Kot, który mieszkał wysoko

Cykl: Kot, który... (tom 11) | Seria: Dobry kryminał
Wydawnictwo: Elipsa
The Cat Who Lived High
kot, kryminał

Tym razem Qwilleran i jego koci podopieczni (tylko kto kim się tu opiekuje...) zamieszkali na ostatnim piętrze wiekowego wieżowca noszącego dźwięczną nazwę Casablanca. ściany apartamentu zdobią malowidła, a na każdym z nich widnieje diabelnie ostry, niebezpieczny nóż. Koko węszy zbrodnię! Krwawa plama pod dywanem, tajemniczy napis na ścianie, zamaskowany kolejnym dziełem sztuki: ponurym wizerunkiem rzeźnickiego stołu... Komu na rękę było zamordowanie dziedziczki Casablanki oraz samobójstwo młodego, obiecującego malarzaa Nad Casablancą gromadzą się chmury, a los jej ekscentrycznych mieszkańców spoczywa w aksamitnych kocich łapkach!

źródło opisu: Elipsa, 2008

źródło okładki: Elipsa,2008

KOT, KTÓRY MIESZKAŁ WYSOKO(1990) zaczyna się prawdziwym trzęsieniem ziemi. Po Moose County rozchodzi się wiadomość, która przejmuje grozą każdego, kto ją usłyszy. Jim Qwilleran nie żyje! Pierwszy o wypadku samochodowym dowiedział się Andrew Brodie, komendant policji w Pickax. Doszło do niego czterysta mil na południe, w niebezpiecznym, zurbanizowanym rejonie, który miejscowi nazywali Nizinami. Policja z wielkiego miasta poprosiła Brodiego o pomoc w znalezieniu najbliższej rodziny. Ale… jedyną rodziną Qwilla są jego dwa syjamczyki, które wyjechały razem z nim na Południe. Czy żyją? Co się z nimi teraz stanie?
Wiodący stosunkowo spokojne życie na amerykańskiej prowincji, Qwill decyduje się skorzystać z zaproszenia wystosowanego przez dawną znajomą, Amberinę, jedną z Trzech Zwariowanych Siostrzyczek (Kot, który się włączał i wyłączał) i spędzić zimę nie w zaspanym śniegiem Pickax City, a w oddalonej o czterysta mil metropolii. Zaproszenie to nie jest jednak bezwarunkowe. Komitet...

renavera | 2015-07-10
Na półkach: Koko, CYKLE, Przeczytane, Ulubione

Ze wszystkich po kolei czytanych książek serii, ta chyba zaciekawiła mnie najbardziej. Nic w tym jednak dziwnego, skoro nic tak nie ożywia kryminału jak trup na jednej z pierwszych stron, a tu niemal na początku dowiadujemy się, że główny bohater nie żyje, a jego współmieszkańcy pogrążają się w żałobie.
Jest to sympatyczne czytadło, poprawiające humor nawet w najbardziej ponury dzień, w którym bardzo umiejętnie stopniowo dawkowane jest napięcie.
W końcu dochodzi do takiego momentu, kiedy wydaje nam się, że bohaterom coś się stanie - opiekun kota (a zasadniczo dwóch) planuje różne rzeczy, których "nie dane mu będzie dokonać". Gdzieś z tyłu głowy jednak kołacze nam się myśl, że przecież mamy jeszcze 20 następnych tomów do przejścia razem...
W domu, w którym mieszkają, noc później zostaje podłożona bomba - dlaczego, długo by opowiadać, proszę przeczytać na stronach książki - i wybucha pożar. Swojego właściciela i kocią partnerkę z opresji ratuje Koko, przeinteligentny syjamczyk....

jabajbaj | 2014-07-29
Na półkach: Przeczytane, Kryminały
Przeczytana: 29 lipca 2014

Kolejna książka z cyklu "Kot, który...", kolejny dzień poświęcony na czytanie^^ Po prostu wciąga!

Ewa | 2012-07-15
Przeczytana: 15 lipca 2012

Wróciłam do serii "Kot,który ..." po paru ładnych latach - rok wydania 2008 :) Przygody byłego dziennikarza i jego dwóch uroczych syjamczyków są gratką dla wielbicieli klasycznego kryminału w stylu Agathy Christie, kto jednak nie jest z zamiłowania kociarzem może być troszkę znudzony. Główny bohater czerpie inspiracje do rozwiązywania zagadek z niezwykłego zachowania genialnego kocura Koko, kotka Yum-yum jest uroczym dodatkiem do męskiego duetu człowiek-kot. Dodatkowo każda z zagadek ma drugie dno lub tło o zabarwieniu prospołecznym.
W tym tomie Qwilleran usiłuje ratować przed rozbiórką zabytkowy drapacz chmur, którego czas świetności przypadł na lata Wielkiego Kryzysu obecnie w stanie ruiny. Dom pełen jest niebanalnych osobistości - oczywiście w większości wielbicieli kotów :) Czy uda się uratować budynek i jaka krwawa tajemnica kryje się w apartamencie Qwillerana ? Książka lekka, czyta się ją jednym tchem - kociarze do lektury :))

Delirium | 2012-05-28
Na półkach: Przeczytane, Rok 2012
Przeczytana: 28 maja 2012

Kryminał z tej historii marny. Niby mamy dziennikarza, niby zbiera informację, ale akcja minimalnie przyspiesza dopiero przy ostatnich dwudziestu stronach. Tak naprawdę, wbrew 'recenzjom' na okładce, jest to bardzo dobra powieść obyczajowa o małomiasteczkowym żurnaliście-milionerze, który przybywa do dużego miasta z chęcią przywrócenia podupadającej rezydencji jej wcześniejszej sławy. Przy okazji, ma dwa niesamowicie genialne koty, które podsuwają mu kolejne poszlaki wskazujące na to, że przyszła spadkobierczyni budynku wcale nie została zamordowana przez swojego kochanka. To tak naprawdę przyjemna, lekka książka z sympatycznymi bohaterami i można zacząć czytanie serii pani Braun choćby od niej, co osobiście zrobiłam, ponieważ mimo nieznajomości bohaterów z "wcześniejszych tomów", nie miałam żadnych problemów z zorientowaniu się w akcji.

Tilek7 | 2014-07-08

Dzięki tej serii książek przekonałam się do powieści detektywistycznych. Doskonały klimat. Ciekawa postać głównego bohatera. Koci pierwiastek. Wartka akcja. Książka napisana lekko i z humorem.

Sylwina | 2015-02-15

Seria z kotami najpierw mnie zafascynowała, a potem zmęczyła.... Na dziś mam dość. Może do niej wrócę, bo dużo tomów przede mną, a lubię koty...

klotyldziec | 2010-12-27

Miałam przy sobie 10 zł, a bardzo chciałam kupić książkę. I kupiłam właśnie tą. Nie opłacało się.
Jeden z najnudniejszych kryminałów, jakie w życiu czytałam. Żadnych mylnych tropów, zwrotów akcji, po prostu nic. W dodatku wkurzający główny bohater.
Lubię koty, może dlatego dałam 2 gwiazdki, a nie 1.

Karo | 2016-11-21
Przeczytana: październik 2016