Zawód tester

2015-12-05
2015-12-05
informatyka zawód tester

Okładka książki Pułapki przyjemności Robert Rutkowski, Irena A. Stanisławska
Pułapki przyje... Robert Rutkowski, I...
Okładka książki Jak działa Google Jonathan Rosenberg, Eric Schmidt
Jak działa Google Jonathan Rosenberg,...
Okładka książki Kreatywność S.A. Droga do prawdziwej inspiracji Ed Catmull, Amy Wallace
Kreatywność S.... Ed Catmull, Amy Wal...

Jaka to była koszmarna książka. Miałam w sobie naprawdę dużo siły woli i samozaparcie, starałam się ignorować w niej wszystko co mnie irytuje (czyli większość rzeczy na podstawie których oceniam wartość książki…) i skupić się na treści. Ale tu nie ma treści, autor nie tylko nie umie pisać i stara się być jakiś taki ironicznie śmieszny (co chwile puszcza do czytelnika takie boomerskie oko, aż miałam ciary żenady),ale dosłownie wydał książkę o niczym. Nawrzucał tam dziwnych definicji niezwiązanych z testowaniem, swoje osobiste komentarze na temat zawodu i przedziwne, wyrwane z kontekstu grafy czy rozbudowane opisy. A wszystko po to, żeby potem zakończyć rozdział komentarzem, że w sumie to tego się nie używa w zawodzie i to tylko tak wrzucił żeby była jakaś teoria. Serio?

Może autor jest jakimś wybitnym testerem, ale skutecznie zniechęcił mnie do zmiany zawodu. Widać też w nim jakąś taką gorycz i poczucie niższości, te wszystkie fragmenty o tym jak to testerzy są traktowani przez innych członków zespołu były kuriozalne, miałam wrażenie że nigdy nigdzie wcześniej nie pracował albo mieszkał pod jakimś kamieniem. Uwaga, podaje teraz absolutnie unikatową wiedzę, której nigdzie indziej się nie dowiecie: w każdym zawodzie, gdzie pracuje się w zespole złożonym z ludzi o różnych kompetencjach są kwasy, bo każdy chce robić własną robotę jak najlepiej, a inni mu w tym przeszkadzają bo chcą tego samego, ale ze swojego punktu widzenia. Normalnie eureka! Więc jęczenie nad tym zamiast opisanie w konstruktywny sposób jak można sobie w takich sytuacjach radzić (o ile w ogóle taki rozdział jest potrzebny w książce mającej dać bazowe pojęcie o testowaniu…),było tak infantylne i smutne, że musiałam przerywać czytanie bo nie mogłam uwierzyć w to co widzę. Nie wiem też gdzie to odwoływanie się do trendów i sytuacji na rynku pracy, bo nie dość że to jest tak dynamiczne że momentami wręcz nieuchwytne, to jeszcze absolutnie czegoś takiego tu nie znajdziecie. Jedynie utyskiwanie i zalewanie randomową treścią bez ładu i składu, oraz liczne powtórzenia coby zapełnić czymś te 300 stron.

Nie mam pojęcia dlaczego ta książka ma takie wysokie noty, może jest jedyna na rynku w tej tematyce? Nie szukałam innych bo nadal póki co trzyma mnie wstręt do tematu dzięki autorowi, więc wspaniale się spisał z tym poradnikiem, genialnie. Serio nie polecam się za to zabierać, strata czasu i tona face palmów po drodze, oszczędźcie sobie tego.

Książka przede wszystkim nie jest napisana przystępnym językiem. Z komputerami żyje od przeszło 30 lat i znajduie w książce zwroty, słowa które są mi obce. Osoba która chce wejść do IT będzie czytać ja jak opracowanie z fizyki kwantowej. Dość dużo powtórzeń, oczywistości i trochę lania wody. Bardzo mało takiego ludzkiego podejścia, mam wrażenie że jest to takie akademickie. W drugiej części książki jest znacznie luzniej. Czy polecam, hmm tak ale nie jako pierwsza książkę. Jako druga, jeśli ma się jakieś wyobrażenie o teście to fajnie wprowadzi dalej. Może źle podchodzę ale dla mnie osoby która nie wie nic o testowaniu powinno być tłumaczone jak krowie na rowie, z przykładami, porównaniami, i określeniami co jest bardzo istotne a co mniej. Takie hello world i dalej... if you know what i mean. Tu tak nie jest albo wszystko jest bardzo istotne.

Dla doświadczonego testera książka jest bardziej powtórzeniem posiadanej wiedzy. Jednak dla osoby dopiero wchodzącej w testowanie może być naprawdę dobrym przewodnikiem i zbiorem podstawowej wiedzy.

Mam takie wrażenie po przeczytaniu książki, że jest to nic innego jak przełożenie sylabusa ISTQB na przystępniejszy język. Niemniej książka potrzebna i bardzo pomocna na początku drogi testera. Fajna i ciekawa końcówka. Zdecydowanie godna polecenia, Radosław jest ekspertem w tej dziedzinie i sprawnie przelał swoją wiedzę i doświadczenie na papier.

Przystępny język, pomocne raporty na końcu.

Przystępny język, pomocne raporty na końcu.

Obowiązkowa pozycja dla każdego testera oprogramowania!!!
Poruszane są wszystkie ważne aspekty pracy - teoria i przykłady.
Jedyny minus to sporo teorii na temat zarządzania, co wydaje mi się nie jest tak istotne w tym zawodzie. Za to duży plus za przykładowe projekty na końcu książki. Dzięki temu wiele się wyjaśnia, można przekonać się jak wygląda zastosowanie opisanej teorii w praktyce.
Polecam.

Obowiązkowa pozycja dla każdego testera oprogramowania!!!
Poruszane są wszystkie ważne aspekty pracy - teoria i przykłady.

Napisana bardzo przystępnym językiem piguła wiedzy na temat testowania. Autor nie tylko porusza zagadnienia stricte techniczne (podział testów, normy IEEE, cykl życia oprogramowania),ale i udziela porad odnośnie pracy jako tester(ka) w Polsce. Na plus zasługują również osobiste przemyślenia i spostrzeżenia autora (co zawsze bardzo sobie cenię). Jedyny minus to tabelki pod koniec książki, strasznie ciężko mi się je "trawiło", sprawiały wrażenie zapchajdziur. To pierwsza książka o testowaniu jaką przeczytałam i bardzo się z tego cieszę, bo naprawdę jest dobrym wprowadzeniem do tematu i wskazuje wiele różnych kierunków do wyboru. Szczerze polecam :)

Książka za bardzo skupia się na organizacyjnej stronie zawodu, ale to też w pewnym stopniu wiedza przydatna. Znalazłam w niej jeszcze kilka ciekawych pomysłów, "fiszek", ale rozczarowała mnie powierzchownym spojrzeniem na elementy pracy testera. Polecam, ale raczej dla tych, którzy się jeszcze nie mogą zdecydować.

Książka dobrze wprowadza w specyfikę pracy testera, nada się dla osoby, która chce się kształcić w tym kierunku, która chce zmienić zawód właśnie na testera. Jest szczególnie przydatna do przygotowań do certyfikatu ISTQB, stanowi dobre uzupełnienie i poszerzenie zagadnień z egzaminacyjnego sylabusa.

Bardzo dobrze opisana część teoretyczna, o której można powiedzieć, że wciąga. Z minusów jest kilka irytujących wtrętów, np. o Apple, ale chyba taka uroda autora. Części praktycznej natomiast nie oceniam, bo przez nią nie przebrnąłem i zasadzie jestem wdzięczny, bo przekonałem się, że testowanie nie jest dla mnie.

• Informatyka
  • Zawodowe
  • Chcę mieć

Dodaj cytat z książki Zawód tester