Okładka książki Czas zabijania

83-7245-757-3
powieść, gwałt, samosąd, więzienie
typ
papier
7.32 (1103 ocen i 56 opinii)

Opis książki

Senne miasteczko na południu Stanów Zjednoczonych staje się widownią dramatycznych wydarzeń podczas procesu ojca zgwałconej dziewczynki, który sam wymierzył sprawiedliwość bandytom. Młody adwokat rozpoczyna bezkompromisową walkę o życie klienta i... swoje własne.

Gdzie kupić?

Polecamy

Opinie czytelników
Piotr | 2014-01-25
Przeczytana: 24 stycznia 2014

Przede wszystkim bardzo cenie sobie gatunek literacki w jakim pisze John Grisham i zawsze jestem wymagającym czytelnikiem jeśli chodzi o lektury tego typu.Bardzo ciekawią mnie procesy i ich przebieg włącznie z całą ich otoczką, dlatego muszę spojrzeć na tą pozycje wyjątkowo dogłębnie i omówić jej szczegóły nawet te najdrobniejsze bo to one najczęściej decydują o klasie książki.
Autor z wykształcenia jest prawnikiem, dlatego nie należy się spodziewać od niego mocno rozwiniętej fabuły bogatej w różne przygody (niektóre wątki ciekawie rozpoczęte a następnie niedokończone jakby autor o nich zapomniał), to można mu wybaczyć i raczej z góry zakładać że to nie będzie mocna strona książki, Dlatego nie chcę się tutaj zbyt długo rozwodzić nad tym aspektem, który kulał w tej lekturze.
Jednakże to co powinno stanowić mocną stronę również mnie zawiodło, czyli przebieg procesu i cała otoczka, nie uważam siebie za eksperta ale śmiało mogę powiedzieć, że zabrakło mi w niektórych momentach dramaturgii...

Marysieńka | 2011-04-02
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 2010 rok

Dlaczego Afroamerykanie mają w USA inne prawa, również do sprawiedliwości? Czy człowiek ma prawo w poczuciu braku pomocy ze strony władz wziąć sprawy w swoje ręce i dokonać samosądu? Czy wówczas może liczyć na łagodniejsze potraktowanie przez niedoskonały jednak wymiar sprawiedliwości? Na te i jeszcze wiele innych pytań próbuje, stara się odpowiedzieć John Grisham w swojej powieści. Niektóre regiony USA tkwią jeszcze w czasach głębokiego rasizmu, nadal daje znać o sobie organizacja Ku Klux Klan i jej członkowie mogą być niebezpieczni i nieprzewidywalni. Twarde prawo ale prawo. Ambitny prokurator, nie mniej ambitny adwokat, sędzia, który próbuje udawać niezawisłego a w tym wszystkim osobista tragedia czarnej rodziny, skromnej, uczciwej, bogobojnej...Kto jeszcze będzie chciał na sprawie Carla Lee Hayleya ubić własny interes? Doskonała powieść, oczywiście zekranizowana we wspaniałej obsadzie. Polecam książkę ale również film....

Piotrek | 2012-10-06
Przeczytana: 06 października 2012

Grisham sporo zaryzykował swoją pierwszą książką jaką jest "Czas zabijania". Wybrał trudny temat i nie oszczędził czytelnikowi ciężkich, żeby nie powiedzieć, okrutnych opisów i wydarzeń. Ja nie polecam zaczynać poznawanie Grishama od tej książki - jest dość ciężka, warto przeczytać późniejsze dwie - "Firmę" czy "Raport Pelikana". Wydają mi się o wiele łatwiejsze w odbiorze. Wtedy sami ocenicie czy thriller sądowniczy wam się podoba czy nie. Moje wrażenie jest dobre, więc polecam.

zaczytanyskrzat | 2014-01-05

Przed przeczytaniem tej książki widziałam film o tym samym tytule. Do dziś, gdy leci w telewizji włączam gdy obrońca wygłasza swoją mowę końcową i choć znam ją niemal na pamięć to tak samo mnie porusza, a zwłaszcza zdanie "a teraz wyobraźcie sobie, że ta dziewczynka jest biała".

Książka jest bardzo okrutna. Pokazuje jacy bezwzględni potrafimy być jako ludzie dla naszych bliźnich. Myślę, że śmiało można powiedzieć, że przedstawia ciemną stronę człowieczeństwa - jak okrutny potrafi być człowiek broniący swoich przekonań, który za jedyne słuszne uznaje swoje racje.
Książka jest trudna, ale znakomicie napisana. Autor dba o każdy szczegół i tak mamy tutaj ciekawe postacie, dobrze zbudowane dialogi i dopracowane (niekiedy okrutne) opisy.

Stanisław | 2014-03-08

Najbardziej w tej historii przeszkadza mi schematyczność postaci i uleganie politycznej poprawności. Czarny mści się na białych okrutnikach, za co staje przed niezwisłym sądem, który wydaje jedynie słuszny wyrok. Bo jednym z tabu amerykańskiej literatury jest brak możliwości wątpienia w system sprawiedliwości.
Tło rasowo propagandowe jest także oczywiste. Chyba autor nie był nigdy w Detroit...
Tak więc książka ta jest generalnie źle klasyfikowana. Nie jest to sensacja ani kryminał sądowy, lecz bardziej propaganda albo powieść SF. Strata czasu.

Karolina | 2010-04-23

Każdy chyba widział film o tym samym tytule. Książka różni się od filmu tym, że jest brutalniejsza... Wiem, że trudno to sobie wyobrazić, bo już to okrucieństwo pokazane w filmie było ciężkie do zniesienia.

Ojciec zgwałconej dziewczynki, czarnoskórej dziewczynki sam wymierzył sprawiedliwość oprawcom jego dziecka, teraz sam jest sądzony a o jego życie walczy młody adwokat.

W głowie utkwiło mi jedno zdanie "A teraz wyobraźcie sobie, że ta dziewczynka była biała..."

Świetna książka, świetny film - polecam!!!

comique | 2013-09-14
Na półkach: 2013, Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 12 września 2013

Genialna i wzruszająca książka ukazująca rasizm i system sprawiedliwości w Ameryce. Trzymający w napięciu prawniczy thriller pokazujący jak ojciec zgwałconej 10-letniej dziewczynki wymierza sprawiedliwość. Trochę byłam zawiedziona innymi książkami Grishama, ale ta wynagrodziła mi wszystko ;) Polecam każdemu, kto lubi prawnicze książki.

magdalena | 2014-07-21
Przeczytana: 21 lipca 2014

Genialna literatura. Wspaniała, poruszająca historia, która nie pozwala odstawić książki na zbyt długo.
Odwieczny problem zbrodni i kary. Czy jedna zbrodnia usprawiedliwia drugą? Do tego problemy na tle rasowym. Czy "biali" mogą więcej?
Nie mogłam się odczepić od tej książki. Jest wprost klasyką gatunku.

Aśka | 2013-07-24
Przeczytana: 24 lipca 2013

Moje pierwsze spotkanie z Grishamem - zdecydowanie jestem na tak.

Dariusz | 2012-07-24
Przeczytana: styczeń 2006

Wszyscy chyba pamiętają dramatyczne wydarzenia, które miały miejsce siedem lat temu we wsi Włodowo. Mieszkańcy mając już dość zastraszania i wymuszenia przez recydywistę, dokonali na nim samosądu i pozbawili go życia. Każdy, oglądając relacje o tym linczu chyba pomyślał, że sprawcę jakiegoś wyjątkowego makabrycznego przestępstwa należy się skazać na karę śmierci.. Dlaczego tej kary nie miałby wymierzyć ktoś poruszony tą zbrodnią, ktoś z rodziny, czy sama ofiara?
W cichym i spokojny miasteczku na południu Stanów mała czarnoskóra dziewczynka zostaje porwana, brutalnie zgwałcona i skatowana przez dwóch młodych, pijanych, białych zwyrodnialców. Aby zamknąć usta jedynemu świadkowi, próbują ją zabić. Ojciec pokrzywdzonej, Carl Lee Hailey, nie wierząc w wymiar sprawiedliwości, postanawia na własną rękę wymierzyć sprawiedliwość, zabijając oskarżonych. Podczas pierwszej rozprawy zastrzelił gwałcicieli, ale też zranił eskortujących ich policjantów. Jego adwokatem zostaje miejscowy młody prawni...

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto