Crystal Keepers

Okładka książki Crystal Keepers Brandon Mull
Okładka książki Crystal Keepers
Brandon Mull Wydawnictwo: Aladdin Cykl: Pięć Królestw (tom 3) fantasy, science fiction
Pięć Królestw (tom 3)
Crystal Keepers
Aladdin
2015-03-17
2015-03-17

To chyba mój ulubiony tom z tej serii.

To chyba mój ulubiony tom z tej serii.

Dobrze ale już powoli się nudzi.

Dobrze ale już powoli się nudzi.

Jest to trzecia część cyklu. Każdy kolejny tom jest jeszcze lepszy od poprzedniego. Cole oraz reszta wraz z przebytą drogą dojrzewa, rozwija się. Każde z nich w jakiś sposób się zmienia, czasem są to duże zmiany, czasem małe. Jednak każde z nich się rozwija.
Sama historia jest pełna wzlotów i upadków. Posiada sporo akcji oraz jej zwrotów. Autor potrafi bardzo zaskoczyć czytelnika. Jest też coraz ciężej i coraz bardziej niebezpiecznie. A to jak wyglądają poszczególne królestwa, bardzo fajny pomysł.
Walka z przeciwnościami, niebezpieczeństwo, przyjaźń, odwaga, chęć ryzyka dla bliskich – to wszystko znajdziesz w tym tomie. Serdecznie polecam cały cykl. Już nie mogę doczekać się kolejnego. Myślę, że nie tylko młody czytelnik znajdzie coś dla siebie, ale starszy tak jak i ja też będzie dobrze się bawić.

Nasi bohaterowie ruszają do kolejnej krainy w poszukiwaniu kolejnej królewny. Tym razem wybierają się do krainy, gdzie technologia jest bardzo rozwinięta. Technologicznie przypomina Ziemię, a nawet miejscami ją przewyższa. Na Cola i przyjaciół czekają prawdziwe niebezpieczeństwa, nowe wyzwania oraz wrogowie. Czy uda przejść kolejną próbę? Czy po drodze coś stracą strat?...

Już dużo, dużo wcześniej przedstawiłybyśmy wam trzecią część tej niesamowitej serii, gdyby nie to, że moja prawie dwunastolatka postanowiła sama zająć się lekturą, a na drodze stanęły jej wakacyjne atrakcje. Na szczęście zaczął się rok szkolny, siłą rzeczy życie towarzyskie zostało drastycznie ograniczone i w końcu można podczytywać. A cóż jest lepszego, niż fantastyka. Nie da się ukryć, że kolejne przygody Cole’a Randolpha naprawdę wciągają. Wyrwany z ziemskiego życia nastolatek podróżując po królestwach Obrzeży szuka przyjaciół z dawnego życia, jednocześnie pomagając nowo poznanym, a zwłaszcza księżniczce Miraclei, która szuka swoich czterech sióstr. Wszyscy muszą stawić czoła ojcu Miry, potężnemu królowi i odebrać moce, które zagarnął dla siebie. Tom trzeci to podróż przez Zeropolis, krainę, w której rząd kierowany przez bezwzględnego Abrama Trencha manipuluje mieszkańcami przy wykorzystaniu zaawansowanej technologii i przy użyciu robotów. Grupa naszych bohaterów dołącza do buntowników wspieranych przez tajemniczych, działających w ukryciu Strażników Kryształów i od tej pory ich życie przestaje być bezpieczne. Właściwie od samego początku Cole i jego przyjaciele zostają rzuceni w wir wydarzeń, na które nie mają wpływu: Mira ciągle jest poszukiwana, tajna policja sukcesywnie dementuje poszczególne ogniwa siatki ruchu oporu, a na domiar złego okazuje się, że na Cole’a poluje tajemniczy Łowca. Kim on jest naprawdę i jaki ma wpływ na udział w poszukiwaniach Konstancji? O tym musicie przekonać się sami. Lektura rodzi mnóstwo pytań: jak przetrwać w świecie, w którym ucieczka stanowi chleb codzienny? Jak odszukać przyjaciół z dawnego życia, do którego powrót powoli staje się niemożliwością? I jak żyć ze świadomością, że ziemska rodzina nie pamięta o tym, że było się jej członkiem? Cole nie za bardzo potrafi sobie z tym wszystkim poradzić, podobnie jak czytelnik, który podczas lektury niejednokrotnie przeciera oczy ze zdumienia i koniec końców – powoli wszyscy dojrzewają do zrozumienia niuansów świata realnego i fantastycznego. Również nowe postaci pojawiające się w tej części budzą sprzeczne uczucia – nie zawsze ma się odwagę, by powierzyć swoje życie robotowi i nie zawsze ta ufność się opłaca. Również ludzie stają się coraz bardziej tajemniczy i nieprzewidywalni. Trzecia część sagi jest naszym zdaniem najlepsza, najbardziej intrygująca i zaskakująca.
Dzięki wydawnictwu Wilga całość prezentuje się cudownie. Książka jest konkretnych rozmiarów, a podzielona na 39 rozdziałów jest też stworzona do komfortowego czytania. Miękka okładka w odcieniach błękitu (w naszym wypadku tyle razy już eksploatowana, że niestety nosi ślady zużycia) i błyszczący, niebieski tytuł aż się proszą, żeby wziąć do ręki i zagłębić się z ten fantastyczny świat. Polecamy dzieciakom 9+, ale i ci młodsi, zaprawieni w czytaniu, z małą pomocą dorosłych spokojnie sobie poradzą. Oczywiście starsi też! Jedno jest pewne: ten, kto czytał i polubił „Baśniobór” – będzie zachwycony! To naprawdę kawał dobrej, umiejętnie przetłumaczonej literatury.

Czytałam wiele recenzji, których autorzy uważają ten tom za, póki co najlepszy tom z całej serii. I wiecie co? Mają rację!

Wcześniej coś tam marudziłam, że historia jest trochę za prosta dla dorosłego czytelnika, trochę za łatwo przechodzą przez wyzwania bohaterowie, trochę zbyt naiwnie. Cóż ten tom, dał mi pstryczka w nos i pokazał na co stać autora. Przede wszystkim, nowe królestwo jest niesamowite. Zbliżone do naszej rzeczywistości tylko trochę bardziej cybernetyczne. Ja nazwałam je połączeniem urban fantasy z cyber punkiem :D W końcu jest tak groźnie jak być powinno, bohaterowie mierzą się z ogromem nowych problemów, autor stawia przed nimi naprawdę wiele przeszkód do pokonania. W tym tomie ciągle coś się dzieje, Cole jest non stop w ruchu, ciągle musi wykonywać nowe, szalenie trudne zadania. Sama fabuła nabrała tempa i zaczęła mocno brnąć do przodu. Pojawiły się nowe fakty oraz niebezpieczeństwa. To jest naprawdę świetny tom!

W połowie książki autor zafundował mi taki plot twist, że musiałam zbierać szczękę z podłogi, co tam się wydarzyło! Już nie jest to tylko seria dla dzieci, to jest seria zarówno dla dzieci jak i dorosłych, którzy powinni sięgnąć po tę serię, jeśli tylko poczują się głodni niesamowitej przygody!

Po przemierzeniu z Mullem dwóch królestw na Obrzeżach, nie mogliśmy się doczekać wizyty w kolejnym. Dobrze się odnaleźliśmy w tym świecie i wciąż łaknęliśmy więcej. Dobrze, że Strażnicy Kryształów byli na wyciągnięcie ręki, bo od tych przygód można się uzależnić.

Cole zdaje się pogodzony z myślą, że w pamiętne Halloween życie jego i jego przyjaciół stanęło na głowie. Ale skoro udało mu się dotrzeć do Daltona i go uwolnić, ma nadzieję znaleźć też inne porwane dzieciaki. Wie jednak, że dopóki Obrzeżami rządzi człowiek, który pozwala na porwania i niewolnictwo, ich sytuacja się nie poprawi. Dlatego związał swoją misję z Mirą i jej celami i nie zamierza się wycofać.

Przed nimi magnetyczne szosy Zeropolis i i roboty, które polują na zbiegów. Rząd Zeropolis, kierowany przez Abrama Trencha, wykorzystuje zaawansowaną technologię, aby kontrolować obywateli. Na szczęście tamtejszy ruch oporu wspierają Strażnicy Kryształów – grupa buntowników dysponujących niezwykłym uzbrojeniem. Gdy jednak wrogowie bezlitośnie rozmontowują ruch oporu, Cole ma coraz mniej czasu na obnażenie tajemnic zeropolitańskiego rządu i odkrycie, kto pomógł najwyższemu królowi wykraść moce córkom.

Brandon Mull tak przyzwyczaił nas do zaskoczeń, że wręcz na to zaskoczenie oczekujemy. Jest to dla autora z pewnością wyzwanie, ale Mull radzi sobie znakomicie. Wykreował już dwa odmienne królestwa, w których magia działa według zupełnie innych zasad, tak jak odmienne są talenty tamtejszych formistów, ale w trzecim tomie znów wspiął się na wyżyny kreatywności, włączając w swój magiczny świat stroicieli kryształów i sporo elementów science fiction. W Zeropolis "magia" rezonujących kryształów napędza wiele wytworów techniki przypominających te znane z naszego świata.

Królestwo, do którego trafiają bohaterowie, ma za sobą dramatyczne doświadczenie z wrogą sztuczną inteligencją, która próbowała przejąć władzę nad światem i choć została pokonana, wciąż cieniem kładzie się na pamięci mieszkańców. Uważam, że włączenie tak aktualnego tematu do książki młodzieżowej to doskonałe posunięcie. Zresztą sama kreacja tego świata z drobiazgowo przemyślaną i objaśnioną mechaniką działania robi niemałe wrażenie.

Akcja toczy się wartko, a przed młodymi bohaterami stoi niejedno wyzwanie. Jest dynamicznie, barwnie i emocjonująco, a jednocześnie w powieści znalazło się dość miejsca na rozwijanie relacji, wątpliwości bohaterów i przede wszystkim przedstawienie nowych elementów świata Obrzeży. Mull doskonale wyważa proporcje między dialogami, akcją i opisami, dzięki czemu nie ma szans na nudę.

Nie dość jednak zaskoczeń związanych z mechaniką działania kolejnego królestwa. Autor do gamy postaci dorzuca kolejnych kilku ciekawych bohaterów związanych z Zeropolis i jedną wybitnie zaskakującą - o której oczywiście powiedzieć nie mogę. Jej obecność wiele wnosi do tego tomu, ale też do całej opowiadanej historii.

Co tu dużo mówić - Mull nie tylko daje radę. Mull sprawia, że każdy tom jest atrakcyjny na swój własny sposób, a jednocześnie wszystkie łączą się ze sobą w fascynujący cykl, który - mimo objętości poszczególnych części - z lekkością i przyjemnością chciałoby się czytać jednym ciągiem. Przed nami jeszcze dwa tomy, których lektury już nie mogę się doczekać. A wy zapamiętajcie jedno - jeśli dzieciaki mają rozkochać się w czytaniu - to właśnie przy książkach takich jak te. Barwnych, bogatych w wątki, emocjonujących, a jednocześnie pięknie mówiących o rodzinie, przyjaźni, determinacji, lojalności i odwadze.

Kolejna z powieści Brandona Mulla, utora światowej sławy serii Baśniobór. "Pięć Królestw. Strażnicy Kryształów" to trzeci tom młodzieżowej serii fantasy.

Cole Randolph zostaje uwięziony na Obrzeżach królestwa, w dziwnym magicznym świecie odległym od jego własnego by uratować porwanych przyjaciół, tym samym rozpoczynając swoją kolejną własną fantastyczną historię pełną niebespieczeństwa, grozy i magii, która jest tam niespotykana. Mimo przeżycia pobytu w dwóch z pięciu królestw chłopak zdecydowanie niespodziewał się rzeczy, które tutaj pojawiły się na jego drodze- zaawansowana technologia, magnetyczne szosy Zeropolis i roboty polujące na zbiegów. Czy Cole trafi na trop przyjaciół? Czy bohaterom uda się odnaleźć Konstancję i pokonać Roxie? Czy uda się przyjaciołom przybliżyć do powrotu, do domu?

Przebieg zdarzeń, zwroty akcji i bohaterowie sprawiają, że kolejny raz nie będziecie w stanie oderwać się od książki. Autor ten sprawia, że czytając jego książki możemy oderwać się od rzeczywistego świata, zapomnieć o wszystkim co nas otacza i przenieść się w fantazję. Jego książki sprawiają, iż nasza wyobraźnia staję się jeszcze bujna niż dotychczas co jest nie łatwym zadaniem. Opowieści tak odległe od naszych realii sprawiają, że chce się żyć, że chcę się to przeczytać i poznać losy bohaterów, którzy mają zupełnie inaczej niż my tutaj. To jest piękne jak takie historie sprawiają, że przenosimy się w inne miejsce- magiczne i pełne zawirowań. Jeśli lubicie takie klimaty to zdecydowanie polecam wam tą serię.

I tak po prostu Brandon Mull zrobił to ponownie! Nie wiem, czy to do tej pory nie jest najlepsza część (albo jednak pierwsza podobała mi się najbardziej? :O),ale niezmiennie jestem pod wrażeniem pomysłowości, dopracowania i tego, jak łatwo jest w tym świecie przepaść. Audiobook tylko polepszył to wrażenie i trochę zmusił, żeby w końcu sięgnąć po tą część, bo zabierałam się już milion razy, ale ciągle coś wyskakiwało po drodze. Nie mogę się doczekać audio do kolejnych tomów i coraz bardziej jestem ciekawa, jak to wszystko się skończy!

Po za tym te plot twisty tu! :O. Szacuneczek.

Kolejna znakomita książka.Trzeba przeczytać i tyle.

Kolejna znakomita książka.Trzeba przeczytać i tyle.

Wyruszamy do kolejnego z Pięciu Królestw -Zeropolis. To tam ukrywa się kolejna królewna o niezwykłej mocy ukradzionej jej przez nikczemnego ojca-Wielkiego Formistę. Tam też Cole wraz z przyjaciółmi musi stawić czoła niebezpiecznym wrogom-zarówno ludzkim jak i zrobotyzowanym. Podczas niebezpiecznych poszukiwań Cole dokonuje niezwykłego odkrycia, które odmieni jego życie. Obarczony ogromną odpowiedzialnością i zaufaniem wśród niektórych Wielkich tego królestwa musi stawić czoło superobotowi, a szansę na zwycięstwo są niezwykle marne. Towarzyszenie w tej podróży jest niezwykle ciekawe, pełno tu zwrotów akcji , magii oraz humoru pomieszanego ze smutkiem. Polecam każdemu, na pewno się nie zawiedzie!

• Brandon Mull

Brandon Mull Strażnicy Kryształów Zobacz więcej