Choroba afektywna sezonowa (depresja zimowa)

Wydawnictwo: Instytut Psychiatrii i Neurologii
agathe

Prezentowana monografia stanowi podsumowanie ponad 20 lat wyników badań prowadzonych na całym świecie i około 15 lat badań prowadzonych przez autora, często we współpracy z innymi pracownikami Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie. Ograniczyłem się tylko do jednej specyficznej postaci ChAS, którą określa się zwykle jako depresję zimową, jest to bowiem postać najczęściej (być może wyłącznie) występująca w Polsce, Europie oraz w USA i z tego względu najlepiej zbadana. W piśmiennictwie pojawiają się tylko pojedyncze doniesienia kazuistyczne dotyczące depresji letniej, a obserwacje pochodzą najczęściej z okolic okołorównikowych. Aby unikać częstego powtarzania tego samego określenia, w tekście używałem niekiedy, ze względów stylistycznych, określenia choroba afektywna sezonowa, mając za każdym razem na myśli depresję zimową. W pozostałych przypadkach zaznaczam, że chodzi o inny rodzaj przebiegu ChAS.

Brak opinii. Napisz pierwszą opinię!