Rzut Wenus

Cykl: Roma sub rosa (tom 6)
Wydawnictwo: Rebis

Rzym, rok 56 p.n.e. Dwaj niezwykli goście poseł egipski w towarzystwie kapłana-eunucha odwiedzają Gordianusa, poszukiwacza, którego specjalnością jest prowadzenie dochodzeń w sprawach morderstw. Tym razem jednak chodzi o coś, czego ten znany czytelnikom z poprzednich powieści cyklu Roma sub rosa (Rzymska krew, Ramiona Nemezis, Zagadka Katyliny) detektyw zapewnić im nie może.

Marcin | 2015-05-12

Tym razem intryga nie jest specjalnie skomplikowana, za to tło historyczne jak zawsze wyśmienite i to tym bardziej, że większość bohaterów to postacie autentyczne. Rzecz dotyczy śledztwa prowadzonego w sprawie śmierci Diona z Aleksandrii, niegdysiejszego mentora bohatera cyklu "Roma sub rosa" Gordianusa zwanego Poszukiwaczem. Dion, ceniony niegdyś filozof, okazuje się ukrywać wyjątkowo mroczne tajemnice. Podkreślenia wymaga wyjątkowa barwność wątków obyczajowych i religijnych z misteryjno-orgiastycznym kultem Kybele i Attisa w tle. Zmysłowy Rzym w wydaniu Stevena Saylora jak zawsze nęci i niepokoi, nigdy natomiast nie nudzi.

Paweł Lesiak | 2013-12-14
Przeczytana: 12 grudnia 2013

Kryminał z historią starożytnego Rzymu w tle. Akcja toczy się w 56 r. przed naszą erą, a jednym z głównych bohaterów jest Goridanus Poszukiwacz, którego można nazwać ówczesnym prywatnym detektywem. Do Gordianusa zwracają się najczęściej zamożni Rzymianie, często dość wpływowi i znani, którzy chcą poznać prawdę dotyczącą jakiegoś ważnego dla nich wydarzenia. W tej części przygód rzymski detektyw próbuje rozwikłać zagadkę tajemniczej śmierci swojego dawnego nauczyciela z Aleksandrii, który na czele licznej grupy przybył z poselstwem do Rzymu. Autor książki doskonale przedstawia tło historyczne, w którym umiejscowił akcję swej powieści. Brawurowa akcja, intrygi, spiski, polityka i niepewne zakończenie. Gdy, podobnie jak główny bohater, jesteśmy już pewni rozwikłania zagadki, autor zaskakuje nas niekonwencjonalnym zakończeniem, którego trudno byłoby poszukiwać w początkowych rozdziałach. Czegóż można chcieć więcej od książki ? Szczególnie godna polecenia dla wszystkich miłośników...

PannaAnna | 2015-02-11
Na półkach: 2015, Przeczytane, Posiadam, E-booki
Przeczytana: 11 lutego 2015

Roma sub rosa, Seria kryminałów z akcją rozgrywaną w starożytnym Rzymie. Spod pióra autora płynie opis zwyczajów, strojów, rozrywek a nawet plotek ,którymi Rzym żył w owym czasie. Świat starożytny wskrzeszony , żywy i barwny...pełen występków i intryg. Mocną stroną tych powieści jest konotache historyczna. Czasem historia stanowi tło wątku kryminalnego, istnieje jako drugie życie  w postaci plotek, ludzich obaw, motywów działań...jak powstanie Spartakusa , czasem jest osią głównej intrygi powieści - jak sprzysiężenie Katyliny czy rozprawa Roscjusza.
Tu w  "Rzucie Wenus" pojawia sie kwestia egipska, mam wrażenie jakby początek, zapowiedź kampanii egipskiej Cezara i rozłamu z Pompejuszem. A wątkiem głównym poza śledztwem w sprawie zabicia posłów egipskich ,są rozgrywki "na szczycie patrycjuszowskiej piramidy władzy" w politycznym procesie Marka Celiusza ,gdzie ponowie ścierają się Klodiusz i Cycero, a także niebezpośrednio Cezar, Pompejusz i Krassus
Mnie coraz bardziej wciąga i...

Lukasz Lis | 2014-04-15
Przeczytana: 2014 rok

Akcja powieści "Rzut Wenus" rozgrywa się po "Morderstwie na Via Appia" a przed "Rubikonem". Gordianus na zlecenie Klodii ma znaleźć mordercę filozofa Diona z Aleksandrii. Był on jego przyjacielem, przez co zadanie ma dla naszego bohatera charakter hołdu, misji i zadośćuczynienia. W tej części poznamy bliżej kobiety bliskie Poszukiwaczowi. Okażą się one osobami o niezwykle skomplikowanej psychice. Postać Klodii skonstruowana została niezwykle pociągająco. Jest pełna pożądania, namiętności oraz pasji. Bezkompromisowa, pewna siebie i mająca wszystko pod kontrolą. Jak już przystało na powieści Saylora - finał zadziwi wszystkich.

Etasz | 2015-09-09
Przeczytana: 08 września 2015

Ciekawie opowiedziana historia kryminalna, rozgrywająca się w starożytnym Rzymie.

treewood | 2016-03-18

Bardzo dobrze się czyta książki z tej serii :)

Skylla | 2016-06-05
Przeczytana: 05 czerwca 2016

Kolejna dobra część cyklu.

Agnieszka | 2016-11-14
Satariel | 2016-10-17