Czas zabijania

Wydawnictwo: Amber
A time to kill
powieść, gwałt, samosąd, więzienie

Inne wydania

Senne miasteczko na południu Stanów Zjednoczonych staje się widownią dramatycznych wydarzeń podczas procesu ojca zgwałconej dziewczynki, który sam wymierzył sprawiedliwość bandytom. Młody adwokat rozpoczyna bezkompromisową walkę o życie klienta i... swoje własne.

• Czarne liście
  • Wstyd
  • Serce pasowało. Opowieść o polskiej transplantologii
  • Piękny sekret
  • Stalker
  • Ojciec '44
  • Przekonaj mnie, że to ty
  • Tajemniczy brat
  • Dziewczyna z Bostonu
  • Mniej złości, więcej miłości
  • Koniec warty
  • Przepisy na miłość i zbrodnię
  • Twoim śladem

7,31 (13 ocen i opinii)
Wstyd
Helen FitzGerald

5,13 (15 ocen i opinii)
Serce pasowało. Opowieść o polskiej transplantologii
Anna Mateja

0 (0 ocen i opinii)
Ojciec '44
Jerzy Ciszewski , Jerzy Ciszewski

7 (4 ocen i opinii)
Przekonaj mnie, że to ty
Anna Karpińska

8,18 (11 ocen i opinii)
Koniec warty
Stephen King

7,04 (421 ocen i opinii)
Przepisy na miłość i zbrodnię
Sally Andrew

Raz na zawsze
Andreas Pflüger

7 (21 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
hanterkaa | 2016-07-10
Na półkach: 2016, Posiadam, Przeczytane
Przeczytana: 10 lipca 2016

„Czas zabijania” zaczyna się prawdziwym ciosem w czytelnika.Mimowolnie stajemy się świadkiem zbrodni.John Grisham doskonale dobrał sposób narracji,byśmy czuli się jak bierni obserwatorzy,postawieni przed wydarzeniami,na które nie mamy żadnego wpływu,a które od pierwszych chwil chcemy zatrzymać.Jest to genialna książka,którą zapamiętam na dłużej,ponieważ historia opisana przez autora po prostu mną wstrząsnęła.Dramatyczne wydarzenia odcisnęły się w mojej pamięci,by powrócić czasem,na dźwięk słowa "gwałt".

sola255 | 2015-03-11
Na półkach: Dramat, Przeczytane

Jeśli chodzi o Czas zabijania to najpierw oglądałam film i nie ukrywam zrobił na mnie wrażenie.
Po książkę siegnęłam dużo później -musiałam ochłonąć i uporać sie z emocjami.
Autor świetnie przedstawił proces , wszytskich jego uczestników. Bardzo dobrze oddał nastroje południa Ameryki , jako wybuchowej mieszanki ras i kultur , które niby żyją obok siebie , ale wystarcza tylko iskra i stłumiony ogień rasizmu naraz bije mocna siłą z każdego miejsca , z każdego ugrupowania.
W tym wszystkim jest dramat ojca i skrzywdzonego , niewinnego dziecka. Ojca , który mając czarną skórę nie do końca wierzył w sprawiedliwość białych i dokonał samosądu na oprawcach.
Trudna to lektura w odbiorze. Jedno wiem, gdziekolwiek bym nie była zawsze stanę po stronie ojca mszczącego gwałt na dziecku. Kolor skóry jest bez znaczenia . Czy sprawcą byłby czarny , biały , czerwony , czy żółty. Takie zwierzęta powinny być eliminowane ze społeczeństwa i to szybko nim wyrządzą więcej krzywdy.
Jak było w tym...

Krzysiek | 2015-07-05
Przeczytana: 30 czerwca 2015

Dla takich ludzi nie miałbym żadnej litości. Chciałbym, żeby cierpieli , żeby ich bolało, żeby przeszli najgorsze poniżenie z możliwych. Życzę takim ludziom prawdziwej męki, by ich dusza nie zaznała piekła tylko po ich śmierci, lecz aby ciało przeszło przez ogień piekielny jeszcze za życia.
Wobec kogo żywię taką nienawiść, taką złość, taki gniew...?
Odpowiedź wydaje się oczywista...!!!
!!!****GWAŁCICIELE****!!!
Nie chcę nawet przez chwilę pomyśleć, co czuje osoba, której godność, szacunek i przede wszystkim ciało zostaje tak brutalnie zbrukane. Najczęściej ofiarami gwałtu padają kobiety, gdyż w zderzeniu z siłą fizyczną mężczyzn są bardziej kruche i praktycznie bez jakichkolwiek szans na obronę...., są bezbronne.
Jakim trzeba być potworem, bestią, zwierzęciem bez żadnych hamulców, by coś takiego zrobić..., nigdy tego nie zrozumiem!!!
Świat jest pełen takich degeneratów, wykolejeńców..., krzywdzą kobiety, niszczą im przyszłość, bo ślady i następstwa fizyczne są przejściowe i mało...

Korobek | 2015-11-20
Przeczytana: 20 listopada 2015

Naprawdę dobra książka. Główne postaci bardzo ciekawie wykreowane, barwne i mocno kontrowersyjne. Opisuje głównie przebieg procesu sądowego, który toczy się na tle rasistowskich klimatów. Pokazuje też brudne zaplecze układów i układzików systemu sądownictwa oraz kościoła.
Akcja mocno stonowana - ta książka nie trzyma jakoś mocno w napięciu, po prostu czyta się ją z ciekawością.

fulmir | 2014-09-10
Przeczytana: 10 września 2014

Grishamowi zdarzają się książki lepsze i gorsze, ale ta zdecydowanie należy do jego udanych. Wrażenie dodatkowo potęguje fakt, że jest to jego pisarski debiut. Bardzo sprawnie napisany debiut.

Co do treści to książka dotyczy kontrowersyjnego tematu wymierzania sprawiedliwości na własną rękę. Jak postąpić w sytuacji gdy ktoś gwałci twoją małą córeczkę? Czy samosąd jest dopuszczalny? To pytania, które nasuwają się podczas lektury tej książki.

Grisham zadbał też o to aby jak najszczegółowiej przedstawić nam amerykański system sądowniczy. Robi to przy tym z dużą dozą poczucia humoru. Pokazuje na przykład wielkich prawników nadzwyczaj chętnie zaglądających do kieliszka. Główny bohater Jake Brigance to postać zdecydowanie pozytywna, arogancki i pewny siebie jak przystało na prawnika.
Dreszczyk emocji pojawia się w momencie gdy zaczyna deptać mu po piętach Ku-Klux-Klan (za podjęcie się obrony Murzyna). Odtąd nikt z jego bliskich nie może czuć się bezpieczny. Akcja rozgrywa się więc nie...

Dorcia | 2016-02-17
Przeczytana: 17 lutego 2016

Co byście zrobili gdyby ktoś skrzywił Waszych bliskich?
Jak byście zareagowali?
Do czego byście się posunęli ażeby pomścić niewinne dziecko?

Drugi raz miałam styczność z twórczością Grishama i nie do końca jestem do niej przekonana. Wcześniej czytałam "Firmę", która okazała się być wciągająca i ciekawa. Tutaj, chociaż lubię książki o tematyce prawniczej, właśnie to prawnicze biadolenie mnie wynudziło. Dodatkowo po kilku pierwszych stronach przypomniało mi się, że kiedyś oglądałam film na podstawie tej książki i znałam już jej zakończenie. Wiedząc jednak, że nie należy oceniać książki na podstawie jej filmowej adaptacji (szczególnie, że te bardzo często znacząco różnią się od oryginału) czytałam dalej.
Sam temat samosądu wymierzonego przez zrozpaczonego rodzica na prześladowcach dziecka- super. Ale na plus tak naprawdę to tyle. Bardzo wolno się rozkręca, bohaterzy denerwujący. Mnie najbardziej podobała się postać prokuratora, zadufanego w sobie, cynicznego, apodyktycznego i...

Monika | 2015-12-23
Przeczytana: 17 grudnia 2015

Książka znakomita! Pod każdym względem.
Troszkę przeraziło mnie 500 stron zapisanych drobnym drukiem, ale warto było wytężać wzrok. Wspaniały debiut wspaniałego pisarza.
Zdecydowanie polecam.

Marysieńka | 2011-04-02
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 2010 rok

Dlaczego Afroamerykanie mają w USA inne prawa, również do sprawiedliwości? Czy człowiek ma prawo w poczuciu braku pomocy ze strony władz wziąć sprawy w swoje ręce i dokonać samosądu? Czy wówczas może liczyć na łagodniejsze potraktowanie przez niedoskonały jednak wymiar sprawiedliwości? Na te i jeszcze wiele innych pytań próbuje, stara się odpowiedzieć John Grisham w swojej powieści. Niektóre regiony USA tkwią jeszcze w czasach głębokiego rasizmu, nadal daje znać o sobie organizacja Ku Klux Klan i jej członkowie mogą być niebezpieczni i nieprzewidywalni. Twarde prawo ale prawo. Ambitny prokurator, nie mniej ambitny adwokat, sędzia, który próbuje udawać niezawisłego a w tym wszystkim osobista tragedia czarnej rodziny, skromnej, uczciwej, bogobojnej...Kto jeszcze będzie chciał na sprawie Carla Lee Hayleya ubić własny interes? Doskonała powieść, oczywiście zekranizowana we wspaniałej obsadzie. Polecam książkę ale również film....

comique | 2013-09-14
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, 2013
Przeczytana: 12 września 2013

Genialna i wzruszająca książka ukazująca rasizm i system sprawiedliwości w Ameryce. Trzymający w napięciu prawniczy thriller pokazujący jak ojciec zgwałconej 10-letniej dziewczynki wymierza sprawiedliwość. Trochę byłam zawiedziona innymi książkami Grishama, ale ta wynagrodziła mi wszystko ;) Polecam każdemu, kto lubi prawnicze książki.

zaczytanyskrzat | 2014-01-05

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Przed przeczytaniem tej książki widziałam film o tym samym tytule. Do dziś, gdy leci w telewizji włączam gdy obrońca wygłasza swoją mowę końcową i choć znam ją niemal na pamięć to tak samo mnie porusza, a zwłaszcza zdanie "a teraz wyobraźcie sobie, że ta dziewczynka jest biała".

Książka jest bardzo okrutna. Pokazuje jacy bezwzględni potrafimy być jako ludzie dla naszych bliźnich. Myślę, że śmiało można powiedzieć, że przedstawia ciemną stronę człowieczeństwa - jak okrutny potrafi być człowiek broniący swoich przekonań, który za jedyne słuszne uznaje swoje racje.
Książka jest trudna, ale znakomicie napisana. Autor dba o każdy szczegół i tak mamy tutaj ciekawe postacie, dobrze zbudowane dialogi i dopracowane (niekiedy okrutne) opisy.