Kochanka Śmierci

Tłumaczenie: Ewa Rojewska-Olejarczuk
Cykl: Przygody Erasta Fandorina (tom 9)
Wydawnictwo: Świat Książki
Любовница смерти

Rok 1900. Prawdziwą plagą końca wieku stała się moda na samo-bójstwa. Również w Moskwie działa podziemny klub "kochanków Śmierci", któremu przewodniczy demoniczny doża. Okoliczności kolejnych tragicznych wypadków wydają się jednak podejrzane. Wkrótce na jednym z tajnych zebrań klubu pojawia się niezwykły mężczyzna, bardzo przypominający Erasta Fandorina… Kto ukrywa się w gronie czcicieli...

Kto ukrywa się w gronie czcicieli Śmierci? Czy Erastowi Fandorinowi uda się zapobiec następnym samobójstwom i uratować egzaltowaną Kolombinę?

źródło opisu: Wydawnictwo Świat Książki, 2015

źródło okładki: www.swiatksiazki.pl

Nozomi | 2019-02-03
Przeczytana: 03 lutego 2019

Zmęczył mnie ten tom. Po raz pierwszy daję książce Akunina tylko pięć gwiazdek. Wyjątkowe nagromadzenie irytujących postaci. Protagonistka Kolombina - taka niby "niepospolita" i "uduchowiona", a zajmująca się głównie strojami i swoim wyglądem. Uwielbiający bawić się w Boga Prospero - guru sekty "Kochankowie Śmierci". Horacy czerpiący "rozkosz z poniżenia". Emerytowany kanibal Kaliban. Itd, itp. Ale najbardziej rozczarował mnie Fandorin, wygłaszający co chwila drętwe kazania. Jedynym jasnym punktem książki był dla mnie Masa. Scena z buldogiem wręcz mnie wzruszyła.

Anna | 2019-01-05
Przeczytana: 18 sierpnia 2018

"Taka se" - tak bym ją określiła.

Mało Fandorina, mało Masy, dużo egzaltacji Colombiny.
Nie tego szukam w książkach o Fandorinie.

Do przeczytania na plaży albo w pociągu. Wielkich przezyć nie należy sie spodziewać.

Wona | 2018-12-30
Przeczytana: 30 grudnia 2018

Zachęcona bardzo dobrym kryminałem Akunina ("Kochanek Śmierci"), którego tytuł sugerował jakieś powiązanie i grę między dwoma książkami tego samego autora, szybko rzuciłam się na "Kochankę Śmierci" - ale zawiodłam się srodze. Nie wiem tylko, czy jest to zawód intelektualny? (Gdzie jest ta oczekiwana przeze mnie zmyślna szarada, te ukryte powikłane odniesienia do "Kochanka"? raptem dwa marne zdania nawiązujące do tamtych wątków: wspomnienie o wyścigu Moskwa - Paryż oraz informacja o grasującym w Moskwie zabójcy, wyłupiającym ofiarom oczy). Czy jest to może zawód estetyczny? (Zupełnie nie w moim guście są sekty wyznawców śmierci ani szaleńcy, odgrywający rolę Boga i niewolący dziewice. A tu stężenie pomyleńców jest wyjątkowo wysokie.)
Postacie też nie są ciekawie ani przekonująco pokazane, główny bohater zawodzi właściwie co chwilę a sam wątek kryminalny też nie jest najwyższych lotów. Ot, napisane na kolanie.

Bożena | 2018-11-13
Przeczytana: 10 października 2018

Kolejny tom przygód Erasta za mną. Tym razem Fandorina niewiele, ale i tak nieźle się bawiłam. Historię poznajemy dzięki opowieści egzaltowanej Colombiny, ale także z punktu widzenia tajnego współpracownika pewnych służb. Gdyby jeszcze Masy było więcej...

yoda79 | 2018-10-18

W 79

Kamil | 2018-08-22

Najgorsza część cyklu o Fandorinie, nieznośna narratorka, wiem, że ideą jest eksperymentowanie z różnymi gatunkami kryminału, ale ten albo na to nie zasługiwał albo sama książka została napisana od niechcenia.

Charyzmatyczna | 2017-12-29
Przeczytana: listopad 2017

Akunin po raz kolejny udowadnia, że jeśli autor ma chęć - może sprawnie zająć się rozwojem postaci w swoim cyklu, co prowadzi do rozbudowy fabuły.

Erast, tym razem zmuszony do analizy zagadkowych przypadków śmierci (łączonych z pewnym klubem?), musi wprawnie przeniknąć do innego środowiska ludzkiego, wraz z dbaniem o to, by czasowo nie być w tyle.

Zakończenie nie osłabiło dynamiki historii, poszczególne wątki bohaterów pokazały pewną wielowymiarowość, historia była jak zawsze nowa, pozbawiona wrażenia gniotowatości (jak to przy autorach "np. powielających coś" bywa).

Muszę wreszcie nadrobić resztę serii.

Kruczoczarnyblond | 2017-02-03
Na półkach: Przeczytane, Wcześniej

To moje pierwsze spotkanie z Akuninem. I mam mieszane uczucia.
Podobało mi się to, że nie jest to książka osadzona we współczesności. Sama fabuła też ciekawa, moim zdaniem całkiem udany pomysł na narratorkę. Narratorką jest zwariowana dziewczyna, którą jak się poznaje to, co chwilę człowiek ma ochotę walnąć ręką w głowe i powiedzieć "dziewczyno, co Ty robisz!".
Jak dla mnie: całkiem coś innego, w porównaniu do tego, co czytam na codzień.
Ale jednak nie porwało mnie jakoś specjalnie, nie wiem, czy sięgnę po następne książki - może jak znowu będę chciała zmienić klimat.
Dlatego ocena pół na pół ;)

Paweł Talbierz | 2017-01-22
Przeczytana: 21 stycznia 2017

Rewelacyjny kryminał! Klasyka w ujęciu Borysa Akunina.

urszulagem | 2016-12-26
Przeczytana: 31 października 2016

Nie spodziewałam się iż tak mi się spodoba - pobiegłam po kolejną część. Zaskakująca - początek się nieco dłużył, lecz zaskoczyła mnie i usatysfakcjonowała. Nie sądziłam, że książka rosyjskiego autora może mi się spodobać - zakochałam się.