Żołnierze przeciwko śmierci i diabłu

Tłumaczenie: Piotr Tymiński
Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza Finna
Soldaten gegen Tod und Teufel
9788365201584
Zwłaszcza

Zbiór reportazy Horsta Slesiny z pierwszych miesiecy niemieckiej kampanii 1941 roku przeciwko Zwiazkowi Radzieckiemu to doprawdy niezwykła kolekcja. Jako korespondent wojenny zawsze towarzyszył zołnierzom na pierwszej linii, jako ocer czesto walczył z nimi ramie w ramie. Przelany na papier zapis relacji, które w formie audycji radiowych traały do słuchaczy w ojczyznie, brzmi dzisiaj jak głos nie z tego swiata. Bombastyczny, przesiakniety antysemityzmem i ideologia nazistowska styl wypowiedzi rodem z „Deutsche Wochenschau” jest cennym dokumentem czasów wielkiej wojny. Ale t o nie tylko barwne relacje z walk i zwyciestw, majace umocnic ducha jego rodaków w Rzeszy. Opisy zycia w stalinowskiej Rosji mimo, iz czasami przesadzone, sa dowodem na szok, jaki przezyli Europejczycy w zderzeniu z komunistycznym rajem na ziemi. Ale w ksiazce Slesiny jest cos wiecej. Autor był bacznym obserwatorem i swietnie posługiwał sie piórem.

źródło opisu: http://www.finna.com.pl/

źródło okładki: http://www.finna.com.pl/

Kertion | 2018-03-28
Na półkach: Przeczytane, Historia

Żeby dotrzeć, do reklamowanych przez okładkę i wstęp informacji, jakie autor zebrał o życiu w ZSRR trzeba się przekopać przez pierwsze 80-100, które jak nam zaznaczono są typową propagandą z tamtego okresu i jak w wielu książkach trzeba po prostu przebrnąć przez słaby początek. Ale warto, bo po lekko powtarzalnym schemacie zdarzeń w początku tutaj w środku robi się naprawdę ciekawie. I co by nie mówić, gdybym był Niemcem w 1941 to taka propaganda raczej na pewno by mnie urzekła.

Pio | 2018-02-12
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2018