Separatyzm Żydów i jego źródła

historia
Sezar

źródło okładki: google

Miguel_Patata | 2016-12-25

Dmowski uważał Żydów za wroga wewnętrznego – zagrożenie dla Polaków, element obcy, którego prawa należy ograniczać i – w miarę możliwości – usunąć z Polski. Antysemityzm Narodowej Demokracji bazował głównie na kwestiach ekonomicznych. Zagrożenie dla Polaków endecy widzieli w dużym udziale Żydów w handlu, rzemiośle i w warstwach wykształconych (adwokaci, lekarze). cały czas rzuca się nam w oczy ten złowieszczy, krwiożerczy, apokaliptyczny wpływ żydostwa na sprawy polskie, co śmieszy – i to bardzo. Jednak kiedy połączymy kwestię żydowską z innymi poglądami Romana Dmowskiego dostajemy bardzo niebezpieczną, wybuchową mieszankę, której nie powinniśmy lekceważyć.