Orientalista

Wydawnictwo: W.A.B.
The Orientalist: Solving the Mystery of a Strange and Dangerous Life
Dorota Kozińska
Ag2S

Jeden człowiek, trzy tożsamości i niezwykła opowieść o jednej z najbardziej fascynujących mistyfikacji XX wieku. Lew Nissimbaum, syn przedsiębiorcy naftowego i pochodzącej z rosyjskiej arystokracji komunistki. Essad Bej, potomek azerskiego księcia. Kurban Said, autor głośnej książki Ali i Nino. Trzy nazwiska, trzy życia i łączący je człowiek. Wciągająca historia mężczyzny-kameleona,...

Lew Nissimbaum, syn przedsiębiorcy naftowego i pochodzącej z rosyjskiej arystokracji komunistki. Essad Bej, potomek azerskiego księcia. Kurban Said, autor głośnej książki Ali i Nino. Trzy nazwiska, trzy życia i łączący je człowiek. Wciągająca historia mężczyzny-kameleona, zafascynowanego Orientem rosyjskiego Żyda, nawróconego na islam płodnego pisarza, biografa Stalina i Mahometa... Tom Reiss dociera do źródeł tej przedziwnej mistyfikacji i tworzy poruszający obraz niespokojnej, dwudziestowiecznej rzeczywistości

źródło opisu: http://sklep.gwfoksal.pl/

źródło okładki: http://sklep.gwfoksal.pl/

jolek | 2019-03-24

to jest taka historia.... że na początku mnie nudziła, ale potem - trudno się oderwać.
życie bohatera książki toczy się tak samo bogato (w wydarzenia), niczym koniec XIX i początek XX wieku, w których przyszło mu żyć...
polubiłam tę książkę...

Bożena | 2017-08-27
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2017
Przeczytana: 27 sierpnia 2017

"Urodzony w epoce, w której długoletnie doświadczenia terroryzmu i reakcjonizmu zaprowadziły jego klasę społeczną na skraj przepaści, Lew utrwalił odbicie tej historycznej katastrofy w swojej własnej, pękniętej osobowości."

urtica | 2017-07-29

sięgnęłam po tą książkę z ciekawości - wiele lat temu czytałam "Ali i Nino", która jak wynika z lektury "Orientalisty" ma wiele wątków autobiograficznych

co znajdziemy w "Orientaliście"?
szczegółowo opisane tło historyczne
niezwykłe przygody, ubarwione - w moim odczuciu niepotrzebnie - przez autora, który wyraźnie sympatyzuje ze swoim bohaterem
przygnębiające świadectwo poplątanych i tragicznych losów ludzkich w czasach dziejowej zawieruchy

twzaczytany | 2016-08-19
Przeczytana: 18 sierpnia 2016

Jestem pod ogromnym wrażeniem "Orientalisty". Autor przedstawia w książce zaskakującą postać Essad Beja z całym jego ekscentryzmem i "dziwnością". Przede wszystkim jednak, pokazuje historię sprzed I wojny światowej, narodziny nazizmu, opisuje Turcję, Azerbejdżan, kulturę orientu. Książka zadziwia na wielu polach. Pomimo nagromadzenia historii czyta się ją bardzo dobrze i szybko. Polecam wszystkim, którzy chcą być zaskakiwani :)

dumas | 2016-07-03
Przeczytana: 2016 rok

Interesująca książka opowiadająca o nietuzinkowej postaci. Lew Nussimbaum, urodzony w Baku na początku XX wieku, późniejszy emigrant i bardzo płodny i utalentowany autor wielu książek i artykułów.

Dodatkowym atutem książki jest tło historyczne wplecione w jej treść. Oprócz dość powszechnie znanych faktów (np. dojście do władzy nazistów) można zobaczyć wydarzenia z punktu widzenia Żydów, czyli nacji bezwzględnie piętnowanej (a później mordowanej) w tamtych czasach.

Żydowsko-wschodnie pochodzenie oraz wnikliwy intelekt bohatera czynią książkę bardzo wciągającą i poszerzającą horyzonty. Szczególnie w Polsce, która po drugiej wojnie została pozbawiona bogactwa i różnorodności kulturowej co ostatnio często przejawia się w oporach przed wpuszczeniem do niemal 40-milionowego kraju, kilkuset emigrantów z Bliskiego Wschodu.

larysan | 2014-11-05
Przeczytana: styczeń 2014

Książka to biografia pewnego pisarza, o którym nigdy nic nie słyszałam i nie wiem czy kiedykolwiek po niego sięgnę. Ale było w tej książce coś co mnie wciągnęło i przeczytałm ją do końca - a było to tło historyczne - pierwsza wojna światowa, lata międzywojenne w Niemczech, poukładało mi się w głowie i dużo ciekawych szczegółów - spodobało mi się.

Grzegorz | 2014-08-06
Przeczytana: 06 lipca 2014

Główne wątki trochę nudnawe, ale to co dostajemy w tle to niezwykła gratka, nie tylko dla maniaków historii ...

joly_fh | 2013-06-29
Przeczytana: 29 czerwca 2013

Niestety nie mogę zgodzić się z opinią wyrażoną na okładce książki, że tę biografię czyta się jak najlepszą beletrystykę. Zaczyna się ciekawie, ale im bardziej się zagłębiamy w książkę, tym więcej napotykamy opisów wydarzeń historycznych, a tym mniej jest głównego bohatera. Komunizm, faszyzm, orientalizm i różne inne -izmy dominują w tej biografii, która w obszernych fragmentach upodabnia się do nudnego podręcznika historii. W tym wszystkim nie potrafiłam wyłowić dlaczego to tytułowy Orientalista miałby być tak tajemniczy i oryginalny, jak sugeruje to wydawca. Owszem, Leo Nussimbaum alias Essad Bey, zapomniany dziś pisarz, był postacią ciekawą, ale nie aż tak ekscytującą. Żył w trudnych czasach, które też zdeterminowały jego postępowanie. Autor przedstawił panoramę dziejową, ale Nussimbaum w niej ginie: w mnogości rewolucji, nazwisk rożnych znajomych i nieznajomych, które w zasadzie nic nie wnoszą i które spokojnie można pominąć. Zabrakło mi ducha tej postaci, jego osobowości i...

cynaderki | 2013-04-24

Z pełnego przepychu Baku, poprzez bezdroża Azji, zawieruchy wojenne i rewolucyjne, ku Europie międzywojnia, tętniącemu życiem Berlinowi, aż po zapomniany grób w Positano. Biografia pisarza widmo, którego imię mogłoby brzmieć: Autokreacja. Reportaż przywracający blask spłowiałym już dawno barwom i wrażeniom.

Fantastyczna lektura otwierająca wiele nowych ścieżek literackich, podróżniczych, kulturowych.

Michał | 2010-10-01
Przeczytana: 2008 rok

Fascynujące przygody nietuzinkowej postaci. Trzeba jednak mocno się koncentrować, aby nie pogubić się w gąszczu nazwisk i faktów.