rozwiń zwiń

Karol IX. Król bezlitosny.

Okładka książki Karol IX. Król bezlitosny.
Erik Petersson Wydawnictwo: Napoleon V historia
300 str. 5 godz. 0 min.
Kategoria:
historia
Wydawnictwo:
Napoleon V
Data wydania:
2016-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2016-01-01
Liczba stron:
300
Czas czytania
5 godz. 0 min.
Język:
polski
ISBN:
9788378894612
Tagi:
historia Szwecji Wazowie historia Polski
Średnia ocen

                8,0 8,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
8,0 / 10
6 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
723
113

Na półkach: , , ,

Karol IX był ojcem słynnego Gustawa II Adolfa Wielkiego. Życiorys Karola - czwartego syna Gustawa Wazy jest o tyle ciekawy, że obalił on aż dwóch królów Szwecji: najpierw swego najstarszego brata Eryka XIV, potem Zygmunta III Wazę. O ile powody obalenia Eryka i sposób traktowania go po uwięzieniu, znowu został dość skrótowo opisany (odsyłam do biografii Eryka XIV – można trochę inaczej spojrzeć na tą postać), to już to jak „wystrychnął na dudka” króla Rzeczpospolitej Zygmunta są już bardzo szczegółowo rozpracowane przez autora. Co warte podkreślenia autor jest bezstronny w tym sporze, podkreśla nawet zbrodnie i wymuszenia, co więcej nawet gani niecne metody Karola. Skupia się na polityce wewnętrznej w Szwecji, mniej uwagi poświęca samej sytuacji Zygmunta III Wazy w Polsce. Jednakże „szwedzkie” spojrzenie na konflikt polsko-szwedzki jest cenny, bo podkreśla niemoc Zygmunta III, w stosunku do agresywnych poczynań (powolne zbieranie podatków wojennych, powodowały nawet kilkuletnie opóźnienie w reakcji na ataki. Nie dopasowanie środków do celu jakim było odzyskanie władzy w Szwecji). Karol Książe Sudermański, działał dużo bardziej zdecydowanie i bezwzględnie, w związku z tym osiągnął sukces. Panowanie Zygmunta jest tu dobrym przykładem, że nie jest dobrym rządzenie krajem zza morza.
Karol IX zyskał koronę mimo, że był czwarty w kolejce. Stało się to dzięki testamentowi Gustawa Wazy, który rozdzielił władzę nad księstwami między synów. Pozwoliło to Karolowi, na prowadzenie odrębnej (w stosunku do braci) polityki gospodarczej, politycznej i religijnej.
Książka jest dobrym przykładem, że władcy, którzy uzyskali przydomek Wielki – nie działali w próżni. Na ich pozycję zapracowali poprzedni władcy. Tak jak na pozycję Anglii XVI wiecznych Tudorów, zapracował Henryk VII, czy na pozycję Piotra Wielkiego, pracowali jego poprzednicy i reformy wojskowe XVII wieku. Tak samo na przygotowanie gruntu dla Gustawa Adolfa zapracował nieco Eryk XIV, a potem Karol IX. Zapoczątkował reformy ustrojowe i rozwinął górnictwo (początkowo deficytowe, potem dało siłę gospodarce szwedzkiej) a także niektóre miasta i handel. Również jego pociągnięcia dyplomatyczne dały Szwecji szerokie kontakty z protestantami niemieckimi.
Jeśli chodzi o małe minusy: Autor (lub tłumacz) czasami tworzy zdania, które jakoś nie pasują do treści kilku poprzednich myśli (albo autor zgubił myśl albo coś nie tak było z tłumaczeniem – ale to tylko kilka zgrzytów). Bardzo skrótowo są też potraktowane działania wojenne w Rosji (podczas smuty), czy wojna z Danią. Tłumacz i redaktor podkreślili też kilka drobnych omyłek dotyczących wojny polsko-szwedzkiej w Inflantach.
PS. Ciekawe, że mamy już biografie prawie wszystkich władców Szwecji XVI i XVII wieku, a nie ukazała się żadna biografia władców Danii tego okresu.

Karol IX był ojcem słynnego Gustawa II Adolfa Wielkiego. Życiorys Karola - czwartego syna Gustawa Wazy jest o tyle ciekawy, że obalił on aż dwóch królów Szwecji: najpierw swego najstarszego brata Eryka XIV, potem Zygmunta III Wazę. O ile powody obalenia Eryka i sposób traktowania go po uwięzieniu, znowu został dość skrótowo opisany (odsyłam do biografii Eryka XIV – można...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    21
  • Przeczytane
    8
  • Posiadam
    5
  • Biografie
    4
  • XVII wiek
    1
  • Wojskowość powszechna
    1
  • XVI wiek
    1
  • Nowożytność
    1
  • Wspomnienia/biografie...
    1
  • historia
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Karol IX. Król bezlitosny.


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne