Czas zabijania

Wydawnictwo: Amber
A time to kill
powieść, gwałt, samosąd, więzienie

Inne wydania

Senne miasteczko na południu Stanów Zjednoczonych staje się widownią dramatycznych wydarzeń podczas procesu ojca zgwałconej dziewczynki, który sam wymierzył sprawiedliwość bandytom. Młody adwokat rozpoczyna bezkompromisową walkę o życie klienta i... swoje własne.

Sklep
Format
Cena

• Lady M.
  • Porąb i spal. Wszystko co mężczyzna powinien wiedzieć o drewnie
  • W drodze nad Morze Żółte
  • Zero
Lady M.
Ałbena Grabowska

7,18 (17 ocen i opinii)
Porąb i spal. Wszystko co mężczyzna powinien wiedzieć o drewnie
Lars Mytting

10 (1 ocen i opinii)
Amber
Gail McHugh

7,54 (121 ocen i opinii)
Zielone migdały, czyli po co światu Kurdowie
Paweł Smoleński

Zero
Marc Elsberg

7,09 (45 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Krzysiek | 2015-07-05
Przeczytana: 30 czerwca 2015

Dla takich ludzi nie miałbym żadnej litości. Chciałbym, żeby cierpieli , żeby ich bolało, żeby przeszli najgorsze poniżenie z możliwych. Życzę takim ludziom prawdziwej męki, by ich dusza nie zaznała piekła tylko po ich śmierci, lecz aby ciało przeszło przez ogień piekielny jeszcze za życia.
Wobec kogo żywię taką nienawiść, taką złość, taki gniew...?
Odpowiedź wydaje się oczywista...!!!
!!!****GWAŁCICIELE****!!!
Nie chcę nawet przez chwilę pomyśleć, co czuje osoba, której godność, szacunek i przede wszystkim ciało zostaje tak brutalnie zbrukane. Najczęściej ofiarami gwałtu padają kobiety, gdyż w zderzeniu z siłą fizyczną mężczyzn są bardziej kruche i praktycznie bez jakichkolwiek szans na obronę...., są bezbronne.
Jakim trzeba być potworem, bestią, zwierzęciem bez żadnych hamulców, by coś takiego zrobić..., nigdy tego nie zrozumiem!!!
Świat jest pełen takich degeneratów, wykolejeńców..., krzywdzą kobiety, niszczą im przyszłość, bo ślady i następstwa fizyczne są przejściowe i mało...

sola255 | 2015-03-11
Na półkach: Dramat, Przeczytane

Jeśli chodzi o Czas zabijania to najpierw oglądałam film i nie ukrywam zrobił na mnie wrażenie.
Po książkę siegnęłam dużo później -musiałam ochłonąć i uporać sie z emocjami.
Autor świetnie przedstawił proces , wszytskich jego uczestników. Bardzo dobrze oddał nastroje południa Ameryki , jako wybuchowej mieszanki ras i kultur , które niby żyją obok siebie , ale wystarcza tylko iskra i stłumiony ogień rasizmu naraz bije mocna siłą z każdego miejsca , z każdego ugrupowania.
W tym wszystkim jest dramat ojca i skrzywdzonego , niewinnego dziecka. Ojca , który mając czarną skórę nie do końca wierzył w sprawiedliwość białych i dokonał samosądu na oprawcach.
Trudna to lektura w odbiorze. Jedno wiem, gdziekolwiek bym nie była zawsze stanę po stronie ojca mszczącego gwałt na dziecku. Kolor skóry jest bez znaczenia . Czy sprawcą byłby czarny , biały , czerwony , czy żółty. Takie zwierzęta powinny być eliminowane ze społeczeństwa i to szybko nim wyrządzą więcej krzywdy.
Jak było w tym...

Korobek | 2015-11-20
Przeczytana: 20 listopada 2015

Naprawdę dobra książka. Główne postaci bardzo ciekawie wykreowane, barwne i mocno kontrowersyjne. Opisuje głównie przebieg procesu sądowego, który toczy się na tle rasistowskich klimatów. Pokazuje też brudne zaplecze układów i układzików systemu sądownictwa oraz kościoła.
Akcja mocno stonowana - ta książka nie trzyma jakoś mocno w napięciu, po prostu czyta się ją z ciekawością.

fulmir | 2014-09-10
Przeczytana: 10 września 2014

Grishamowi zdarzają się książki lepsze i gorsze, ale ta zdecydowanie należy do jego udanych. Wrażenie dodatkowo potęguje fakt, że jest to jego pisarski debiut. Bardzo sprawnie napisany debiut.

Co do treści to książka dotyczy kontrowersyjnego tematu wymierzania sprawiedliwości na własną rękę. Jak postąpić w sytuacji gdy ktoś gwałci twoją małą córeczkę? Czy samosąd jest dopuszczalny? To pytania, które nasuwają się podczas lektury tej książki.

Grisham zadbał też o to aby jak najszczegółowiej przedstawić nam amerykański system sądowniczy. Robi to przy tym z dużą dozą poczucia humoru. Pokazuje na przykład wielkich prawników nadzwyczaj chętnie zaglądających do kieliszka. Główny bohater Jake Brigance to postać zdecydowanie pozytywna, arogancki i pewny siebie jak przystało na prawnika.
Dreszczyk emocji pojawia się w momencie gdy zaczyna deptać mu po piętach Ku-Klux-Klan (za podjęcie się obrony Murzyna). Odtąd nikt z jego bliskich nie może czuć się bezpieczny. Akcja rozgrywa się więc nie...

Monika | 2015-12-23
Przeczytana: 17 grudnia 2015

Książka znakomita! Pod każdym względem.
Troszkę przeraziło mnie 500 stron zapisanych drobnym drukiem, ale warto było wytężać wzrok. Wspaniały debiut wspaniałego pisarza.
Zdecydowanie polecam.

Marysieńka | 2011-04-02
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 2010 rok

Dlaczego Afroamerykanie mają w USA inne prawa, również do sprawiedliwości? Czy człowiek ma prawo w poczuciu braku pomocy ze strony władz wziąć sprawy w swoje ręce i dokonać samosądu? Czy wówczas może liczyć na łagodniejsze potraktowanie przez niedoskonały jednak wymiar sprawiedliwości? Na te i jeszcze wiele innych pytań próbuje, stara się odpowiedzieć John Grisham w swojej powieści. Niektóre regiony USA tkwią jeszcze w czasach głębokiego rasizmu, nadal daje znać o sobie organizacja Ku Klux Klan i jej członkowie mogą być niebezpieczni i nieprzewidywalni. Twarde prawo ale prawo. Ambitny prokurator, nie mniej ambitny adwokat, sędzia, który próbuje udawać niezawisłego a w tym wszystkim osobista tragedia czarnej rodziny, skromnej, uczciwej, bogobojnej...Kto jeszcze będzie chciał na sprawie Carla Lee Hayleya ubić własny interes? Doskonała powieść, oczywiście zekranizowana we wspaniałej obsadzie. Polecam książkę ale również film....

comique | 2013-09-14
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, 2013
Przeczytana: 12 września 2013

Genialna i wzruszająca książka ukazująca rasizm i system sprawiedliwości w Ameryce. Trzymający w napięciu prawniczy thriller pokazujący jak ojciec zgwałconej 10-letniej dziewczynki wymierza sprawiedliwość. Trochę byłam zawiedziona innymi książkami Grishama, ale ta wynagrodziła mi wszystko ;) Polecam każdemu, kto lubi prawnicze książki.

zaczytanyskrzat | 2014-01-05

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Przed przeczytaniem tej książki widziałam film o tym samym tytule. Do dziś, gdy leci w telewizji włączam gdy obrońca wygłasza swoją mowę końcową i choć znam ją niemal na pamięć to tak samo mnie porusza, a zwłaszcza zdanie "a teraz wyobraźcie sobie, że ta dziewczynka jest biała".

Książka jest bardzo okrutna. Pokazuje jacy bezwzględni potrafimy być jako ludzie dla naszych bliźnich. Myślę, że śmiało można powiedzieć, że przedstawia ciemną stronę człowieczeństwa - jak okrutny potrafi być człowiek broniący swoich przekonań, który za jedyne słuszne uznaje swoje racje.
Książka jest trudna, ale znakomicie napisana. Autor dba o każdy szczegół i tak mamy tutaj ciekawe postacie, dobrze zbudowane dialogi i dopracowane (niekiedy okrutne) opisy.

Karolina | 2010-04-23

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Każdy chyba widział film o tym samym tytule. Książka różni się od filmu tym, że jest brutalniejsza... Wiem, że trudno to sobie wyobrazić, bo już to okrucieństwo pokazane w filmie było ciężkie do zniesienia.

Ojciec zgwałconej dziewczynki, czarnoskórej dziewczynki sam wymierzył sprawiedliwość oprawcom jego dziecka, teraz sam jest sądzony a o jego życie walczy młody adwokat.

W głowie utkwiło mi jedno zdanie "A teraz wyobraźcie sobie, że ta dziewczynka była biała..."

Świetna książka, świetny film - polecam!!!

Dariusz | 2012-07-24
Przeczytana: styczeń 2006

Wszyscy chyba pamiętają dramatyczne wydarzenia, które miały miejsce siedem lat temu we wsi Włodowo. Mieszkańcy mając już dość zastraszania i wymuszenia przez recydywistę, dokonali na nim samosądu i pozbawili go życia. Każdy, oglądając relacje o tym linczu chyba pomyślał, że sprawcę jakiegoś wyjątkowego makabrycznego przestępstwa należy się skazać na karę śmierci.. Dlaczego tej kary nie miałby wymierzyć ktoś poruszony tą zbrodnią, ktoś z rodziny, czy sama ofiara?
W cichym i spokojny miasteczku na południu Stanów mała czarnoskóra dziewczynka zostaje porwana, brutalnie zgwałcona i skatowana przez dwóch młodych, pijanych, białych zwyrodnialców. Aby zamknąć usta jedynemu świadkowi, próbują ją zabić. Ojciec pokrzywdzonej, Carl Lee Hailey, nie wierząc w wymiar sprawiedliwości, postanawia na własną rękę wymierzyć sprawiedliwość, zabijając oskarżonych. Podczas pierwszej rozprawy zastrzelił gwałcicieli, ale też zranił eskortujących ich policjantów. Jego adwokatem zostaje miejscowy młody...