The Last of the Mohicans

Okładka książki The Last of the Mohicans James Fenimore Cooper
Okładka książki The Last of the Mohicans
James Fenimore Cooper Wydawnictwo: Penguin Books Cykl: Sokole Oko (tom 2) Ekranizacje: Ostatni Mohikanin (1993) Seria: Penguin Popular Classics literatura piękna
Sokole Oko (tom 2)
0140620451
Ekranizacje:
Ostatni Mohikanin (1993)
Inne

Dla osób znających film może być ona zaskoczeniem - pozytywnym :). Drugi tom pięcioksięgu ale nie wymaga on znajomości tomu pierwszego gdyż ponownie poznajemy tu bohaterów. Piękna klasyka opisująca relacje Brytyjdko-Francuskie na terenach Nowego Świata. Wykorzystywanie rdzennych mieszkańców, pokazanie plemiennych utarczek, zwyczajów i filozofii. W towarzyszącej przygodzie tempo zwalnia tylko w momentach opisania piękna flory i fauny północnych Stanów.

Bardzo dobra książka! Wciągająca, poruszająca, fenomenalne dialogi, a język jakim została napisana bardzo wyszukany, poetycki. Pochłonęłam ją błyskawicznie, tylko to zakończenie.. Jakże mnie zasmuciło. Nie takiego losu spodziewałam się dla Kory i Unkasa.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Podszedłem do książki bez żadnych oczekiwań, wiedząc jedynie że adaptacja filmowa jest uważana za kultową. Wow - kompletnie wciągnęła mnie ta książka - dialogi, postacie, nieustanne zwroty akcji. Genialna powieść.

Czytane lata temu. Pamiętam, że wartka akcja bardzo wciągała. Niestety nie wiedziałem, że jest wcześniejszy i późniejszy tom... Warto wrócić :)

Powieść przygodowa, którą po "drobnych" zmianach zekranizował Michael Mann, obsadzając Daniela Day-Lewisa w roli Sokolego Oka. Warto przed filmem zapoznać się z lekturą.

Przygodówka przenosząca czytelnika do Ameryki, o którą bój toczą Europejczycy. Początek powieści rzucający dwie młode Angielki w niebezpieczeństwa leśnych równin zajmowanych przez Indian jest bardzo ekscytujący i świetnie wprowadza w klimat. Cooper w sprawny sposób przedstawił głównych bohaterów, już po kilku pierwszych akapitach rozpoznajemy niewinną damę w opałach, dzielnego, acz odrobinę naiwnego obrońcę, odważną i elokwentną niewiastę oraz grupowego błazna. Relacje pomiędzy nimi również są dobrze wykreowane. Niemniej da się odczuć, że jest to powieść nie z tego wieku - język autora, a w szczególności pewne sformułowania dotyczące rdzennej ludności Ameryki używane w narracji (typu dziki) we współczesnej literaturze nigdy nie znalazłyby miejsca. Mocno rzuciło mi się to w oczy. Poza tym powieść dość monotematyczna, gdyż opiera się praktycznie w całości na wątku ucieczki przed bądź walki z głównym antagonistą. Inne wątki nie pojawiają się wcale bądź są marginalne.

Mocno się zawiodłem tą książką. Czytając pierwszą część spodziewałem się nawiązania do bohaterów, kontynuowania ich losów w sposób spójny i harmonijny. "Ostatni Mohikanin" pod względem kompozycji, dialogów i przedstawienia postaci jest dużo słabszy niż "pogromca zwierząt". Podobne losy, banalne dialogi i słabe odwzorowanie tła wydarzeń porównując do wcześniejszej części. Na pewno dużo więcej się dzieje, są ciekawsze przygody, choć mam nieodparte wrażenie że ostatnie kilka rozdziałów to uporczywa próba zakończenia fabuły. Film był super, książka przecięta. Szkoda.
Zabieram się za kolejną część pięcioksięgu w nadziei, że będzie lepiej. Póki co tendencja zniżkowa.

Druga część pięcioksięgu zdecydowano dużo lepsza od pierwszej części bardziej skondensowana sama historia dość smutna ale przez tym bardziej polecam

Unkas-he's a Man!
Hugh!

Unkas-he's a Man!
Hugh!

Czytałem jako nastolatek. Film jeden z moich ulubionych. I znowu książka uważam super. Jest tam trochę nieprawdopodobnych sytuacji ale dynamika jest świetna. Polecam wszystkim kogo interesuje kultura Indian Ameryki Północnej. Z pewnością przed mną trzy kolejne tomy przygod Sokolego Oka.

• Literatura amerykańska
  • Przygodowe