Czas zabijania

Amber
powieść, gwałt, samosąd, więzienie
typ
papier
7,39 (1323 ocen i 72 opinie)

Opis książki

Senne miasteczko na południu Stanów Zjednoczonych staje się widownią dramatycznych wydarzeń podczas procesu ojca zgwałconej dziewczynki, który sam wymierzył sprawiedliwość bandytom. Młody adwokat rozpoczyna bezkompromisową walkę o życie klienta i... swoje własne.

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena

Inne wydania

Polecamy

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników
sola255 | 2015-03-11
Na półkach: Dramat, Przeczytane

Jeśli chodzi o Czas zabijania to najpierw oglądałam film i nie ukrywam zrobił na mnie wrażenie.
Po książkę siegnęłam dużo później -musiałam ochłonąć i uporać sie z emocjami.
Autor świetnie przedstawił proces , wszytskich jego uczestników. Bardzo dobrze oddał nastroje południa Ameryki , jako wybuchowej mieszanki ras i kultur , które niby żyją obok siebie , ale wystarcza tylko iskra i stłumiony ogień rasizmu naraz bije mocna siłą z każdego miejsca , z każdego ugrupowania.
W tym wszystkim jest dramat ojca i skrzywdzonego , niewinnego dziecka. Ojca , który mając czarną skórę nie do końca wierzył w sprawiedliwość białych i dokonał samosądu na oprawcach.
Trudna to lektura w odbiorze. Jedno wiem, gdziekolwiek bym nie była zawsze stanę po stronie ojca mszczącego gwałt na dziecku. Kolor skóry jest bez znaczenia . Czy sprawcą byłby czarny , biały , czerwony , czy żółty. Takie zwierzęta powinny być eliminowane ze społeczeństwa i to szybko nim wyrządzą więcej krzywdy.
Jak było w tym...

fulmir | 2014-09-10
Przeczytana: 10 września 2014

Grishamowi zdarzają się książki lepsze i gorsze, ale ta zdecydowanie należy do jego udanych. Wrażenie dodatkowo potęguje fakt, że jest to jego pisarski debiut. Bardzo sprawnie napisany debiut.

Co do treści to książka dotyczy kontrowersyjnego tematu wymierzania sprawiedliwości na własną rękę. Jak postąpić w sytuacji gdy ktoś gwałci twoją małą córeczkę? Czy samosąd jest dopuszczalny? To pytania, które nasuwają się podczas lektury tej książki.

Grisham zadbał też o to aby jak najszczegółowiej przedstawić nam amerykański system sądowniczy. Robi to przy tym z dużą dozą poczucia humoru. Pokazuje na przykład wielkich prawników nadzwyczaj chętnie zaglądających do kieliszka. Główny bohater Jake Brigance to postać zdecydowanie pozytywna, arogancki i pewny siebie jak przystało na prawnika.
Dreszczyk emocji pojawia się w momencie gdy zaczyna deptać mu po piętach Ku-Klux-Klan (za podjęcie się obrony Murzyna). Odtąd nikt z jego bliskich nie może czuć się bezpieczny. Akcja rozgrywa się więc nie...

Marysieńka | 2011-04-02
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 2010 rok

Dlaczego Afroamerykanie mają w USA inne prawa, również do sprawiedliwości? Czy człowiek ma prawo w poczuciu braku pomocy ze strony władz wziąć sprawy w swoje ręce i dokonać samosądu? Czy wówczas może liczyć na łagodniejsze potraktowanie przez niedoskonały jednak wymiar sprawiedliwości? Na te i jeszcze wiele innych pytań próbuje, stara się odpowiedzieć John Grisham w swojej powieści. Niektóre regiony USA tkwią jeszcze w czasach głębokiego rasizmu, nadal daje znać o sobie organizacja Ku Klux Klan i jej członkowie mogą być niebezpieczni i nieprzewidywalni. Twarde prawo ale prawo. Ambitny prokurator, nie mniej ambitny adwokat, sędzia, który próbuje udawać niezawisłego a w tym wszystkim osobista tragedia czarnej rodziny, skromnej, uczciwej, bogobojnej...Kto jeszcze będzie chciał na sprawie Carla Lee Hayleya ubić własny interes? Doskonała powieść, oczywiście zekranizowana we wspaniałej obsadzie. Polecam książkę ale również film....

comique | 2013-09-14
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, 2013
Przeczytana: 12 września 2013

Genialna i wzruszająca książka ukazująca rasizm i system sprawiedliwości w Ameryce. Trzymający w napięciu prawniczy thriller pokazujący jak ojciec zgwałconej 10-letniej dziewczynki wymierza sprawiedliwość. Trochę byłam zawiedziona innymi książkami Grishama, ale ta wynagrodziła mi wszystko ;) Polecam każdemu, kto lubi prawnicze książki.

zaczytanyskrzat | 2014-01-05

Przed przeczytaniem tej książki widziałam film o tym samym tytule. Do dziś, gdy leci w telewizji włączam gdy obrońca wygłasza swoją mowę końcową i choć znam ją niemal na pamięć to tak samo mnie porusza, a zwłaszcza zdanie "a teraz wyobraźcie sobie, że ta dziewczynka jest biała".

Książka jest bardzo okrutna. Pokazuje jacy bezwzględni potrafimy być jako ludzie dla naszych bliźnich. Myślę, że śmiało można powiedzieć, że przedstawia ciemną stronę człowieczeństwa - jak okrutny potrafi być człowiek broniący swoich przekonań, który za jedyne słuszne uznaje swoje racje.
Książka jest trudna, ale znakomicie napisana. Autor dba o każdy szczegół i tak mamy tutaj ciekawe postacie, dobrze zbudowane dialogi i dopracowane (niekiedy okrutne) opisy.

Karolina | 2010-04-23

Każdy chyba widział film o tym samym tytule. Książka różni się od filmu tym, że jest brutalniejsza... Wiem, że trudno to sobie wyobrazić, bo już to okrucieństwo pokazane w filmie było ciężkie do zniesienia.

Ojciec zgwałconej dziewczynki, czarnoskórej dziewczynki sam wymierzył sprawiedliwość oprawcom jego dziecka, teraz sam jest sądzony a o jego życie walczy młody adwokat.

W głowie utkwiło mi jedno zdanie "A teraz wyobraźcie sobie, że ta dziewczynka była biała..."

Świetna książka, świetny film - polecam!!!

Piotr | 2014-01-25
Przeczytana: 24 stycznia 2014

Przede wszystkim bardzo cenie sobie gatunek literacki w jakim pisze John Grisham i zawsze jestem wymagającym czytelnikiem jeśli chodzi o lektury tego typu.Bardzo ciekawią mnie procesy i ich przebieg włącznie z całą ich otoczką, dlatego muszę spojrzeć na tą pozycje wyjątkowo dogłębnie i omówić jej szczegóły nawet te najdrobniejsze bo to one najczęściej decydują o klasie książki.
Autor z wykształcenia jest prawnikiem, dlatego nie należy się spodziewać od niego mocno rozwiniętej fabuły bogatej w różne przygody (niektóre wątki ciekawie rozpoczęte a następnie niedokończone jakby autor o nich zapomniał), to można mu wybaczyć i raczej z góry zakładać że to nie będzie mocna strona książki, Dlatego nie chcę się tutaj zbyt długo rozwodzić nad tym aspektem, który kulał w tej lekturze.
Jednakże to co powinno stanowić mocną stronę również mnie zawiodło, czyli przebieg procesu i cała otoczka, nie uważam siebie za eksperta ale śmiało mogę powiedzieć, że zabrakło mi w niektórych momentach...

Dariusz | 2012-07-24
Przeczytana: styczeń 2006

Wszyscy chyba pamiętają dramatyczne wydarzenia, które miały miejsce siedem lat temu we wsi Włodowo. Mieszkańcy mając już dość zastraszania i wymuszenia przez recydywistę, dokonali na nim samosądu i pozbawili go życia. Każdy, oglądając relacje o tym linczu chyba pomyślał, że sprawcę jakiegoś wyjątkowego makabrycznego przestępstwa należy się skazać na karę śmierci.. Dlaczego tej kary nie miałby wymierzyć ktoś poruszony tą zbrodnią, ktoś z rodziny, czy sama ofiara?
W cichym i spokojny miasteczku na południu Stanów mała czarnoskóra dziewczynka zostaje porwana, brutalnie zgwałcona i skatowana przez dwóch młodych, pijanych, białych zwyrodnialców. Aby zamknąć usta jedynemu świadkowi, próbują ją zabić. Ojciec pokrzywdzonej, Carl Lee Hailey, nie wierząc w wymiar sprawiedliwości, postanawia na własną rękę wymierzyć sprawiedliwość, zabijając oskarżonych. Podczas pierwszej rozprawy zastrzelił gwałcicieli, ale też zranił eskortujących ich policjantów. Jego adwokatem zostaje miejscowy młody...

Piotrek | 2012-10-06
Przeczytana: 06 października 2012

Grisham sporo zaryzykował swoją pierwszą książką jaką jest "Czas zabijania". Wybrał trudny temat i nie oszczędził czytelnikowi ciężkich, żeby nie powiedzieć, okrutnych opisów i wydarzeń. Ja nie polecam zaczynać poznawanie Grishama od tej książki - jest dość ciężka, warto przeczytać późniejsze dwie - "Firmę" czy "Raport Pelikana". Wydają mi się o wiele łatwiejsze w odbiorze. Wtedy sami ocenicie czy thriller sądowniczy wam się podoba czy nie. Moje wrażenie jest dobre, więc polecam.

magdalena | 2014-07-21
Przeczytana: 21 lipca 2014

Genialna literatura. Wspaniała, poruszająca historia, która nie pozwala odstawić książki na zbyt długo.
Odwieczny problem zbrodni i kary. Czy jedna zbrodnia usprawiedliwia drugą? Do tego problemy na tle rasowym. Czy "biali" mogą więcej?
Nie mogłam się odczepić od tej książki. Jest wprost klasyką gatunku.

Pobierz aplikację mobilną

Kalendarium literackie