Dzieje Polski Od rozbicia do nowej Polski Tom 2

Wydawnictwo: Biały Kruk
9788375531961
historia
arnoldlayne

Drugi tom bestsellerowych "Dziejów Polski" pióra znakomitego historyka prof. Andrzeja Nowaka. Kontynuacja opowieści o burzliwych losach naszego kraju w okresie rozbicia dzielnicowego. Tom obejmuje okres od śmierci księcia Mieszka Starego w 1202 r. i objęcia władzy w Krakowie przez Władysława Laskonogiego, aż do wkroczenia Kazimierza Wielkiego na Ruś w 1340 r. Autor w fascynujący sposób przybliża wysiłki zmierzające do odnowienia Królestwa Polskiego podjęte w XIII w. przez Henryka IV Probusa, Przemysła II i Władysława Łokietka. Śledzi ich wytrwałe starania, opisuje przemiany polityczne, cywilizacyjne i kulturalne na ziemiach polskich, ścieranie się wpływów niemieckich, czeskich, mongolskich i litewskich, wzrost i upadek sąsiadów Polski. Podobnie jak w poprzednim tomie pokazuje kolejne etapy formowania się nad Wisłą, Wartą i Bugiem wspólnoty politycznej, kulturalnej i językowej, która w przyszłości przekształci się w naród polski.

Ta książka powinna znaleźć się w każdym polskim domu!

źródło opisu: www.bialykruk.pl

źródło okładki: https://bialykruk.pl/ksiegarnia/ksiazki/dzieje-pol...»

Skellen | 2019-03-28
Przeczytana: 28 marca 2019

Dzieje Polski 1202-1340, Od rozbicia do nowej Polski. Drugi tom dzieła profesora Andrzeja Nowaka opisuje dzieje od księcia Leszka Białego po króla Kazimierza Wielkiego, syna innego króla Władysława Łokietka.

Fascynująca historia czasu rozbicia dzielnicowego i płynących z tego stanu rzeczy różnorakich implikacji, na przestrzeni ponad stu lat trwania zarówno bezkrólewia i rozdrobnienia polskiego żywiołu na mniejsze, a przez to słabsze kawałki jednego tortu.
Czas, często dziś bezrefleksyjnie potępianej, (bo krytykowanej z naszej dzisiejszej perspektywy), decyzji księcia Konrada Mazowieckiego, aby wesprzeć się na Krzyżakach, a więc tzw. sprowadzenie zakonu w granice ziemi chełmińskiej.
Także czas wzrastania i oddziaływania potęgi czeskich przemyślidów na polskie dzielnice. Oderwanie od Polski Pomorza, utrata Śląska i Wrocławia, ale także w końcu zjednoczenie rdzenia w centralnej części ziem piastowskich: Wielkopolski i Małopolski. Wzrost świadomości narodowej, rozwój kultury i...

Arek | 2018-06-07
Przeczytana: 15 czerwca 2014

książka świetna choć nieco mnie nużyło rozbicie dzielnicowe,,,

WiesiekP | 2018-04-22

Koniecznie.

książek: 1908
Michał_K-ski | 2018-02-27

"Dzieje Polski" to dzieło znakomite - szczególnie jestem wdzięczny Andrzejowi Nowakowi za piękną polszczyznę (co nie jest znowu takie częste u współczesnych polskich historyków) oraz za to, że nie boi się rozważać alternatywnych ścieżek dziejów polskich - to świetna gimnastyka dla umysłu!
Książka jest pięknie wydana, jedynie szkoda, że przy bogatym i ciekawym materiale ilustracyjnym zabrakło paru rzeczy - wydaje mi się, że (jak zwykle) osoba zajmująca się ilustracjami nie przeczytała tekstu - Autor pisze o nagrobku Władysława Łokietka i oczywiście zdjęcia tegoż sarkofagu nie znajdziemy w książce. Drugi zgrzyt: Nowak pięknie pisze o koronie wykonanej zapewne na koronację Łokietka i która służyła naszym królom aż do ostatniego (jak dotąd) - Stanisława Augusta. Ta korona, podobnie jak i inne nasze regalia, została skradziona i zapewne przetopiona na monetę (ale nie "złote talary" jak pisze Nowak, to chyba jedyny błąd w jego dziele, talary zawsze i wszędzie były tylko srebrne; musiały...

Olek2000 | 2017-08-18
Przeczytana: 18 sierpnia 2017

To już drugi tom Dziejów Polski pod piórem prof. Andrzeja Nowaka. Moim zdaniem napisany (zresztą jak poprzedni) na niezwykle wysokim poziomie.
Uważam, że jest to szczegółowa, wyczerpującą, napisana zrozumiałym językiem oraz dająca do myślenia książka historyczna.
Każde zagadnienie jest bardzo dokładnie omówiome. Prof. Nowak cytuje i przybliża interpretacje wielu obecnych znawców historii jak i współczesne opisywanym wydarzeniom zapiski. Według mnie książka jest również bardzo ładnie wydana, a jedyną rzeczą,co do której można by się przyczepić są ilustracje, które nie zawsze są umieszczone we właściwych miejscach.

Podsumowując książka jest zdecydowanie warta przeczytania

sulek2712 | 2017-05-23

Czyta sie jak swietną powieść. Rzetelne spojrzenie na historię Polski z poczuciem dumy bycia Polakiem.

Marcin | 2016-10-27
Na półkach: Przeczytane, historia

Erudycyjny poziom dzieła prof. Andrzeja Nowaka nie pozwala na danie oceny niższej niż "wybitna". Tak jak w przypadku tomu pierwszego, tak i tym razem otrzymujemy obszerną panoramę dziejów polskiego średniowiecza. Początkowo rzecz miała obejmować jeden tom poświęcony okresowi 1202-1492, ostatecznie jednak autor podjął decyzję o rozbiciu tej części swego opus vitae na dwa kolejne tomy, z których pierwszy dotyczy okresu od 1202 do 1340 roku, a więc do podbicia przez Kazimierza Wielkiego Rusi halicko-włodzimierskiej, drugi zaś stanowić ma jego kontynuację z narracją doprowadzoną do śmierci Kazimierza Jagiellończyka, a przy tym do daty powszechnie uznawanej za końcową datę średniowiecza w ogóle.
Czytając kolejną z książek prof. Nowaka z cyklu "Dzieje Polski" nie mogłem nie przypomnieć sobie czytanej przez laty "Filozofii prosto wyłożonej" ("Philosophy made simple") dwóch najprawdopodobniej amerykańskich autorów, Popkina i Strolla. Książka Nowaka to w istocie historia prosto, bywa że i...

Magnat | 2016-04-07
Przeczytana: 07 kwietnia 2016

+ warsztat Pana Profesora wybitny.Bez przefarbowan,naginania.
+ Detale,detale-informacje jakich brak w podrecznikach szkolnych, a szkoda-sä bowiem ciekawsze i bardziej wciägajäce.
- jedyny minus to jak sam Pan Profesor pisze po 100 stronie...troche nużący poczätek. Imie goni imie,przydomek za przydomkiem....wielu tych "aktoröw" historii