Bracia Grimm. Baśnie znane i nieznane

Wydawnictwo: Jedność
emik84

Dość dawno, bo prawie 200 lat temu, żyli w Niemczech dwaj bracia, Wilhelm i Jacob Grimm. Byli oni ludźmi nauki i obaj posiadali niezwykłą pasję… kochali baśnie. Przemierzając swoją ojczyznę, spisywali ustne podania ludowych bajarzy, badali rodzime mity, podania i rozmaite historie. Owocem ich wieloletniej pracy stały się słynne „Baśnie braci Grimm”, przetłumaczone na wiele języków świata. Dziś to już klasyka literatury, której nie może zabraknąć na półce żadnego dziecka. Dlatego też przedstawiamy 50 najpiękniejszych baśni braci Grimm. Niektóre z nich, takie jak Czerwony Kapturek czy Królewna Śnieżka, są nam wszystkim dobrze znane, co zresztą wcale nie czyni ich mniej atrakcyjnymi. Inne zaś, a jest ich w tym tomie niemało, są mniej popularne, przez co ich odkrywanie będzie dla wszystkich miłośników baśni nie lada gratką. Po mistrzowsku opowiedziane, kunsztownie zilustrowane, niepozbawione szczypty humoru i figlarności, spodobają się wszystkim Czytelnikom – tym małym i tym nieco starszym.

Odbiorcy:
– miłośnicy wielkiej literatury, poszukujący klasycznych baśni w nowej odsłonie;
– rodzice i dziadkowie, którzy chcą zaszczepić w dzieciach miłość do książek i wspaniałych ponadczasowych historii.

Dlaczego warto nabyć tę książkę?
– drzemie w niej 50 najpiękniejszych baśni braci Grimm, tych najpopularniejszych i tych nieco mniej znanych;
– została opowiedziana pięknym, żywym językiem, zilustrowana przez światowej sławy artystów;
– jej treść zachwyca i bawi, ilustracje ujmują kunsztem i humorem, a wspaniała niebanalna oprawa przykuwa wzrok.

Grot | 2016-01-26

Rewelacyjne są to baśnie. Może nie, aż tak wybitne jak te z "Tysiąca i jednej nocy" , ale za to łatwiejsze i przyjemniejsze w odbiorze.

W książce znajdują się 50 bajek w tym tak słynne opowieści jak:

"Czerwony kapturek"
"Tomcio Paluszek"
"Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków"
"Jaś i Małgosia"
"Kopciuszek"

Książka jest wyjątkowo pięknie oprawiona - wspaniałe ilustracje, duże litery, twardy papier.

Przyznam, że wcześniej zastanawiałem się nad wydaniem Braci Grimm dla dorosłych. Jednak czytałem opinie czytelników, że 'dorosłe' wydanie jest pozbawione tego baśniowego uroku. I być może to był dobry wybór, bo przecież bajki są pisane z myślą o młodych czytelnikach, więc powinny mieć ten nieco co prawda naiwny, infantylny, ale jednocześnie dziecięcy, niesamowity, baśniowy, magiczny czar.

emik84 | 2015-12-30

Wilhelm i Jacob Grimm to bracia, których przedstawiać chyba nikomu nie trzeba. Ci pisarze i uczeni niemieccy mają w swym dorobku literackim łącznie ponad 2 tysiące przeróżnych baśni. Bracia od najmłodszych lat kochali baśnie. Ku uciesze czytelników nigdy nie wyrośli z tej miłości. Pasję tę kontynuowali przez całe swoje dorosłe życie, kolekcjonując najróżniejsze niemieckie podania ludowe i mity. W końcu postanowili je spisać i tak oto powstały popularne dziś niemal na całym świecie baśnie braci Grimm. Pierwszy cykl ich autorstwa opublikowano w 1812 roku, natomiast w 1895 roku w Polsce.

W publikacji pt. „Bracia Grimm. Baśnie znane i nieznane” najmłodsi znajdą obszerny zbiór 50 baśni autorstwa tego sławnego rodzeństwa. Jak wskazuje tytuł, zawiera on zarówno te bardziej jak i mniej znane tytuły, a wszystko posegregowane w rozdziałach, z którego w każdym znaleźć można dziesięć opowieści: Czary i zaklęcia, Chłopcy i dziewczęta, Podania ludowe, Nikczemne wiedźmy, Długo i szczęśliwie. Dla...