wszystko zawsze kończy się happy endem, przy jednoczesnym zachowaniu przy życiu najbardziej lubianych bohaterów.
Jak zwykle mam parę dyskomfortów. (książki z tej serii czytam w audiobooku, mając przenośne słuchawki można czytać cały dzień :) )
Moje dyskomforty:
Ta historia z płonącą atmosferą, to lekka przesada. Jakim cudem mogłaby spłonąć atmosfera? Raczej takiej reakcji chemicznej nie ma.
Można by spróbować wyobrazić sobie podpalenie atmosfery np. metanowo-tlenowej, ale taka atmosfera istnieć nie może, bo pierwsze z brzegu wyładowanie atmosferyczne podpaliłoby ją, nie mówiąc o scenach z zapalaniem papierosów. Przegięcie dla mnie z powłokami adaptacyjnymi odświeżającymi się, czy wymienianymi w 2 sekundy po zababraniu smołą: z punktu widzenia ergonomii budowy takiego statku obawiam się, że 90% jego masy, to byłyby maszyny do wymiany powłoki adaptacyjnej i do tego w 2 sekundy?...

Hanau | 2018-07-11
Przeczytana: 11 lipca 2018

Mój opis zabrzmiałby tak - akcja, akcja i jeszcze więcej akcji :). Na całe szczęście z korzyścią dla fabuły. Oczywiście pojawiają się pomysły, które z lekka "trącą myszką" np podpalenie atmosfery - ale, skoro Amerykanie mogą mieć silniki wyjące w próżni, to my możemy chyba kilka atmosfer podpalić?.
Niby czwarty tom - a chyba lepszy od poprzedniej części. Bardzo mi się spodobał

Jabuilo | 2016-02-13

Bardzo Dobra Książka. Jak na razie najlepszy tom z cyklu. Skomplikowana gra, naprawdę trzeba bardzo wnikliwie śledzić co się dzieje, bo opisy działań (troszkę zbyt rozbudowane) nie pozwalają do ostatnich stron zrozumieć jaki jest cel tej układanki. Książka nie dla wszystkich, kto szuka gładkiej space opery i przygód głównych bohaterów - będzie zawiedziony. Stopień komplikacji działań oesów i floty gwiezdnej tak wysoki, że w praktyce sedno powieści ukazuje się naprawdę w ostatnich stronach. Ale nie rozczarowuje. Z utęsknieniem czekam na dalsze tomy.

Bogdan Brykman | 2016-05-09
Przeczytana: 09 maja 2016

Dotarłem do końca serii której najlepszą częścią jest II.

ilcattivo13 | 2016-10-09
Przeczytana: 13 marca 2016

(recenzja pierwotnie ukazała się na Szortal.com)

Fantastyczna, militarna cebula

Hubert Przybylski

Bo czasem jest tak, że się wierzy w początkującego pisarza. Że się w pierwszych jego książkach dostrzeże to coś, ten przebłysk geniuszu, to ziarenko wspaniałości, które może się w przyszłości rozwinąć i zaświecić równie mocno, jak słońce. I czasami jest tak, że rzeczywiście się rozwija. Niestety, równie często się okazuje, że to, co zauważyliśmy, to był tylko wypadek przy pracy*, albo może wydatna pomoc redaktora nadzorującego proces twórczy, bo sam autor osiągnął już granice swoich możliwości i nie potrafi, albo nie chce ich przesunąć. Jak by nie było, z początkującymi pisarzami może być różnie. Normalnie w tym miejscu zadałbym fundamentalne pytanie, np. czy Michał Cholewa poradził sobie z presją i własnymi słabościami i zdołał napisać książkę, która jest niesamowicie dobra i pewnie wejdzie do kanonu polskiej fantastyki? I wiecie co, normalnie zdrowo to właśnie zrobię. A więc. Czy...

Paweł Koczan | 2018-05-17
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, SCI-FI
Przeczytana: kwiecień 2018

Uh, oceniam w ramach całego cyklu.Przygody Wierzbowskiego i jego zbieraniny to cieżki kawałek przygody.Trochę bagna z początku, potem jest o wiele lepiej. Całość jednak nie porywa.Moge wymienić kilka innych epopei, które czyta się jednym tchem. Tutaj natomiast jest sporo sprzeczności, z fizyką coś nie gra, z technologia coś nie gra.Wyposażenie - marniutkie.Łańcuch dowodzenia, decyzyjność na statkach - bez sensu.Za dużo dialogów nie wnoszących nic, poza wzajemnym dogryzaniem.Ciekawy pomysł na bunt SI, ale niestety zepsuty i nie wykorzystany jakbym tego oczekiwał. Fajnie rozwijające się wątki - utopione na krótko po rozwinięciu.Jednak po wszystkim, wraca się myślami do ekipy sierżanta...także na plus.

Jakub | 2016-09-13
Przeczytana: 13 września 2016

Finta w fincie... ;)
Na poziomie "forty", choć mniej tu moralnych zagadek a więcej akcji. Co jednak, dla mnie, uwidacznia minus: chciałbym więcej twardych danych o statkach (wymiary, przyspieszenie) i dystansach pomiędzy nimi.
No, ale chciałbym równierz <<spoiler>> ;) oraz porozmawiać z Colette.
Ale narracja - dla mnie mistrzostwo: uwielbiam taką.

Marcus | 2016-03-08

Kolejna, genialna po "Forcie" powieść M. Cholewy. "Inwit" jest połączeniem space opery i military s-f. Komu podobały się poprzednie części cyklu, to ta książka również powinna przypaść do gustu.

FABUŁA
Najmocniejszy atut książki. Fabuła jest skomplikowana, a autor dozuje ją przy użyciu kroplomierza. Jest dość dużo wątków, każdy z nich jest arcyciekawy. Akcja idzie szybkim tempem. Bohaterowie nie wpatrują się w gwiazdy i nie uprawiają jogi. Dzieje się. Niestety autor przyjął formułę krótkich, "pourywanych" podrozdziałów. Mnogość wątków jeszcze komplikuje sprawę. Stosuje też denerwujące clifhangery. Trzeba czytać uważnie. Przerabianie powieści po kilkadziesiąt stron dziennie w łóżeczku to błąd. Tą książkę czyta się "jednym tchem" na plaży. M. Cholewa delikatnie asekuruje czytelnika, ale go nie rozpieszcza.

BOHATEROWIE
Najsłabsi literacko są główni bohaterowie czyli oddział sier. Wierzbowskiego (główny bohater). Dialogi między "trepami" to wzajemne docinki i narzekania na...

Pazio777 | 2018-09-26
Przeczytana: 26 września 2018

Nastał taki czas, że w ferworze codziennej walki zwanej życiem musiałem porzucić książki, które chcę przeczytać na rzecz materiałów, które muszę przeczytać. Mimo wszystko, po wielu trudach i znojach udało mi się ukończyć ostatnią napisaną część Logarytmu Wojny i mimo wszystko nie była to przeprawa nieprzyjemna.
Właściwie to trudno mi obiektywnie odnieść się do książki, bo po tak długiej przerwie od książek wpadłem w jej klimat niczym w pajęczą sieć. Mimo wszystko, bardzo wyraźnie odczułem wrażenie, że autor przez swoje ostatnie pozycje dopracował swój sposób prowadzenia historii. Tak jak poprzednie książki urzekły mnie swoją "autentycznością", to niejednokrotnie miałem poczucie znużenia przez, które musiałem wracać parę wersów wstecz. tutaj, w tej książce, napięcie było tak gęste, że momentami można było je ciąć maczetą. Nawet akcje batalistyczne, które w poprzednich częściach mnie odrzucały, tutaj przyciągały. Bohaterowie, którzy nie są najważniejszym punktem książki, także...

Marcin | 2016-02-16
Przeczytana: 16 lutego 2016

To już czwarte spotkanie z sierżantem Wierzbowskim, tym razem trafiamy do odległego układu na planetę Liberty. Układ ten jak wiele innych zniknął z map po Dniu (wtedy SI postanowiły przejąć władzę) i po wygranej wojnie z SI działała sobie w izolacji. Przypadkowo Unia dowiaduje się o tej planecie która posiada jedną ważną cechę, kopalnie caellium materiał pożądany przez wszystkich. Jest tylko jeden problem planeta ta znajduję się daleko na terytorium zajmowanego przez USA. Unia postanawia rozpocząć bezpardonową akcję mającą na celu zabezpieczenie kopalń lub uniemożliwienie zdobycia jej przez USA, ale czy na pewno jest to tylko jedyny cel, szczególnie, że do akcji wkraczają specjalsi? Chyba najlepsza z do tej pory wydanych części, trzeba naprawdę dobrze się skupić bo akcja jest nieźle pokręcona i już czytając nie jest człowiek pewny czy to co przed chwilą wydawało mu się jasne i brane za pewnik takie jest. Polecam ale trzeba się liczyć z tym, że zostajemy porzuceniu w oczekiwaniu na...