Przewodnik po wyspie

Seria: Mała Proza

Współczesny pisarz chorwacki Senko Karuza (ur. 1957) jest wyspiarzem . Urodzony w Splicie, dzieciństwo i młodość spędził na adriatyckiej wyspie Vis, oddalonej od lądowych granic kraju. zżyty z miejscową, wyizolowaną, rządzącą się własnymi prawami i obyczajami społecznością, powrócił po latach do tego świata swoistym przewodnikiem po wyspie dzieciństwa.

zoso | 2016-11-05
Przeczytana: 03 listopada 2016

Liryczne,liczne obrazki,miniaturki przedstawiające życie i mentalność mieszkańców jednej z chorwackich,małych wysepek.Niby wszystko jest.Jest nostalgia za minionymi czasami,poetycki niemal klimat,a jednak nie spodobała mi się lektura tej małej książeczki.Dlaczego? Nie wiem.Może te obrazki były,że tak powiem zbyt statyczne,zwyczajne,powierzchowne.Brak w nich,jak dla mnie,jakichś wątków,dramaturgii co uczyniło by opowieść ciekawszą,interesującą.Same obrazy jakoś nie przemówiły do mojej wyobraźni.Taka mała książeczka bez wyrazu.I jeszcze mała uwaga.Szkoda,że posłowie tłumaczki nie jest umieszczone na wstępie.Fajnie by to wprowadziło czytelnika w specyficzny klimat małej, odizolowanej od "wielkiego świata" wysepki.A tak wyszło śniadanie po obiedzie.

Mario | 2015-06-21

Niezwykła rzecz, niezwykle prosta i w niezwykły sposób unosząca na swych skrzydłach gdzieś ponad morskie fale, ponad zwykłe marzenia, gdzieś tam, gdzie chyba dotąd nie bywałem.
Wyobraźcie sobie, że siedzicie na brzegu chorwackiej wysepki, na jakimś starym krześle przy starym koślawym stoliku, popijacie bardzo zimne czerwone (tak, czerwone schłodzone!) wino i słuchacie gadania kilku Chorwatów, starych i młodszych, a może jednego, który wciela się w różne osoby po kolei, i snuje opowiastki o tym i owym, o codzienności na wyspie, i przyjeżdżaniu na nią i wyjeżdżaniu, o kłótniach i połowach, o byciu w tym miejscu. O byciu. O tym, jak to jest, kiedy się jest.

littlelesssweet | 2014-12-31
Przeczytana: 30 grudnia 2014

specyficzny – to pierwsza rzecz jaka przychodzi mi na myśl odnośnie tego zbiorku. i bynajmniej dlatego, że jest mi obca mentalność chorwacka, a już w szczególności w wyspiarskim wydaniu.

zgoda, niektóre puenty są genialne. tak w swojej prostocie jak w celności. ale w kontekście całości to dla mnie trochę mało. identyczne bowiem wrażenie mógłby odnieść dowolny cudzoziemiec w kontakcie z chociażby lwią częścią twórczości Nienackiego, w żadnym wypadku niczego nie ujmując wyżej wspomnianemu.

zamknięta społeczność poruszająca się po trójkącie, no, niekiedy po kwadracie. lokalne problemy przez bardzo małe „p”, lokalny folklor i smaki. czyli nic nowego. pięć gwiazdek? seriously? wyłącznie za sprawą licznych, pozostawionych bez przekładu elementów gwarowych, ale to raczej gwiazdki dla tłumaczki i JEJ pomysłu na wersję polską

lea88 | 2013-09-18

Do książki zabierałam się kilka razy. Początkowo ciężko było mi przez nią przebrnąć z uwagi na ciężki język i chaotyzm. W koncu przemogłam się i nie żałuję. Dogłębnie opisuje ona klimat Dalmacji, szczególnie tej wyspiarskiej. Strasznie spodobało mi się użycie mnóstwa miejscowego słownictwa i sposób zaprezentowania kultury. Dzięki niej gdy pojechałam na wakacje wiele rzeczy i słów stawało się dla mnie zrozumiałych. Polecam wszystkim fascynatom dobrej literatury i Chorwacji.

Ewa | 2010-06-10
Przeczytana: 10 czerwca 2010

książka pachnie, smakuje, jest szalenie ciepła i nostalgiczna

LapkaKot | 2012-06-06

Bardzo zwięzłe i przesiąknięte kulturą bałkańską opowiadania, które mimo różnorodności składają się na jedną całość.

anna | 2016-10-31
ewka | 2016-08-15