Allegro - kampania grudzień kat. fantastyka

Zauroczenie

Tłumaczenie: Iwona Zimnicka
Cykl: Saga o Ludziach Lodu (tom 1)
Wydawnictwo: Pol-Nordica
Trollbunden
Sasha

Joanna | 2014-02-07
Przeczytana: 06 lutego 2014

Większości czytelnikom nie trzeba przedstawiać rewelacyjnej serii Sagi o Ludziach Lodu. Niestety wcześniej nie zdołałam zapoznać się z cyklem powieści.
" Zauroczenie" to pierwszy tom o dziejach Ludzi Lodu . Jest to powieść, której akcja rozgrywa się w pierwszej połowie XVI wieku w Norwegii, w mieście ogarniętym zarazą poznajemy Silje , ubogą i osieroconą córkę kowala, której rodzice i rodzeństwo zmarli na skutek panującej w kraju zarazy. Silje - dziewczynę obdarzoną szczególnym darem. Zmuszona do opuszczenia rodzinnego domostwa w swej wędrówce przygarnia dwoje porzuconych dzieci, dziewczynkę czuwającą przy zwłokach zmarłej matki oraz znalezionego w lesie porzuconego noworodka.
Ludzie Lodu - to krążąca w ówczesnych czasach legenda według której młody członek królewskiego rodu Tengel został wypędzony z dworu i schronił się w nieprzystępnych, okrytych lodem górach.
Według legendy Tengel zaprzedał duszę Szatanowi , został wodzem Ludzi Lodu i zaprzysiągł zemstę królewskim...

Marzena | 2018-11-26
Przeczytana: 26 listopada 2018

Nie pamiętam ile lat minęło od mojego pierwszego spotkania z Sagą Ludzi Lodu, ba! po piątym jej przeczytaniu przestałam liczyć ile tych spotkań w ogóle było.
Tak szczerze mówiąc to co zrobiła ze mną Autorka, jest doskonałym przykład na to, jak wygląda ktoś kto dostał hopla z przerzutką. A jako że tego (hopla z przerzutką) się nie leczy -  można tylko pielęgnować, żeby dobrze rosło - gdzieś w międzyczasie przeczytałam wszystko - cokolwiek wyszło spod pióra Autorki, i ukazało się w naszym pięknym kraju. Teraz natomiast postanowiłam wrócić do ulubionych tomów Sagi i spotkać się kolejny raz z Silie i Tangelem...
Ona tak silna mimo młodego wieku, braku doświadczenia i niebezpieczeństw jakie czyhają w ukryciu. Tak krucha i delikatna, a jednocześnie mocna i wytrwała. On...mroczny i groźny, jednak tylko to powierzchowność.
Ich pierwsze spotkanie to zapowiedź czegoś fantastycznego, to rewelacyjne otwarcie Sagi.
Silie i Tangel - to oni dali początek historii, która niesamowicie wciąga, ...

Beata | 2018-11-11
Przeczytana: 11 listopada 2018

Bardzo dobra powieść fantasy. Nie wiem na czym polega fenomen powieści (ogromne rzesze zachwyconych czytelników), ale ja też uległam magii książki. Przeczytałam i polecam... Historia jakich wiele, ale mam w sobie coś przykuwającego. Będę dalej czytać, bo historia Tengela i Silje oraz pozostałych Ludzi Lodu jest prawdziwie magiczna:)

Estera | 2018-11-27
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 27 listopada 2018

Zauroczenie zaczęłam czytać zachęcona namowami koleżanki. Pierwsza część sagi okazała się miłym zaskoczeniem. Książka ma swój niepowtarzalny klimat. Sandemo wykreowała cudowny, baśniowy świat, który pochłania czytelnika. Bohaterowie stworzeni z fantazją i rozmachem, wszyscy pełnokrwiści i interesujący. Od razu zaczęłam czytać kolejną część. Polecam

denudatio_pulpae | 2015-05-09
Przeczytana: 09 maja 2015

Nigdy wcześniej nie czytałam żadnej sagi o takiej "objętości", ale skuszona dość wysoką oceną postanowiłam zabrać się w końcu za Sagę o Ludziach Lodu.
Po tylu bardzo pozytywnych opiniach po "Zauroczeniu" spodziewałam się naprawdę wyjątkowej, wspaniałej romantycznej opowieści, od której nie będę mogła się oderwać. Jednak pierwszy tom tej sagi, mimo swojego tytułu, mnie nie zauroczył.
Najbardziej brakowało mi odrobiny subtelności w relacjach między głównymi bohaterami, momentami byłam naprawdę zaskoczona tym, z jaką bezpośredniością Silje opowiadała Tengelowi o swoich najskrytszych uczuciach i pragnieniach. Wcale nie była z niej taka cnotka :)
Myślę też, że kolejnym powodem mojego rozczarowania jest to, że po prostu w romansidłach wolę tło bardziej współczesne niż XVI wiek, tak około XIX jest idealnie :)
Początek był ciekawy, środek nudnawy, a końcówka podobała mi się najbardziej.

Justyna Antoniewicz | 2015-02-14
Przeczytana: 14 lutego 2015

Saga o Ludziach Lodu zaskoczyła mnie bardzo i z entuzjazmem, chętnie przeczytałam..Najlepsza, uwielbiam Margarit Sandemo moja ulubiona autorka. Z przyjemnością sięgnę po następne części. Wartka akcja, napięcie wspaniałe czyta się jednym tchem. Polecam bo warto przeczytać!!!!

allison | 2013-08-22
Na półkach: Przeczytane, Rok 2013
Przeczytana: 22 sierpnia 2013

Sięgnęłam po pierwszy tom sagi zachęcona pozytywnymi opiniami użytkowników LC. Przyznam, że wcześniej wcale nie ciągnęło mnie do tej książki i sądziłam, że to jakaś szmira na miarę brazylijskich "tasiemców".
Jakież było moje zdziwienie, gdy okazało się, że "Zauroczenie" czyta się z zaciekawieniem, a przy tym lekko i przyjemnie. Pozytywnie zaskoczyła mnie barwna fabuła, w której elementy realistyczne przeplatają się z fantastycznymi, chociaż tak naprawdę do końca nie wiadomo, co jest efektem czarów, a co tylko uchodzi za magię w umysłach bohaterów.

Spodobał mi się klimat opowieści, wciągnęły losy wyrazistych postaci, więc sądzę, że wkrótce sięgnę po kolejne tomy. Mam nadzieję, że okażą się równie interesujące jak pierwsza część. I jestem ciekawa, czy wytrwam w lekturze całości, bo to moje pierwsze spotkanie z tego typu wielotomową sagą.

Kalissa | 2015-03-14
Przeczytana: marzec 2015

To bardzo ładna, baśniowa opowieść. Niby prosty romans, ale zawierający w sobie nutkę magii, ciekawą tajemnicę i trochę mądrości życiowych. Głównych bohaterów - i Silje, i Tengiela po prostu lubiłam. Byli trochę jak Piękna i Bestia:). I bardzo interesuje mnie – jak bohaterowie zdejmą klątwę! Jeśli w ogóle to przekleństwo jest prawdziwe! Czyli teraz z przyjemnością poznam losy wszystkich Ludzi Lodu! Język i styl powieści jest urzekający. Powieść czyta się w jedno popołudnie. Pozwala odreagować i przenosi w inny świat.

Marta Godzisz | 2010-05-26
Przeczytana: 2006 rok

Za Sagę o Ludziach Lodu zabrałam się po kilku latach męczenia mamy. Dziwiłam się i denerwowałam, że broni mi dostępu do takiej masy książek, szczególnie, że wtedy czytałam wyjątkowo dużo. Ostatecznie dorwałam je będąc w VI klasie, więc przeżycie było co najmniej zabawne...

Tomiki połykałam w tempie zatrważającym. Pierwsze były tak krótkie i wciągające, że na wakacje zabrałam 3 i przeczytałam je, zanim dojechaliśmy z okolic Warszawy do okolic Malborka. Potem chodziłam wściekła.

W całej serii najciekawsze było obserwowanie, jak losy Ludzi Lodu splatają się z różnymi wydarzeniami historycznymi na przestrzeni kilkuset lat. Nie można też zapomnieć o "magicznej otoczce", która raz odgrywała mniejszą, raz większą rolę, a ostatecznie sprawiła, że do ostatnich tomów byłam ciekawa każdej następnej strony. Potem sięgnęłam oczywiście po Czarnoksiężnika i Królestwo Światła, ale Ludzie Lodu jednak nie mają sobie równych.

(W takich momentach człowiek ma dylemat - czy dodawać te kilkadziesiąt...

Silje, dziewczyna pracująca we dworze, podczas zarazy traci całą rodzinę. Pewnego dnia wśród śniegu znajduje dwoje małych dzieci i postanawia się nimi zaopiekować. Staje się też świadkiem próby egzekucji młodego człowieka. Towarzyszący mu tajemniczy mężczyzna namawia Silje, by uratowała skazanego podając się za jego żonę. Dziewczyna jest pod wrażeniem urody uratowanego przez siebie Heminga, który zaczyna ją adorować. Jednak wkrótce Silje uświadamia sobie, że tak naprawdę pociąga ją ten drugi, mężczyzna, którego imienia nie zna i z którym związana jest pewna mroczna historia…

Nareszcie przeczytałam pierwszy tom słynnej Sagi o Ludziach Lodu. Nastawiłam się na lekką, niewymagającą, ale romantyczną i emocjonującą historię z nutką magii i tajemnicy. I właśnie to otrzymałam! Książka jest napisana tak, że wciąga od pierwszych słów, czyta się ją błyskawicznie i to nie tylko ze względu na wymiar i dość krótkie rozdziały. Myślę, że ,,Zauroczenie” to powieść jedyna w swoim rodzaju. Mamy tu...