Nafta, władza, pieniądze

The Prize: The Epic Quest for Oil, Money & Power
ropa, nafta, kapitalizm, ekonomia
historia
dumas

Książka Nafta, władza i pieniądze otrzymała Nagrodę Pullitzera i Nagrodę Eccles. Jest to panoramiczna prezentacja dziejów nafty i związanej z nią nierozerwalnie walki o bogactwo i władzę. Te zmagania trzęsły gospodarką światową, decydowały o losach wojen, wpływały na dzieje ludzi i narodów. W równym stopniu jest to opowieść o historii XX wieku, jak o dziejach przemysłu naftowego. Panorama jest...

Jest to panoramiczna prezentacja dziejów nafty i związanej z nią nierozerwalnie walki o bogactwo i władzę. Te zmagania trzęsły gospodarką światową, decydowały o losach wojen, wpływały na dzieje ludzi i narodów. W równym stopniu jest to opowieść o historii XX wieku, jak o dziejach przemysłu naftowego. Panorama jest rzeczywiście szeroka, od wywiercenia pierwszych szybów w Pensylwanii, przez dwie wojny światowe, do irackiej inwazji na Kuwejt i Operacji Pustynna Burza.
Bohaterami tej opowieści są samotni poszukiwacze ropy i wielcy magnaci naftowi, politycy od Winstona Churchilla i Ibn Sauda do George'a Busha i Saddama Husajna. Ta wyczerpująca praca na temat nafty stanowi także poważny wkład w zrozumienie naszej epoki.
To książka o niezwykłym rozmachu, przykuwająca uwagę i bardzo ważna.
Autor książki, Daniel Yergin, jest światowej sławy specjalistą w dziedzinie energii i enegetyki, doradcą kolejnych prezydentów USA do spraw rozwoju i perspektyw przemysłu energetycznego.

źródło opisu: http://www.philipwilson.pl/

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Damian | 2018-09-23
Przeczytana: 23 września 2003

lektura zarówno dla zwolenników zachowania statusu "polskiego czarnego złota" jak i walczących ze smogiem za pomocą alternatywnych źródeł energii. Pokazuje jak wiele sie dzieje za kulisami jednego z ważniejszych sektorów gospodarki. Sektora podlegającego permanentnym manipulacjom. Streszczenie książki powinno być lekturą obowiązkową w liceum, w końcu każdy kiedyś zaczyna płacić rachunki za energię ;)

Hator | 2017-02-26
Przeczytana: 01 listopada 2016