Ilustrowana krótka historia czasu

Tłumaczenie: Piotr Amsterdamski
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
The Illustrated a Brief History of Time
sówka

„Krótka historia czasu” to już klasyczna pozycja literatury popularnonaukowej. Przedstawione w niej idee prezentują najnowsze odkrycia w dziedzinie badania wszechświata. Autor wykracza poza teorię względności, mechanikę kwantową i wielki wybuch, aby sięgnąć do „tańca geometrii”, który doprowadził do powstania wszechświata, krainy zjawiskowych zdarzeń fizyki cząstek elementarnych, w której materia zderza się z antymaterią.

Wersja ilustrowana w przystępny sposób przybliża czytelnikom poglądy współczesnych uczonych na naturę wszechświata, a także pokazuje ewolucję koncepcji kosmologicznych od Arystotelesa i Kopernika do Einsteina i samego Hawkinga.

źródło opisu: Zysk, 2016

źródło okładki: www.zysk.com.pl

Sensej | 2017-04-28

Jestem świadomy tego, że na temat „Ilustrowanej krótkiej historii czasu” jako książki nie jestem w stanie powiedzieć nic więcej, niż to, co zostało powiedziane do tej pory. Jest to chyba najbardziej znana książka naukowa, bestseller bijący rekordy popularności, przetłumaczony na prawie 40 języków. W swoim tekście zatem będę musiał skupić się nie tyle na książce, co na tym konkretnym wydaniu, którego egzemplarz znalazł się w moim posiadaniu.

Stephen Hawking przy okazji nowej edycji swej książki skorzystał z okazji, aby nieco odświeżyć treść oraz dodać nowy rozdział na temat tuneli czasoprzestrzennych (choć raczej czaso- niż -przestrzennych) i potencjalnych możliwościach podróży w czasie. Ogólna teoria względności dopuszcza istnienie takich tuneli we wszechświecie, dzięki którym (potencjalnie przynajmniej) możliwa byłaby podróż w czasie i po całej galaktyce. Co jest o tyle ciekawe, że do tej pory pozostawał sceptycznie nastawiony do zagadnień związanych z tymi zagadnieniami....

Hrosskar | 2016-10-05
Przeczytana: 02 października 2016

Całkiem niedawno miałem okazję czytać Ilustrowaną teorię wszystkiego Stephena Hawkinga i była to pierwsza z książek popularnonaukowych, które czytałem od dłuższego już czasu. Bardzo polubiłem naukowe, a z drugiej strony bardzo swobodne opowiadanie o dość trudnych teoriach i prawach na temat odległych galaktyk, naszego układu słonecznego, czy Wielkiego Wybuchu. Dlatego też postanowiłem sięgnąć po kolejną książkę autora, tym razem obszerniejszą, czyli Ilustrowaną krótką historię czasu.

Jest to pozycja już klasyczna z literatury popularnonaukowej, które porusza najnowsze odkrycia w dziedzinie badań wszechświata. Hawking przedstawia w niej nasz obraz wszechświata, poczynając od wyobrażeń historycznych i religijnych a kończąc na współczesności. Rozważa problemy czasu i przestrzeni, jak rozwijały się w przeciągu historii ludzkości, przedstawia argumenty za tym, że wszechświat się rozszerza, opowiada czym są czarne dziury a także snuje swoje pomysły nad unifikacją całej fizyki. Zakres...

Michał Głowacz | 2017-10-10

Pięknie ilustrowana książka zawierająca wiedzę podstawową, niezbędną dla wszystkich miłośników fizyki (mówię oczywiście o amatorach, takich jak ja, nie o kształconych ekspertach). Ta pozycja zebrała wiele zasłużonych pochwał, których nie będę powtarzał (inni oceniający wyrazili to o wiele lepiej, niż ja umiałbym to zrobić). Zamiast tego napiszę, dlaczego nie wystawiam "Ilustrowanej krótkiej historii czasu" wyższej oceny.

Po pierwsze, ta książka zawiera wiedzę naprawdę podstawową. Zanim sięgnąłem po "Ilustrowaną" regularnie oglądałem programy telewizyjne takie jak "Zagadki Wszechświata z Morganem Freemanem" albo "Jak działa Wszechświat". I kiedy przyszło do czytania, okazało się, że wcale nie ma w tej książce tak wielu rzeczy dla mnie nowych. Po takim nazwisku jak Hawking spodziewałem się jednak głębszego wgryzienia się w temat, nie tylko zarysowania szkicu, jak to często w "Ilustrowanej" ma miejsce.

Po drugie, niektórym informacjom podanym w książce należy się aktualizacja (np....

Matt | 2017-01-11
Przeczytana: 11 stycznia 2017

Książkę bardzo przyjemnie się czyta. Jest to doskonała okazja, aby chociaż musnąć tajemnic otaczającego nas świata. Sama książka jest napisana w bardzo przystępnym języku, i jak autor podął na początku, znajduje się tam tylko jedno równanie E=mc2. Warto posiadać tę książkę nawet mimo tego, że wiele rzeczy jest już nieaktualnych z powodu odkrycia wielu nowych. Szkoda tylko, ze autor tylko delikatnie poruszył teorię strun, skupiając się przede wszystkim na fizyce kwantowej.
obowiązkowa lektura dla osób interesujących się wszechświatem.

dasza | 2018-04-06
Przeczytana: 02 kwietnia 2018

Zdumiewające, że książka o fizyce i kosmosie tak wciągać i być napisane w takiej formie. Większość z nas przy odrobinie wiedzy z fizyki na poziomie szkoły średniej jest w stanie pojąć większość tematów, które zostały przedstawione w książce. Sporo ułatwiają ilustrację i przykłady łatwe do wyobrażenia. Dla wielu z nas pojęcia czarna dziura, podróże w czasie czy wszechświat i kwarki, antymateria będą bardziej zrozumiałe. Książka, która śmiało mogła otrzymać Nobla w dziedzinie literatury!

Justyna | 2017-01-16

Książka ta, jest drugim, uaktualnionym i wzbogaconym o ilustracje, wydaniem „Krótkiej historii czasu” z 1988r. Została napisana przez słynnego naukowca Stephena Hawkinga, którego zapewne kojarzy większość z nas. Dotyczy różnorodnych zagadnień związanych z wszechświatem, który wciąż nas zadziwia i zaciekawia. Całość zaczyna się od przedstawienia różnych koncepcji postrzegania wszechświata od zarania dziejów do czasów współczesnych. Następnie poruszane są kwestie czasu i przestrzeni, jest mowa m. in. o zjawisku świetlnego stożka przeszłości i przyszłości. Hawking pisze też o odkryciu rozszerzania się wszechświata oraz tłumaczy w jaki sposób rozróżnić typy gwiazd i ustalić czy się do nas przybliżają czy od nas oddalają. Można się dowiedzieć jak powstają czarne dziury i że nie koniecznie wszystkie są czarne. Hawking tłumaczy czytelnikowi również, że prawa fizyki nie rozróżniają kierunków upływu czasu, ale za to posługują się trzema rodzajami strzałek czasu. W tym wydaniu został...

Katarzyna | 2017-11-19
Przeczytana: 19 listopada 2017

Książka w sposób zrozumiały i ciekawy tłumaczy trudne pojęcia z zakresu mechaniki kwantowej i astrofizyki. Dla kompletnych laików z fizyki jednak bym jej nie polecała, ponieważ może okazać się za trudna.

Michał | 2017-07-18
Przeczytana: 02 lipca 2017

Książka popularnonaukowa napisana tak, żeby każdy mógł ją zrozumieć. I autorowi w zasadzie się to udało, choć nie ulega wątpliwości, że do dobrego zrozumienia treści częściowo trzeba by przeczytać książkę więcej niż raz.
Książka jest ciekawa, dobrze się ją czyta i jest ogromnym źródłem wiedzy.

Juliusz | 2017-09-29
Przeczytana: czerwiec 2001

Przystępnie napisana. Pokazuje namiastkę naszego wyobrażenia i zrozumienia wszechświata. Dobrze czasem oderwać się o przyziemnych błahostek. Myślę, że dla każdego, kto zafascynowany jest złożonością tego świata. Polecam.

PaniNibelungowa | 2017-08-04
Przeczytana: 04 maja 2017

Ścisłowcem nigdy nie byłam.Niebo,fizyka i czas mnie nie zastanawiały.Jednak owa książka zafascynowała takiego głąba jak ja,zrozumiale wyjaśniła o czym smęciła pani od fizyki,rozwaliła mózg.Polecam