8 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
ptaki
flora i fauna
stoplamek

Nie tylko orzeł, sokół czy orlik, ale także kobuz, mornel, podróżniczek i pluszcz oraz prawie 300 innych gatunków ptaków występujących na terenie Tatr i Podtatrza znalazło się w bogato ilustrowanej książce Włodzimierza Cichockiego. Premiera albumu „Ptaki Tatr i Podtatrza”, pierwszej tak kompleksowej publikacji o świecie ptaków najwyższych polskich gór. Towarzyszą każdemu, kto wędruje po...

Towarzyszą każdemu, kto wędruje po Tatrach, niezależnie od wysokości, na jakiej się znajduje. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę z różnorodności gatunkowej ptaków zamieszkujących tereny Tatr i Podtatrza. Włodzimierz Cichocki, przyrodnik, ornitolog, kierownik Działu Przyrodniczego Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem, przez trzydzieści lat prowadził obserwacje ptaków. Efektem jego pracy jest kompendium, którego dotychczas brakowało w Polsce. Książka podsumowuje aktualny stan wiedzy o tatrzańskiej awifaunie i opisuje ptaki spotykane w Tatrach i na Podtatrzu w ciągu ponad 150 lat.

Włodzimierz Cichocki każdy gatunek charakteryzuje bardzo szczegółowo, wskazując nie tylko tereny występowania, tryb życia, upierzenie czy styl lotu, ale także ulubione pokarmy, zwyczaje czy cechy wyróżniające danego ptaka. I tak dowiemy się, że trzmielojad ma tępe pazury, a głuszec rzeczywiście podczas toków nie słyszy, co się wokół niego dzieje. W albumie znajdziemy również praktyczne wskazówki dotyczące budowy budek czy karmników, zasady dokarmiania ptaków zimą, a także podpowiedzi, jak w inny sposób możemy im pomagać. Opracowanie bogato zilustrowano zdjęciami ptaków w ich naturalnym środowisku. Zawdzięczamy to kilkudziesięciu autorom, którzy byli uprzejmi udostępnić swoje prace – częstokroć unikatowe, powstałe jako efekt pasji, z reguły okupione godzinami śledzenia, wypatrywania, czatowania...

Publikację uzupełniają tabele zawierające wykaz gatunków ptaków gniazdujących w Tatrach i ich podstawową charakterystykę ze względu na obszar występowania, typ rozmieszczenia i stan zagrożenia oraz wykaz gatunków bytujących w okresie pozalęgowym. Autor wyraźnie rozgranicza ptaki lęgowe Tatr od gatunków lęgowych Podtatrza oraz weryfikuje dotychczasową systematykę tychże.

Album „Ptaki Tatr i Podtatrza” jest przeznaczony zarówno dla specjalistów ornitologów, osób hobbystycznie interesujących się ptakami, jak i wszystkich, których zadziwia tatrzańska przyroda.

Włodzimierz Cichocki jest współtwórcą Komitetu Ochrony Orłów oraz Komitetu Ochrony Kuraków. Od 40 lat monitoruje populację podtatrzańskich bocianów, a od 30 lat tatrzańską populację pluszcza i pliszki górskiej. Prowadzi również długofalowe badania nad tutejszymi kurakami leśnymi: głuszcem i cietrzewiem. Szczególną jednak uwagę skupił na poznaniu tatrzańskich sów. Jest także współautorem pierwszej pracy o występowaniu pomurnika w Tatrach. Jest autorem lub współautorem ponad 100 prac naukowych i popularnonaukowych, w tym „Polskiego nazewnictwa ptaków świata” oraz „Polskiego nazewnictwa ssaków świata”.

źródło opisu: sklep.tpn.pl

źródło okładki: sklep.tpn.pl

stoplamek | 2016-01-06
Przeczytana: 14 grudnia 2015

Takie prezenty to ja mogę dostawać!
Pozycja głównie dla miłośników awifauny ale nic nie stoi na przeszkodzie aby każdy zapoznał się jakież to ptaki zaobserwowano na przestrzeni lat (150) w tym pięknym zakątku Polski.
Sama książka pięknie wydana, z bardzo miłymi dla oka zdjęciami. Każda ptaszyna ma tutaj krótszą lub dłuższą notatkę na swój temat, która jest napisana treściwie i interesująco.