Clean Code: A Handbook of Agile Software Craftsmanship

Okładka książki Clean Code: A Handbook of Agile Software Craftsmanship Robert Cecil Martin
Okładka książki Clean Code: A Handbook of Agile Software Craftsmanship
Robert Cecil Martin Wydawnictwo: Prentice Hall Seria: Robert C. Martin Series informatyka, matematyka
informatyka, matematyka
Robert C. Martin Series
Prentice Hall
2008-08-11
2008-08-11
programowanie czysty kod dobre praktyki

Wujek Bob stworzył coś co możemy określić mianem "biblii programowania obiektowego".
Zdecydowanie pozycja obowiązkowam która otwiera oczy na to co łatwo przegapić.

Jest to książką "techniczna", a mimo tego jest niezwykle lekka w lekturze. Wydawało mi się jakbym czytał fabularyzowaną historię o refactoringu.
Wiele przykładów kodu działało jak zdjęcia w książce reporterskiej.

Dobry, czysty kod to rzemiosło, a nie sztuka - dochodzi się do niego z czasem, w męczarniach :)

Zdecydowanie pozycja obowiązkowam która otwiera oczy na to co łatwo przegapić.

Wiele przykładów kodu działało jak zdjęcia w książce...

Nie wszystkie porady Wujka Boba, bo pod takim pseudonimem znany jest autor, przetrwały próbę czasu. Ale to i tak lektura obowiązkowa.

"Czysty kod. Podręcznik dobrego programisty" autorstwa Roberta C. Martina to niezwykle inspirująca lektura dla każdego programisty. Książka nie tylko dostarcza solidnych wskazówek dotyczących pisania czytelnego i efektywnego kodu, ale również ukazuje filozofię zaangażowanego podejścia do pracy programisty. Martin prezentuje koncepty, takie jak zasada Otwartego/Zamkniętego, zwięzłość czy zasada jednej odpowiedzialności, wyjaśniając je na konkretnych przykładach. Jego jasny i przystępny styl sprawia, że nawet trudne koncepcje stają się zrozumiałe. Dzięki tej książce zyskałem nowe spojrzenie na pisanie kodu, co znacząco poprawiło jakość mojej pracy programistycznej. "Czysty kod" to kluczowa lektura dla tych, którzy pragną doskonalić swoje umiejętności i tworzyć oprogramowanie na najwyższym poziomie.

Klasyka, dużo przydatnej wiedzy... jednak "Refaktoryzacja" Martina Fowlera moim zdaniem lepsza ;-)

Dobra, fachowa książka, dużo się nauczyłem. Aczkolwiek parę rozdziałów jest jakby wciśniętych na siłę.

Garść bardzo dobrych praktyk, rozwiewa wiele wątpliwości i pomaga sobie odpowiedzieć na wiele trudnych pytań z kategorii "czy to aby na pewno powinno być tak i dlaczego nie inaczej". Jednocześnie uważam, że warto ją przeczytać dopiero kiedy ma się już bardzo solidne podstawy, gdzieś pomiędzy juniorem a midem - bez konkretnej i ugruntowanej wiedzy wiele rad może zostać nie zrozumiana, może też prowadzić do zaciemniania kodu zamiast czyszczenia.

Informacje są przekazywane bardzo jasno, w uporządkowanej formie i w odpowiedniej kolejności, chociaż momentami irytuje nieco bufonowaty styl autora (no ale nie każdy jest Wujem Bobem).

PS. Podawane przykłady kodu są w Javie, ale rady jak najbardziej uniwersalne - znajomość Javy nie jest wymagana do zrozumienia treści ani przykładów.

Po przeczytaniu tej książki (po raz pierwszy) uśmiechnąłem się, odetchnąłem i powiedziałem: "Teraz będę pisał czysty kod" :) Dla mnie to najważniejsza książka jaką przeczytałem o programowaniu. Nie opisuje konkretnej biblioteki ale sposób programowania. Nie dość na tym - jest bardzo uniwersalna. Rady wujka Boba sprawdzają się w każdej dziedzinie życia - nie tylko w programowaniu.

To pierwsza książka o programowaniu, którą przeczytałem, więc na początek uwaga od początkującego: książka wymaga znajomości podstaw programowania. Im głębsze są te podstawy, tym więcej można z niej wyciągnąć.
Napisana całkiem zgrabnie, więc forma książki jest lekka do przyswojenia, jednak treść momentami wymaga mocniejszego skupienia, wiedzy programistycznej i znajomości Javy. Znając jedynie Pythona niektóre fragmenty musiałem odpuścić.

Do “czystego kodu” wróciłem po 8 latach, by sprawdzić, czy jest coś co zrozumiałem opacznie lub nie pamiętałem w ogóle. Jest to klasyk informatyki, szczególnie polecany osobom, które potrafią programować i ze swojego rzemiosła chcą uczynić perfekcje, zachodzącą o sztukę.

Szczególnie warto przeanalizować najtrudniejszy rozdział w którym przerabiana jest cała biblioteka do obsługi operacji na datach. Czyta się go dość mozolnie ale jego wartość merytoryczna jest ogromna.

Poniżej przedstawię parę zasad z książki, które uważam za szczególnie ważne w pracy zawodowej. Tworzenie znacznych różnic między nazwami metod i obiektów (account vs accountInfo),w taki sposób, by było je łatwo odnaleźć w całym projekcie . Wybieranie jednego słowa na daną czynność (np. save, persist i keep). Pisząc funkcje powinno się zakładać, że nie znamy nazwy jej parametrów. Jak to jest ważne widać w przykładzie newdate.add(3) - nie jest wiadomo, co jest dodawane do daty - dni, lata?. Na koniec warto dodawać do nazwy funkcji jej efekty uboczne (jak nie można ich wyeliminować). Ponadto, my programiści, zapominamy, by pisać funkcje na jednym poziomie abstrakcji. Jej części składowe nie powinny się różnić poziomem wykonywanych zadań.

Co do komentarzy to zgadzam się z autorem, że nie powinno się ich dodawać. Wyjątkiem są udokumentowane decyzje projektowe lub komentarze zapobiegające przed nadmierną optymalizacją.

Znalazłem jedną zasadę, którą zaniedbywałem. Powinno się unikać dodawania flag do funkcji, gdyż łamią one zasadę pojedynczej odpowiedzialności. Lepiej mieć duplikację kodu niż tak rozgałęzione funkcje.

Na koniec może dla przypomnienia – jedno z najczęściej występujących pytań rekrutacyjnych. Prawo Demeter – trzeba rozmawiać z bliskimi, a nie z nieznajomymi, tak jak w Mistrzu i Małgorzacie, czyli używać w funkcji f klasy C tylko argumentów i obiektów danej klasy C.

Dobra pozycja, choć autor popadł trochę w samouwielbienie :)

Dobra pozycja, choć autor popadł trochę w samouwielbienie :)

• Informatyka
  • Programowanie