Our Souls at Night

Kent Haruf Wydawnictwo: Knopf literatura piękna
Knopf
2015-05-26
2015-05-26

Wśród literackich dzieł często zagłębiamy się w historie pełne intryg, skomplikowanych związków i dramatycznych zwrotów akcji. Jednak czasem to właśnie te najprostsze, najmniej pozorne opowieści potrafią dotknąć najgłębiej. Taką właśnie książką okazuje się być "Nasze dusze nocą" autorstwa Kenta Harufa.

Uważam, że jest to powieść niepozorna. Skromna forma, prosta narracja, krótkie zdania – a jednak jej treść chwyta za serce. W tej pozornej prostocie tkwi siła, która potrafi poruszyć.

Głównymi bohaterami książki są dwie starsze osoby. Wspólnie postanawiają spędzać ze sobą noce, nie w poszukiwaniu romansu czy namiętności, ale po prostu w poszukiwaniu towarzystwa. Oboje są samotni, owdowiali, a ich rodziny porzuciły małe miasteczko, zostawiając ich samych.

To właśnie pod osłoną nocy bohaterowie wplatają w swoje rozmowy całe życiowe historie. Niezwykłe jest świadectwo obserwowania dialogów dwóch osób, które w chwili poznania mają już za sobą siedemdziesiąt lat życia.

Powieść "Nasze dusze nocą" emanuje urokiem. Jest to historia pełna ciepła, zrozumienia i akceptacji, która przypomina nam o wartości ludzkiego towarzystwa i wzajemnej empatii.

Warto również wspomnieć, że pozycją, która zainspirowała mnie do sięgnięcia po "Nasze dusze nocą", była książka "Witajcie w księgarni Hyunam Dong", gdzie znalazłem krótkie nawiązanie do wspomnianej powieści.

Uważam, że jest to powieść niepozorna. Skromna forma, prosta narracja,...

Przeczytałam tą powieść bardzo szybko, bo tak leciały krótkie rozdziały i cały czas zastanawiałam się dlaczego w książce nie ma oznaczonych dialogów, a cała powieść jest właściwie rozmową.
Dopiero gdy zamknęłam książkę i jeszcze raz spojrzałam na tytuł, zrozumiałam, że to rozmowa dusz. Doświadczonych, zranionych, samotnych, szukających ciepła, niewymagających cudów, dowodów przywiązania, finansowania, zaspokajania potrzeb. Po prostu... czystej miłości. A Ty jakiej miłości szukasz?

Piękna, poruszającą, kojąca. Po powieść sięgnęłam po obejrzeniu filmu, równie pięknego. Dla mnie arcydzieło!

Formalnie to powieść obyczajowa napisana prostym, oszczędnym językiem , bez bogactwa opisów i emocji. A jednak po przeczytaniu mam poczucie obcowania z mądrą i wartościową literaturą. Książka mówi bowiem o potrzebie bliskości w zupełnie innej niż zwykle odsłonie. Pokazuje prawdziwych ludzi , którzy muszą wybierać w życiu między obowiązkami a uczuciami, którzy potrafią kochać sercem, ale i umysłem, który dokonuje trudnych wyborów. Bardzo doceniam sposób w jaki autor poprowadził relacje bohaterów( bez spodziewanego -i żyli długo i szczęśliwie)Musze przyznać jednak , że miejscami czytało mi się tekst bardziej jak scenariusz do filmu co trochę obniża końcową ocenę

Bardzo lubię taką formę pisania, bo często te, krótkie, na pierwszy rzut oka, mało poetyckie zdania są tak piękne i chwytające za serce, że pamięta się je długo po skończeniu książki. I faktycznie są tu takie zdania, które czytałam kilka razy, zachwycając się nimi, jednak mam wrażenie, że jest ich tu zdecydownie za mało.

Sam pomysł jest cudowny, prosty, ale dający tak świetne pole do popisu. Dwójka dorosłych, starszych ludzi, którzy przez lata żyli obok siebie, ale dopiero w trakcie wspólnych nocy poznają siebie i dzielą się swoimi historiami, przemyśleniami. Jednak za mało faktycznych nocnych rozmów, niestety.

Poruszenie kwestii wchodzenia w bliższe, romantyczne relacje w późniejszym wieku jest czymś, o czym dotychczas nie myślałam, ale ta książka pokazała, że to temat, który jest warty poruszenia. Miłość nie jest zarezerwowana jedynie dla młodości, a bliską osobę można odnaleźć również w późniejszym wieku.

Ogólnie miła, przyjemna lektura na letni wieczór.

Sam pomysł jest cudowny, prosty, ale dający tak...

Urzekła mnie ta wzruszająca opowieść. Historia pary sąsiadów siedemdziesieciolatów szukających sposobu na swoją samotność. Niewielka objętościowo książka, a historia taka piękna i tak banalnie prosta. Autor pokazał nam, że bez względu na wiek każdy z nas potrzebuje miłośći. I czasami ona jest tak bardzo blisko. Bardzo zachęcam do lektury tej książki.

Tyle dobrych opinii, a u mnie zachwytu brak. Myślę, że głównym powodem jest fatalny język, jakim ta książka została napisana. A może to przeciętny styl autora i złe tłumaczenie? Nie jestem pewna, w każdym razie całość brzmi sucho i beznamiętnie. Bywają takie książki, w których oszczędność słów tworzy wspaniały klimat, ale „Nasze dusze nocą” nie należą do tej kategorii. Miałam wrażenie, że czytam bryk ze streszczeniem, w którym po kolei przechodzimy przez wydarzenia z wyłączeniem oprawy literackiej. No strasznie mi to przeszkadzało.

Na plus fakt, że autor oddał pierwszy plan seniorom i że tym razem nie byli przygłupiastymi staruszkami z mnóstwem przywar, jak to często bywa, tylko parą ujętą na serio - z normalnymi emocjami okraszonymi życiowym doświadczeniem.

Opis i sam początek książki zapowiadały, że może być fajnie. Ale szybko się rozczarowałam. Początek i szybkie przejście do końca. A do tego wszystko bardzo płaskie i beznamiętne. Miałam wrażenie, że w niektórych momentach czytam sterylny opis badań lekarskich, a nie rodzących się uczuć i towarzyszących temu emocji.

Louis i Addie to bardzo samotni, starsi ludzie. Przeżyli odejście swoich partnerów życiowych. Któregoś dnia postanawiają zacząć spędzać ze sobą noce. Nie chodzi im o kontakt fizyczny, a o zwykłe rozmowy, których tak bardzo brakuje. Wieść o ich spotkaniach szybko rozchodzi się po mieście, a ludzie reagują przeróżnie.

Bardzo często zdarza mi się wzruszać podczas czytania książek. Po przeczytaniu opisu sądziłam, że właśnie tak zareaguję na tę historię. Okrutna samotność, dwoje starszych, doświadczonych przez życie ludzi, którzy próbują odnaleźć szczęście... Tak się jednak nie stało. Książkę przeczytałam właściwie bez żadnych emocji, po prostu przez nią przebrnęłam. Nie kupiła mnie. Dodatkowo bardzo przeszkadzał mi w czytaniu fakt, że dialogi nie były pisane od myślników. Właśnie dlatego gubiłam się co jest wypowiedzią, co myślą, a co słowami narratora. Zakończenie też mnie do końca nie usatysfakcjonowało, możnaby tę książkę pociągnąć trochę dalej.

Nie twierdzę, że to zła pozycja. Zapewne znajdzie swoich miłośników, jednak ja się do nich nie zaliczam. Zmęczyłam się trochę czytaniem, mimo, że książka nie ma nawet dwustu stron. Nie porwała mnie, nie została w głowie, zapewne szybko o niej zapomnę.

Bardzo często zdarza mi się wzruszać podczas czytania...

Niepozorna historia, mająca dużo uroku. Język jest oszczędny i nieornamentowany i jednocześnie piękny w swojej prostocie, tchnie przejrzystością i przekazuje całą esencję tej relacji.

• Przeczytane 2019