Krwawe gody

Bodas de sangre
poezja, hiszpania, dramat
poezja
jusia1986

Przyczynkiem do napisania dramatu, stało się wydarzenie faktycznie mające miejsce. Dwoje kochanków ucieka po zaślubinach panny młodej. Garcia Lorca rzeczywistość przelewa w poezję. W sztuce tej nie brakuje ogromnej chęci wolności, klimatu Andaluzji, symbolów, śmierci a przede wszystkim dramatu. "Krwawe gody" są więc historią kochanków rozgrywającą się "na oczach" cudownie oświetlającego ziemię księżyca, a także nie opuszczającego tej pary nieszczęścia.

źródło opisu: https://www.goodreads.com/book/show/77903.Bodas_de_sangre?rating=5

źródło okładki: http://www.elresumen.com/libros/bodas_de_sangre.htm

jusia1986 | 2016-01-06
Przeczytana: 19 grudnia 2015

Narzeczona, Narzeczony i Leonardo, trójkąt miłosny, którego historia nie mogła zakończyć się pomyślnie.

"Krwawe gody" ("Bodas de sangre"), to kolejna lektura, po którą sięgnęłam chcąc zapoznać się z nią, nim zobaczę film. Napisana została w formie dramatu - sztuki teatralnej, gdzie w swej rodzimej Hiszpanii została doceniona, a autorowi przyniosła uznanie i sławę. Ciekawostką zapewne jest to, że inspiracją do napisania "Krwawych godów", stały się wydarzenia faktycznie mające miejsce.

Pewnie powinnam ocenić ją znacznie wyżej, lecz nie potrafię oszukiwać samej siebie. Być może dzieło Lorki, jest lekturą symboliczną, bardzo wartościową, i nie zwykle ambitną, aczkolwiek ja nie odczuwam jej w ten sposób. Nigdy nie pociągały mnie dramaty, a już szczególnie pisane w taki sposób. Czytając "Gody", tylko w jednym momencie poczułam dreszczyk emocji. I fabuła naprawdę mnie zainteresowała. Przez większą część czasu nie potrafiłam poczuć klimatu, wczuć się w postaci. Wszystko było do...