The Doors. Gdy ucichnie muzyka

Tłumaczenie: Lesław Haliński
Wydawnictwo: InRock
Love Becomes a Funeral Pyre
Bastet

W najnowszej biografii Jima Morrisona i The Doors poznajemy wiele nieznanych dotąd faktów. Śledzimy życie muzyków i ich zespołu od początku do końca, a opowiadają nam o nim oni sami oraz bliscy współpracownicy grupy. Poznajemy prawdę na temat autorstwa piosenek, którymi zachwycił się cały świat. Dowiadujemy się, jak naprawdę zmarł Jim Morrison i dlaczego w ogóle uciekł do Paryża. Przede wszystkim jednak śledzimy historię wzlotu i upadku jednego z największych wokalistów w historii rocka, a jest to historia opisana porywająco — z dramatyzmem godnym pasjonującej powieści lub reportażu śledczego.

Ponadto autor żywo przestawia barwne lata sześćdziesiąte oraz śledzi losy członków The Doors po śmierci Morrisona. Czytelnik znajdzie tu również wiele niepublikowanych wcześniej wypowiedzi, udzielonych specjalnie z myślą o tej książce, a także zdjęcia i dyskografię zespołu.

MICK WALL — ceniony brytyjski dziennikarz muzyczny, publikujący w takich pismach jak „Kerrang!” i „Classic Rock”; autor książkowych biografii Black Sabbath, AC/DC, Guns N’ Roses, Pearl Jam, Iron Maiden, Led Zeppelin oraz wielu innych zespołów i artystów.

źródło opisu: inrock.pl

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Flora2811 | 2019-06-30

"Kiedy droga do sławy łączy się z dążeniem do autodestrukcji"

"The Doors to zespół kultowy, który w swej muzyce łączy niezwykłą poetyckość utworów z rockowym, niejednokrotnie również melancholijnym brzmieniem. Śmierć jego charyzmatycznego lidera i piosenkarza, Jima Morrisona, do dzisiaj owiana jest nutą tajemnicy. Mnie samej The Doors kojarzy się właśnie głównie z jego głosem i nostalgicznym, nieco dekadenckim klimatem. Mick Wall, jeden z najpopularniejszych dziennikarzy muzycznych i autor licznych biografii, kojarzony jest głównie z gawędziarskiego stylu i szczegółowego podejścia do researchu. Sięgając po "Gdy ucichnie muzyka" miałam nadzieję, że jego pióro faktycznie sprawi, że łatwo wciągnę się w publikację oraz poznam dokładną historię grupy, dzieje samych muzyków oraz panujące między nimi relacje. Co zostałam? W jaki sposób Wall podszedł do legendy Morrisona?

Biografia The Doors autorstwa...

SarkonPL | 2018-06-25
Przeczytana: 22 czerwca 2018

The Doors. Interesuję się tą kapelą od kilu dobrych lat. Nawet odwiedziłem paryski grób Jima Morrisona (czy aby na pewno jest tam rzeczywiście?). (MOGĄ BYĆ SPOILERY)

Nie lubię i nie umiem pisać pięknych wstępniaków. Powiem co poczułem po przeczytaniu książki. Może tym razem zmienię koncepcję i będzie w punktach.

1) Książka zawiera bardzo dużo szczegółów: daty, wydarzenia, rzeczy, które mogły być pominięte, które trochę sztucznie przedłużały książkę z jednej strony, z drugiej jakoby tworzyły fundamenty pod posiadaną wiedzę autora książki - Lubię szczegóły itp itd. ale informacje typu: wypił dwa piwa, cztery szoty przy barze i wypalił ogromnego jointa, a potem wyszedł - w mojej ocenie jest grubą ściemą. Nie jest to ani potrzebne i przede wszystkim mało wiarygodne. Mick Wall w pewnych momentach pisał tę książką, będąc cieniem Jima Morrisona. Moim zdaniem - fikcja.

2) Mam taki zwyczaj, że jak czytam książki biograficzne zespołów muzycznych, lubię śledzić to co zostało napisane....

Olsko_Ulrich | 2017-05-01
Przeczytana: 30 kwietnia 2017

"Well, I woke up this morning, I got myself a beer.
Future's uncertain and the end is always near."

Spotkaliście się kiedyś - w szkole, na uczelni, w pracy, gdziekolwiek - z osobą, która jako jedyna z całej grupy traktowana jest inaczej? Ma z jakiegoś powodu więcej swobody, z jakiegoś powodu jest bardziej odizolowana od grupy, przyciąga do siebie określony typ ludzi Z JAKIEGOŚ POWODU? Pamiętacie swoje odczucia wobec tego człowieka? "Gdy ucichnie muzyka" to książka opisująca historię przedstawiciela tego wyjątkowego gatunku.

Niech nie myli podtytuł (a raczej "nadtytuł") 'Biografia The Doors'. Książka skupia się na życiu Jima Morrisona i opisuje je w szczegółach. Wall pozwolił sobie napomknąć, że pozostali Doorsi byli luzakami, którzy wiedli "normalne" (cokolwiek przez to rozumiemy, ale chyba w tym przypadku jest to odpowiednik słowa "nudne") życie, więc lepiej skupić się na tym jak zmagali się ze swoim dziwnym frontmanem. Autor przytacza różne historie bez owijania w bawełnę, nie...

wiedźma | 2016-11-17
Przeczytana: 31 sierpnia 2016

"The Doors. Gdy ucichnie muzyka" to szczegółowa biografia zespołu, pełna wypowiedzi jego członków i osób z nimi związanych. Język publikacji miejscami bywa mocny i wulgarny, ale też idealnie wpasuje się w opisywane wydarzenia i tamten okres. Spora ilość nieznanych faktów z życia zespołu i jego lidera sprawia, że jest to pozycja obowiązkowa dla fanów The Doors, ale też osób, które – podobnie jak mnie – intrygowała nietuzinkowa postać Jima Morrisona. Szkoda tylko, że pozostali członkowie grupy nie otrzymali należnego im miejsca w publikacji. Niemniej jednak polecam!

Całość na: http://wiedzma-czyta.blogspot.com/2016/09/mick-wall-doors-gdy-ucichnie-muzyka.html

Kurt | 2016-09-05

Wall wywrócił historię Króla Jaszczura "na lewą stronę", albo "do góry nogami" - jak kto woli. W przeciwieństwie do S. Davisa nie zaliczył epizodu w Rock and Roll Circus jedynie do paryskich legend. Uczynił go fundamentem swojej opowieści. Niezależnie ile w tym prawdy, historia przedstawia się bardziej logicznie. I co warto podkreślić, nie jest to biograficzny skrypt z wszystkimi datami z życia Jimbo! Książkę czyta się bardzo dobrze. Powiedziałbym nawet świetnie, gdyby nie... Właśnie, gdyby nie notorycznie stawiane przecinki przed "i", polskie wydanie obsypałbym gwiazdkami znacznie hojniej :)

nellanna | 2016-08-08

Dla maniaczki tego zespołu i postaci Jima- lektura obowiązkowa, choć pod ciosem słów konają mity i już od pierwszych stron spadają liczne łuski z oczu fanki.Bo autor nie pieści się z legenda rocka, pisze jak było ( a może konfabuluje, jednak?)rozprawia sie z plotami i tym, co każdy wiedział ale teraz musi sobie wiedzę wyprostować, niekoniecznie zaś pała ku temu chęcią. W sumie kawałek dobrej historii o niedobrym chłopcu, który chyba nigdy nie zdążył dorośleć...i jego otoczeniu.

zacofany-w-lekturze | 2016-05-24
Przeczytana: 08 maja 2016

aleksandramorrison | 2016-04-25
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Muzyka
Przeczytana: 25 kwietnia 2016

well, fuck you too, Mick Wall, fuck you!

Dominika | 2016-03-17
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2016
Przeczytana: 16 marca 2016

The Doors – amerykańska grupa rockowa, która na wieczność wpisała się na karty historii muzyki. Wszystko zaczęło się od przypadkowego spotkania dwóch studentów szkoły filmowej. Skompletowanie pozostałego składu było tylko kwestią czasu. Po ponad 40 latach od rozwiązania grupy, ich muzyka nie traci na popularności.

Lata 60. były czasem niezwykłym, kolorowym i pełnym wolności pod każdym względem. Ćpał każdy, a alkohol lał się strumieniami. Właśnie taki obraz jest tłem do tej niezwykłej historii. Historii, która jest zapisem pewnej epoki.

W książce Micka Walla nie poznajemy tylko szybkiej drogi na szczyt i bolesnego upadku zespołu. Poznajemy Morrisona jako niezbyt zdrowego na umyśle geniusza, który żyje w świcie sztuki i fantazji, wśród ludzi, ale osamotniony. Mick Wall dotarł do wielu wypowiedzi na jego temat, który nie odkrył nikt inny. Rzucają one całkowicie inne światło na tę postać.

Nie jest to jednak pozycja bez wad. Choć tytuł informuje odbiorcę, że jest to historia całego...

Mike | 2016-03-07
Przeczytana: 02 marca 2016

Na naszym rynku ukazała się właśnie książka "Gdy ucichnie muzyka" będąca biografią zespołu The Doors. Właściwie trudno zliczyć, która to już publikacja na temat słynnej grupy z Kalifornii i jej charyzmatycznego lidera, Jima Morrisona. Co nowego wnosi do historii Doorsów, czego nie można było się dowiedzieć z wcześniejszych materiałów dostępnych w Polsce? Odpowiedź brzmi – niewiele, ale nie w tym rzecz, bo kiedy za tekst odpowiedzialny jest bezkompromisowy Mick Wall, można spodziewać się prawdziwej jazdy bez trzymanki.

Autor "Gdy ucichnie muzyka" to prawdziwy biograficzny wyjadacz, mający na koncie książki na temat takich gigantów jak Ozzy Osbourne, Iron Maiden, Metallica, Guns N’ Roses, AC/DC, Pearl Jam… wymieniać można by jeszcze długo. A jakby tego było mało, Wall jest także doświadczonym muzycznym dziennikarzem pracującym w redakcji kultowych magazynów „Classic Rock” i „Kerrang!”, nakręcił też wiele muzycznych dokumentów. Jest to więc jedna z najbardziej odpowiednich osób do...