Harjunpaa i kapłan zła

Tłumaczenie: Bożena Kojro
Cykl: Timo Harjunpää (tom 10)
Wydawnictwo: Kojro
Harjunpää ja pahan pappi
metro, Helsinki

Akcja powieści Harjunpää i kapłan zła rozgrywa się we współczesnych Helsinkach. Główny bohater, policjant Timo Harjunpää przystępuje do wyjaśnienia zagadkowych przypadków śmierci w metrze.

kasandra_85 | 2011-05-02
Przeczytana: maj 2011

miqa | 2011-07-23
Na półkach: Przeczytane, 2011
Przeczytana: 23 lipca 2011

joaśka | 2014-05-15

Książka jak dla mnie przekombinowana i udziwniona. Konstrukcja treści i sama treśc zamiast zadziwić, wciągnąć i zainteresować wywołuje znudzenie.
Odłozyłam ją i nawet już nie wiem o czym była :(

LadyBoleyn | 2011-06-15
Przeczytana: 11 czerwca 2011

Na podstawie literatury i wydarzeń z realnego życia można zauważyć, jak przeszłość wpływa na ludzi. Osoby, które dawniej spotkały się z brakiem akceptacji, przemocą lub innym negatywnym zachowaniem, mają problemy z wkroczeniem do świata, obawiając się, że z czasem to, co uznawali za szczęśliwe, przekształci się w bolesne wspomnienie. Pomimo tego, iż „Harjunpää i kapłan zła” autorstwa Mattiego Yrjany Joensuu jest kryminałem, w którym policjanci próbują rozwiązać zagadkę, najbardziej zaskoczyła mnie postać pisarza, Mikko Moisa, którego dzieciństwo wpłynęło na dorosłość.

Policjant z wydziału kryminalnego, Timo Harjunpää, otrzymuje zadanie wyjaśnienia zagadkowych przypadków śmierci w metrze, które ostatnimi czasy coraz częściej zdarzają się na terenie Helsinek. Sprawa od samego początku wydaje się być skomplikowana, a fakt, że funkcjonariusze mają problemy z określeniem płci, odpowiedzialnej za całe to przedsięwzięcie, osoby, sprawia, że praktycznie każdy może okazać się być...

Agnesja | 2011-08-11

„Harjunpaa i kapłan zła” to czwarta przeczytana przeze mnie powieść z literatury fińskiej. Autor, Matti Yrjana Joensuu, ma na swoim koncie już kilkanaście książek, w tym 8 z serii „Harjunpaa i...”. Powieść, na której chciałabym się teraz skupić, jest ostatnią z serii, ale zarazem pierwszą u nas wydaną pozycją. Mam nadzieję, że i nie ostatnią, ponieważ „Harjunpaa i kapłan zła” bardzo mi się spodobał. Trudno znaleźć na polskim rynku tak przejmujący thriller z wyraźnie zarysowanym podłożem psychologicznym, który dosłownie porywa i niepokoi Czytelnika teraźniejszą pozycją społeczeństwa.

Akcja rozgrywa się we współczesnych Helsinkach. Główny bohater powieści, policjant Timo Harjunpaa, staje przed trudnym zadaniem. Dochodzą do niego wiadomości o tajemniczych przypadkach śmierci w metrze. Mimo iż wszystkie dowody wskazują na samobójstwa, Timo czuje swym kryminalistycznym zmysłem, że stoi za tym jakiś człowiek. Niekoniecznie zdrowy na umyśle. Przyjdzie mu zmierzyć się z istnym kapłanem...

Alex | 2011-05-23
Przeczytana: 23 maja 2011

"Harjunpaa i kapłan zła" to nie historia tylko i wyłącznie sensacyjna, gdzie najważniejsze jest dochodzenie, a wszystko pozostałe tylko uzupełnia jego tło. Książka ta to coś więcej niż kolejna opowieść o zbrodni i karze, to studium trzech ludzi, których ścieżki spotkały się ze sobą mniej lub bardziej przypadkowo. Każdy z bohaterów pokazany jest wielowymiarowo, ze szczególnym zaznaczeniem tego co go ukształtowało i co wpływa na niego obecnie.
Mikko Moisio, pisarz, ojciec, ofiara przemocy domowej w dzieciństwie i w życiu dorosłym. To czego doświadczył jako dziecko miało swą kontynuację w życiu dorosłym. Jako kilkulatek był bezsilny wobec tego co się działo w jego domu rodzinnym, jako osobą dorosła doświadczył tego samego, jednak po raz kolejny nie uzyskał pomocy. To sprawca, a raczej sprawczyni liczyła się dla tych, którzy powinni umieć rozróżnić krzywdzonego od krzywdzącego.
Timo Harjunpaa policjant wydziału kryminalnego, dla którego śmierć i zbrodnia powinny być codziennością, lecz...

magda | 2011-10-04

Policjant Timo Harjunpää ma do rozwiązania zagadkę tajemniczych śmierci w helsińskim metrze. Początkowo wydaje się, że są to nieszczęśliwe wypadki, jednak powoli policjanci zaczynają się dopatrywać związku między rzekomymi samobójstwami z ostatnich kilku lat i podejrzewają, że mogą mieć do czynienia z seryjnym mordercą. Niestety ciągle brakuje dowodów na poprawcie tej hipotezy.

Równocześnie poznajemy Mikko - wrażliwego pisarza, który poszukuje swojego miejsca na ziemi. Zmaga się z bolesnymi wspomnieniami z dzieciństwa, które spędził w patologicznej rodzinie. Dorosłe życie też nie oszczędziło mu zmartwień. Toksyczny związek z kobietą pozbawioną jakichkolwiek uczuć zniszczył nie tylko życie jemu, ale też jego dzieciom. Teraz Mikko stara się pomóc swojemu synowi Mattiemu. Chłopiec jest dręczony przez rówieśników, czuje się samotny i zagubiony. Wydaje się, że jedyną życzliwą mu osobą jest Lenna - zakompleksiona dziewczyna, marząca o miłości.

Chociaż wydaje się, że wszystkie te...

eris | 2011-07-25

Pomimo tego, że Matti Yrjänä Joensu znany jest jako autor powieści kryminalnych, jego powieść „Harjunpää i kapłan zła” daleko odbiega od typowego modelu tego typu książek. Z wątkiem sensacyjnym przeplatają się fragmenty społecznoobyczajowe z naciskiem na kwestie religijne, tworząc w ten sposób powieść zaskakującą i niezwykle oryginalną.

Głównym bohaterem jest detektyw Timo Harjunpää, przed którym stoi wysokie wyzwanie rozwiązania zagadki helsińskiego metra. Policjanci odkrywają dziwną zbieżność kilku wypadków, jakie na przestrzeni lat miały tam miejsce. Dotyczą one osób, które umarły pod kołami kolejki, a upozorowane jako samobójstwo, z czasem zaczęły wyglądać coraz bardziej niepokojąco.

W tym samym czasie odgrywa się historia pisarza – Mikko, który naznaczony bolesną przeszłością, próbuje ułożyć swoje życie. Problemem, oprócz uporania się ze wspomnieniami z patologicznej rodziny, jest jego była żona, która z upodobaniem utrudnia codzienność jego i ich dzieci. Będzie on musiał...

Anita | 2011-08-26
Przeczytana: sierpień 2011

Biorąc do ręki kryminał oczekujemy niesamowitej akcji, wylewu krwi, a także tajemniczości. To wszystko powinien zawierać kryminał godny uwagi. „Harjunpaa i kapłan zła” to również kryminał, w którym nie tylko spotkamy się z niezwykłą akcją i morderstwami. To książka dzięki, której dowiadujemy się jak uczucia z dzieciństwa są w stanie zmienić nasze dalsze życie, a także jaką nienawiścią są przesiąknięci niektórzy rodzice.

Policjant Timo Harjunpaa podejmuje się wyjaśnienia tajemniczych przypadków śmierci, które występują w metrze. Dziwnym trafem każda ofiara po prostu wpada pod pociąg, ac o najdziwniejsze to nie z własnej woli. Policjanci biorą pod uwagę wypadek, a także zabójstwo. Jednak istnieje jeszcze jeden problem. Nie mogą ustalić kto jest zabójcą: mężczyzna, czy kobieta? Najwyraźniej są to dwie postacie, które działają w jakiś dziwny sposób.

Ta książka nie opiera się tylko i wyłącznie na morderstwach w metrze. Znajdziemy tutaj również ludzi,...

Jacek | 2013-06-13
Przeczytana: 13 czerwca 2013

To rzeczywiście coś nowego - kryminał fiński. Taka egzotyka. Szkoda, że tam mrok trwa tak długo - co daje się odczuć w powieści. Może jest i nowatorska, może kończy się niezbyt schematycznie, ale coś tu jest nie tak. Za dużo pobocznych wątków społecznych i psychologicznych, za dużo przerażających obrazów, za mało dobrej roboty policyjnej. Główny bohater to nawiedzony kapłan niezbyt precyzyjnie określonych rytuałów religijnych, nie budzący sympatii Gnom. Czytelnik nawet nie zdoła zorientować się w warstwie religijnej jego poczynań. Tropiący go policjant to z kolei postać blada, mdła, nijaka, taka policyjna sierota. Fragmenty powieści trzymają w napięciu, ale całość raczej jest zniechęcająca. Kilka razy sięgałem i odkładałem książkę, a to nie tylko z powodu postaci i mrocznej zawartości. Tak jak w przypadku jednego z bohaterów, pisarza, nie udawało mu się stworzyć czegoś "rytmicznego", tak i niniejsza powieść jest toporna i mdła. W każdym razie ja ją tak odbieram.