komiksy
Mikołaj Pa

Scenarzysta Piotr Szulc i rysownik Kuba Babczyński podjęli się niezwykłego wyzwania – interpretacji libretta operowego na język obrazu i słowa. Wcześniej mogliśmy przeczytać chociażby Pierścień Nibelunga Wagnera, ale po raz pierwszy dwie interpretacje tego samego dzieła powstawały równocześnie – prapremiera Olimpii z Gdańska w reżyserii Jerzego Lacha i premiera komiksu odbędą się 20 listopada bieżącego roku.

Jest to też pierwsza polska komiksowa próba zmierzenia się z tematem opery.

Olimpia z Gdańska to historia ostatnich dni Stanisławy Przybyszewskiej i jednocześnie opowieść o Olimpii de Gouges, XVIII wiecznej feministce, abolicjonistce i dramatopisarce, która żyła w czasach Rewolucji Francuskiej.

W operze i komiksie rzeczywistość miesza się z narkotycznym snem. Przybyszewska poznaje swoją bohaterkę i przechodzi metamorfozę stając po stronie twórczyni Deklaracji Praw Kobiety i Obywatelki, jednocześnie odrzucając uwielbianego wcześniej Robespierre’a. Opowieść Kuby Babczyńskiego i Piotra Szulca nie ujrzałaby światła dziennego, gdyby nie twórcza współpraca pomiędzy Operą Bałtycką, na zlecenie której powstał spektakl i Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku – wydawcy komiksu.

źródło opisu: https://www.komiks.gildia.pl/komiksy/olimpia-z-gdanska/1

źródło okładki: https://www.komiks.gildia.pl/komiksy/olimpia-z-gdanska/1,okladka

Robert | 2018-07-19

Komiks należy uznać za przeciętny. Nawet ciekawa okładka nie odzwierciedla czarno-białego wnętrza. Przedstawiona w nim opowieść, miejscami nawet ciekawa dotyczy kwestii, które dla przeciętnego czytelnika mogą okazać się zbyt trudne w odbiorze. Oparcie komiksu na bazie utworu operowego na pewno nie należało do zadań łatwych i propozycja autorów jest godna uwagi, świadczy bowiem o tym, że można z powodzeniem realizować takie projekty. Mimo to komiks jest smutny i trudny w odbiorze, dlatego w moim mniemaniu zasługuje na 5 gwiazdek.