Parę minut życia. Wspomnienie o pilocie kościuszkowskiej eskadry Wojciechu Januszewiczu

Wydawnictwo: Towarzystwo Przyjaciół Zielonki
Lotnictwo, Militaria, Druga Wojna
sówka

Celem książki jest przedstawienie i upamiętnienie historii przedwojennego oficera lotnictwa polskiego por. pil. Wojciecha Januszewicza oraz utrwalenie ducha ludzi i czasów o których, jak się okazało, tak naprawdę wiemy wciąż niewiele. W książce znajduje się rozbudowana część dotycząca przedwojennej służby w 111 Eskadrze Myśliwskiej im. Tadeusza Kościuszki w 1 Pułku Lotniczym w Warszawie. Por. Januszewicz był jednym z pilotów, którzy osiągnęli najwięcej zestrzeleń w Brygadzie Pościgowej broniącej Warszawy we wrześniu 1939 r., a jego samotna walka nad Zielonką z czterema Messerschmittami Bf-110 należy do najbardziej niezwykłych bojów powietrznych na początku II wojny światowej. Zmagania te zakończyły się zwycięstwem Januszewicza i są one przykładem umiejętności, zaangażowania, woli walki, odwagi i hartu ducha polskiego lotnika. Przedstawiono wydarzenia dotyczące kampanii francuskiej oraz działania Dywizjonu 303 podczas Bitwy o Anglię w 1940 r., w których uczestniczył Wojciech Januszewicz. Książkę uzupełniają wspomnienia i relacje innych lotników, które pozwalają zrozumieć, że wartości "Bóg, Honor i Ojczyzna!" nie były dla tamtego pokolenia czczym hasłem, ale stały się realizowanym praktycznie credo życia. Wartość książki podnoszą relacje i fotografie dotychczas niepublikowane.

źródło opisu: Towarzystwo Przyjaciół Zielonki, 2013

Brak opinii. Napisz pierwszą opinię!