Historia komunikacji miejskiej w Częstochowie

Wydawnictwo: Eurosprinter
technika
Marek

Historia komunikacji miejskiej w Częstochowie jest pierwszą książką opisującą nie tylko sieć tramwajową w tym mieście, uruchomioną stosunkowo późno, bo w 1959 roku. Dłuższą historię mają w Częstochowie autobusy: ruszyły w 1929 roku po kilkukrotnych, nieudanych próbach z komunikacją szynową. Autor dotarł do projektów tramwajowych z lat 1901-26, prezentując załączone do nich schematy. Książka licząca 150 stron podzielona jest na dziewięć rozdziałów opisujących historię komunikacji w poszczególnych latach (I-VI), używany na przestrzeni lat tabor autobusowy i tramwajowy (VII-VIII), oraz zaplecze (IX). Uzupełnieniem są schematy torowe sieci i zajezdni. Publikacja zawiera w sumie ok. 250 fotografii pozyskanych nierzadko z zaskakujących źródeł, np. z archiwum rodzinnego znanego muzyka Janusza „Yaniny” Iwańskiego, którego mama była konduktorką. Autor przytacza też liczne anegdoty i ciekawostki, jak okoliczności budowy w MPK wiatrakowca czy odśnieżacza termicznego torów na bazie silnika od odrzutowca MiG-15. Okazją do wydania albumu jest 65-lecie Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Częstochowie, obchodzone w 2015 roku. Autorem jest Tomasz Haładyj - dziennikarz specjalizujący się w problematyce transportowej. To jego druga książka poświęcona komunikacji: w 2009 r. wydał Opowieść o częstochowskich tramwajach.

źródło opisu: www.eurosprinter.com.pl

źródło okładki: www.eurosprinter.com.pl

Marcin Kowalczyk | 2016-02-27
Przeczytana: 27 lutego 2016

Można by wyrazić opinię w jednym sformułowaniu - ni to album, ni to książka... Pisana w pośpiechu publikacja ma swoje poważne braki. Przede wszystkim dość znacznie skrótowa forma daje duży niedosyt. O tramwajach można więcej przeczytać we wcześniejszej publikacji Eurospirintera, tylko na ten temat. Tutaj nie było mi żal, liczyłem więcej na historię komunikacji autobusowej. No i przeliczyłem się. Historia komunikacji autobusowej polega na opisie linii. Tego roku tą zlikwidowano, tą wydłużono a tą skrócono. Ciężko się to czyta. Opisy taboru- tez słabo. Niektóre charakterystyki autobusów zamknięto w dwóch zdaniach. Brakuje mi danych technicznych wozów. Szkoda, zmarnowany temat.
Są w książce smaczki, które mnie zaciekawiły. Ale są jak rodzynki w cieście. Nienaganne jest za to wydanie. Jak zwykle u tego wydawcy.

Marek | 2016-02-17

Pięknie wydana i świetnie napisana monografia częstochowskiej komunikacji miejskiej. Autor prowadzi nas przez jej historię, od przedwojennych prób wprowadzenia tramwajów, aż po czasy współczesne. Bardzo spodobało mi się opisanie nie tylko komunikacji tramwajowej, ale również autobusowej - ta druga rzadziej występuje w literaturze, w porównaniu do pojazdów szynowych. Osobny rozdział poświęcono taborowi komunikacji miejskiej. Tu jednak tramwaje mają przewagę nad autobusami, ponieważ poświęcono im dość dużo miejsca, podczas gdy te drugie opisano w postaci krótkich notek na temat każdego pojazdu.
Ciekawy element stanowi ostatni rozdział, w którym opisano zaplecze techniczne - nie tylko zajezdnie i ich wyposażenie, ale także wynalazki częstochowskiego MPK (kto by pomyślał, że tory można odśnieżać z użyciem dmuchawy napędzanej silnikiem lotniczym).
Oprawa prezentuje wysoki poziom, do czego przyzwyczaił nas Eurosprinter - twarda okładka, kredowy papier, liczne zdjęcia i rysunki.
Polecam...

wipptal | 2019-04-21