6 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
technika
Marek

Książka opisuje budowę i funkcjonowanie kolei na ziemi ząbkowickiej, podejmując problem jej rozwoju i znaczenia w zmieniających się warunkach gospodarczych i społeczno-politycznych. Osobną cześć poświęcono kwestiom technicznym i obecnemu stanowi zachowania infrastruktury kolejowej. W opracowaniu uwzględniono wszystkie linie kolejowe powstałe na tym terenie, w tym szczególnie: - fragment tzw....

- fragment tzw. magistrali podsudeckiej Jaworzyna Śląska – Ząbkowice Śląskie – Kamieniec Ząbkowicki – Paczków – Nysa,
- część linii głównej Wrocław – Ziębice – Kamieniec Ząbkowicki – Bardo – Międzylesie,
- wyjątkowy odcinek srebrnogórski Kolei Sowiogórskiej,
- Kolej Złotostocką,
- Ząbkowicką Kolej Powiatową.

W pracy wykorzystano m.in. materiały źródłowe przechowywane w archiwach polskich i niemieckich. Wzbogacają ją liczne ilustracje historyczne i współczesne oraz schematy układów torowych stacji kolejowych.

źródło opisu: http://www.ksiezy-mlyn.com.pl

źródło okładki: http://www.ksiezy-mlyn.com.pl

Marcin Kowalczyk | 2016-04-24
Na półkach: Przeczytane, Kolej
Przeczytana: 24 kwietnia 2016

Koleje ziemi Ząbkowickiej to monografia linii kolejowych w tym regionie. Oprócz fragmentu magistrali podsudeckiej, która była linią główną, resztę stanowią koleje lokalne.
To właśnie na nie główny nacisk położono w tej publikacji. Konstrukcja tekstu jest charakterystyczna dla tego rodzaju opracowań. Zarys historyczny dziejów regionu. Projektowanie i budowa linii. Ich funkcjonowanie do 1939 roku, a następnie pod szyldem PKP. Na koniec opis linii. Jest to schemat sprawdzony i dobry.
Sama historia żelaznych dróg opisana jest językiem barwnym i nie powoduje znużenia. Czyta się szybko. Gorzej jest z opisem poszczególnych linii i ich obiektów. Tutaj autor potraktował zagadnienie skrótowo i zbiorczo. Nie wyszło to najlepiej.
Książka powiela wady innych publikacji Przemysława Dominasa. Niechlujnie wykonane plany stacyjne, zupełnie nielicujące z charakterem poważnej monografii kolejowej. Dyblowanie zdjęć w bloku książki (czarno białe) i na końcu (kolorowe).
Wydanie jest z wyższej półki....

cARTon | 2016-11-20
Na półkach: Chcę przeczytać, Kolej