#me

Wydawnictwo: YA!
LubimyCzytać

Gorzka, lecz niepozbawiona ciepłego humoru powieść o dojrzewaniu, współuzależnieniu, miłości i samotności Czy świat nie mógłby być nieco prostszy? Sara wiele dałaby za to, aby w wieku piętnastu lat mieć na głowie tylko naukę i szkolne imprezy (nawet jeśli nie ma w co się na nie ubrać). Musi jednak żyć z kolejnymi wyskokami swojej nieprzewidywalnej, pogrążającej się w alkoholowym nałogu matki...

Czy świat nie mógłby być nieco prostszy? Sara wiele dałaby za to, aby w wieku piętnastu lat mieć na głowie tylko naukę i szkolne imprezy (nawet jeśli nie ma w co się na nie ubrać). Musi jednak żyć z kolejnymi wyskokami swojej nieprzewidywalnej, pogrążającej się w alkoholowym nałogu matki – dziennikarki, przed którą ze względu na ostre pióro i cięty język drżą mieszkańcy całego miasteczka. Ojciec odszedł, kiedy Sara była mała, a snobistyczne liceum, na które matki w zasadzie nie stać, miało być tylko trampoliną do ich społecznego i awansu. Jednak to właśnie w tej nowobogackiej szkole nastolatka odnajduje bratnią duszę... Józek pomaga przekroczyć jej granicę własnych uprzedzeń i lęku – zaprzyjaźniają się z bezdomnym Stefkiem, angażują w życie lokalnej świetlicy socjoterapeutycznej, razem jadą na poszukiwanie ojca dziewczyny. Czy go odnajdą? Czy Sara wreszcie będzie bezpieczna i kochana?

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: http://www.gwfoksal.pl/ksiazki/me.html

Spencer_xoxo | 2019-08-11
Na półkach: Przeczytane, Książki 2019
Przeczytana: 11 sierpnia 2019

Książka porusza wiele istotnych wątków (przykładowo alkoholizm, samotność, wyśmiewanie innych). Sam zamysł bardzo dobry, historię czyta się w miarę szybko. Według mnie na tak cienką książkę autorka dała za dużo problemów/ dramatów. Mimo wszystko polecam:)

agnela | 2019-07-25
Przeczytana: lipiec 2019

Ciemna strona życia, nie tylko nastolatka. Na pewno chwilami przerysowana historia, ale ileż w niej życiowej prawdy... Chwilami rozwój zdarzeń zaskakuje. Na pewno warto przeczytać.

Bożena | 2019-05-20
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: 11 maja 2019

Trochę chyba za dużo nieszczęść spada na tytułową bohaterkę, ale myślę, że nastolatkom powinna się podobać. Dorośli nie wypadają najlepiej w tej książce, bo właściwie jedyną pozytywną osobą jest bezdomny, z którym zaprzyjaźnia się Sara. Wygląda na to, że we współczesnym świecie nastolatki muszą radzić sobie same, zawodzą rodzice i instytucje. I także o tym jest ta książka.

Monika Julita | 2019-05-12
Przeczytana: 12 maja 2019

Żałuję tylko, że na końcu w tej książce jest mnóstwo niedopowiedzeń. Nie dowiadujemy się na przykład, co stało się z potrąconym przez Ewę człowiekiem. Jaki wyrok dostała Ewa? Jak potoczyły się dalsze losy Sary? Co z Józkiem? Co ze Stefanem? Moim zdaniem powieść skończyła się trochę za szybko i dlatego ode mnie ma 8 gwiazdek.

masztylkowska | 2018-06-20
Przeczytana: 20 czerwca 2018

Dostałam ją w prezencie z okazji 20tych urodzin. Niby literatura młodzieżowa, a jednak ma przesłanie. Przeczytałam ją w ciąbgu 48h i jestem zarówno zadowolona jak i oburzona. Matka akolholiczka, która co jakiś czas postanawia zmienić się, a potem znowu zatraca się alkoholem. Jej córka - Sara jest w okresie dorastania, jest wysoka i uważa się za grubą. Historia porusza, jak i przeraża..

Sarcastic Books | 2018-03-18

Unikam raczej polskich książek, ponieważ często czuję się zawiedziona i kojarzą mi się one z nudnymi lekturami szkolnymi. Tutaj jednak moją uwagę przyciągnął opis, pomyślałam sobie: dlaczego nie. Nie powiem, żebym się na niej całkowicie nie zawiodła, ponieważ miała ona swoje plusy, ja i minusy. Zacznę może jednak od postaci. Sara, to właśnie wokół niej kręci się akcja książki, jest piętnastoletnią dziewczyną, która ma swoje kompleksy oraz z tego co zrozumiałam ma nadwagę, a przynajmniej jest pulchna. Zajada swoje nerwy oraz stresy, a życie od zawsze daje jej nieźle w kość. W domu nie ma łatwo z matką alkoholiczką. Skoro już o niej mowa. Ewa przez całe życie czuje się nie spełniona pomimo, że jest znaną w całym miasteczku dziennikarką. Swoje smutki oraz pretensje od lat zatapia w alkoholu, mało kiedy interesuje się swoją córką. Mamy tutaj także Nicholasa, który woli gdy nazywa się go Józkiem. Chłopakowi niczego nie brakuje, a jego ojciec jest szefem telewizji, jeśli mnie pamięć nie...

gepetto | 2018-03-13
Przeczytana: 18 lutego 2018

16-letnia Sara potrzebuje wsparcia i zrozumienia od rodziny i przyjaciół jak każdy w tym wieku. Budując swój światopogląd potrzebne jest wsparcie najbliższych, dobre wzorce i autorytet godny naśladowania. A co jeśli tego wszystkiego nie ma ? Co jeśli matka jest alkoholiczką i jesteś całkowicie zdana na siebie ,i tak właściwie nie wiesz co będzie jutro , czy w ogóle będzie jakieś jutro. To właśnie życie Sary . Nigdy nie wie co może ją spotkać w szkole ze strony durnych, uprzywilejowanych, pięknych, aroganckich (w skrócie DUPA) jak i ze strony matki , na której przykładzie można zobaczyć jak bardzo pozory mogą mylić. Na co dzień jest zwykłą dziewczyną w martensach, która przychodząc do parku koło bloków napotyka na bezdomnego , który zostawi duże znak w jej życiu, tak samo z chłopakiem , którego poznała na swojej jedynej imprezie.

isabelle142 | 2018-02-03
Na półkach: Przeczytane, Podana dalej
Przeczytana: 03 lutego 2018

Mam trochę mieszane uczucia. Na plus: trzeba przyznać, że choć niegruba, wywołuje przeróżne emocje: to doprowadza do śmiechu (sceny z księdzem i ze Stefanem!), to wprawia w osłupienie. Nie przypadło mi jednak do gustu zakończenie. Wydaje mi się, że autorka zabrnęła z fabułą w ślepą uliczkę i nie wiedziała, jak wyjść z sytuacji z twarzą, dlatego książka kończy się tak, jak się kończy, urwana ni w pięć, ni w dziewięć. No i ten okropny spojler na okładce! Jak można w opisie umieszczać fakt, który ma miejsce na około 30 stron przed końcem?!

laurenreadsbooks | 2018-02-01
Przeczytana: 25 stycznia 2018

To moja pierwsza powieść, po którą sięgnęłam, gdy stwierdziłam, że czas zmian nadszedł właśnie teraz i warto zacząć czytać książki polskich autorów. Oczywiście, nie zawiodłam się.
Typową patologię większość utożsamia z codziennymi libacjami, przemocą, a także częstymi interwencjami policji. Ale tak naprawdę problemy z piciem mogą dotyczyć każdego - czego dowodzi książka Pani Joanny Fabickiej.
Zanim rozpoczęłam jej lekturę, zachęcił mnie do tego booktrailer umieszczony na FanPage'u autorki. Ktoś by powiedział, że zaspoilerowął całą książkę. Tak, można się z tym zgodzić, ale jeśli nie masz z tym problemu, a szukasz czegoś, co jeszcze bardziej zachęci Cię do lektury tej powieści - śmiało, oglądaj.

Patrząc na to z mojego, nastoletniego punktu widzenia - mogę się utożsamić z Sarą. Nie powiem, że wiem, jak to jest mieć matkę alkoholiczkę, ale rozterki sercowe, a także odreagowywanie różnych wydarzeń z przeciągu całego dnia nie jest mi obce.

Zdążyłam polecić tę książkę kilku osobom. I...

Gdy pojawiła się najnowsza książka Joanny Fabickiej zatytułowana #me, postanowiłam po nią sięgnąć. Moje zainteresowanie wzbudził niecodzienny tytuł tej niezbyt obszernej książki oraz motto ,,Zawsze jest jakieś jutro”. Byłam także ciekawa, w jaki sposób autorka będzie przemawiać do nastoletniego czytelnika, dla którego jest przeznaczony ten utwór.

Bohaterką książki jest piętnastoletnia Sara. Dziewczyna zawsze stojąca na uboczu, cicha, melancholijna, nie wadząca nikomu. Rówieśnicy raczej nie zwracają na nią uwagi, chyba, że chcą jej dokuczyć z powodu kilku nadprogramowych kilogramów. Sara jest miłośniczką Amy Winehouse, zawsze ubiera się w za duże swetry, dżinsy i ulubione martensy. Pewnego dnia poznaje Nicolasa – chłopaka z dobrego i bogatego domu, który stara się za wszelką cenę odciąć od wpływowego ojca. Józek, bo tak woli by go nazywano, nie znosi ostentacyjnego epatowania bogactwem i głupiutkich rówieśniczek, które nie potrafią rozmawiać o czymś więcej poza makijażem, ciuchami...