Algebra w obrazkach

2016-02-23
2016-02-23
Ewa L. Łokas, Bogumił Bieniok
Bogumił Bieniok Ewa Łokas algebra

Nigdy nie byłam orłem matematycznym, jednak mimo to, to właśnie do algebry miałam słabość. Lubiłam rozwiązywać te wszystkie równania i bawić się tymi wszystkimi iksami oraz igrekami ;).

Kiedy zaczęłam pracować w domu dziecka i zobaczyłam jak dzieciakom się nie chce i jak ciężko docierają do nich podstawowe wiadomości, to dość szybko zrozumiałam wysiłki czynione przez innych wychowawców, ku temu, aby chociaż trochę zmotywować dzieci do pracy oraz nie tyle zaciekawić o ile ułatwić im naukę w miarę swoich możliwości. Bo nie ulega wątpliwości, że czasem dzieciom się nie chce, bo albo mają zaległości, albo nie rozumieją materiału. Zatem kiedy zobaczyłam "Algebrę w obrazkach" pomyślałam, że to może być coś, co ułatwi mi nieco odrabianie lekcji z matematyki, z niektórymi dziećmi.

Jednak zanim to nastąpiło sama wzięłam się za zapoznanie się z książką i muszę przyznać, że szkoda, że nie wydana została, jak sama chodziłam do szkoły i zaczęliśmy przerabiać algebrę. Larry Gonick w niezwykły sposób wprowadza nas w algebrę bardzo obrazowo przedstawiając nam poszczególne problemy tego działu, wcześniej przypominając nam podstawy arytmetyki ;). Przy każdym zagadnieniu jest dużo wyjaśnień, przykładów i obrazków, które ułatwiają przyswojenie wiedzy. Ja mogłam sobie odświeżyć pewne zagadnienia i już nie musiałam przy wychowankach przypominać sobie niektórych zagadnień ze szkoły. Mam wrażenie, że pewne rzeczy wchodziły im do głów nieco mniej opornie niż do tej pory.

"Algebra w obrazkach" to niezwykła publikacja, którą można wykorzystać w pracy nie tylko ze starszymi dziećmi, ale też tymi z podstawówki, które mają problem np. ze zrozumieniem ułamków. Myślę, że ta książka jest jak najbardziej do wykorzystania zarówno w pracy wychowawczej/naukowej z naszymi wychowankami czy uczniami na zajęciach wyrównawczych, ale też przyda się w domowej biblioteczce dziecka, które wkracza w świat matematyki. Niewątpliwie ta niepozornie wyglądająca książka ułatwia naukę i pomoc w niej. Osobiście zamierzam wykorzystywać ją zawsze kiedy się da, w pomocy nie tylko dzieciom, z którymi pracuję, ale też za kilka lat będę podsuwać swoim siostrzeńcom (bo raczej nie straci na aktualności;)).

Na koniec jeszcze dodam, że gdyby wszystkie materiały do nauki matematyki były tak przygotowywane, ja może łatwiej bym ją przyswajała i nie miałabym do niej takiego urazu.

Gonick może spokojnie ogłosić koniec problemów z matematyką. Wie, jak sprawić, żeby dzieci pojęły podstawy arytmetyki i algebry. Swój podręcznik z algebry wypełnia dowcipnymi komiksowymi rysunkami, a kolejne etapy rozwiązywania zadań objaśnia powoli i bardzo dokładnie. Komu będzie się chciało przeanalizować jego wyjaśnienia, ten uniknie kłopotów na lekcjach matematyki, a może nawet stanie się ekspertem od równań z niewiadomymi czy działań na różnych rodzajach licb. Cechą tej książki jest wszechobecny humor nie do zdarcia. Autor drwi sobie z własnych tłumaczeń (za sprawą szeregu postaci wprowadzonych do opowieści w rysunkach),szuka życiowych treści zadań i nawiązuje do znanej czytelnikom rzeczywistości. "Straszne" matematyczne tematy zamienia na komiczne potwory (wielki włochaty mianownik) i oswaja dzieci ważnymi pojęciami. Wprowadza też zestawy ćwiczeń do utrwalenia zdobytych wiadomości, a w nich zachęca do myślenia i kreatywnego podejścia do matematycznych praw. Po "Algebrę" sięgnąć mogą bardzo zainteresowane matematyką dzieci, ale też odbiorcy mający problemy z tym przedmiotem. I jednym, i drugim przydadzą się wprowadzane tu - w jakże inny od podręczników szkolnych sposób - wiadomości. Dobrze, że takie książki powstają, Gonick przynajmniej trochę oddala mit "strasznej" matematyki i pokazuje, że nauka może być przyjemnością, kiedy łączy się z zabawą.

• Ruszyły w świat
  • 000 - Posiadam
  • Chcę przeczytać Cz.
  • Edukacja dziecięca
  • Samodzielne
  • Popularnonaukowe, na faktach
  • Dla dzieci
  • 000 - Dla Lilo

Dodaj cytat z książki Algebra w obrazkach