Czas zabijania

Wydawnictwo: Amber
A time to kill
powieść, gwałt, samosąd, więzienie

Inne wydania

Senne miasteczko na południu Stanów Zjednoczonych staje się widownią dramatycznych wydarzeń podczas procesu ojca zgwałconej dziewczynki, który sam wymierzył sprawiedliwość bandytom. Młody adwokat rozpoczyna bezkompromisową walkę o życie klienta i... swoje własne.

hanterkaa | 2016-07-10
Na półkach: 2016, Posiadam, Przeczytane
Przeczytana: 10 lipca 2016

„Czas zabijania” zaczyna się prawdziwym ciosem w czytelnika.Mimowolnie stajemy się świadkiem zbrodni.John Grisham doskonale dobrał sposób narracji,byśmy czuli się jak bierni obserwatorzy,postawieni przed wydarzeniami,na które nie mamy żadnego wpływu,a które od pierwszych chwil chcemy zatrzymać.Jest to genialna książka,którą zapamiętam na dłużej,ponieważ historia opisana przez autora po prostu mną wstrząsnęła.Dramatyczne wydarzenia odcisnęły się w mojej pamięci,by powrócić czasem,na dźwięk słowa "gwałt".

sola255 | 2015-03-11
Na półkach: Dramat, Przeczytane

Jeśli chodzi o Czas zabijania to najpierw oglądałam film i nie ukrywam zrobił na mnie wrażenie.
Po książkę siegnęłam dużo później -musiałam ochłonąć i uporać sie z emocjami.
Autor świetnie przedstawił proces , wszytskich jego uczestników. Bardzo dobrze oddał nastroje południa Ameryki , jako wybuchowej mieszanki ras i kultur , które niby żyją obok siebie , ale wystarcza tylko iskra i stłumiony ogień rasizmu naraz bije mocna siłą z każdego miejsca , z każdego ugrupowania.
W tym wszystkim jest dramat ojca i skrzywdzonego , niewinnego dziecka. Ojca , który mając czarną skórę nie do końca wierzył w sprawiedliwość białych i dokonał samosądu na oprawcach.
Trudna to lektura w odbiorze. Jedno wiem, gdziekolwiek bym nie była zawsze stanę po stronie ojca mszczącego gwałt na dziecku. Kolor skóry jest bez znaczenia . Czy sprawcą byłby czarny , biały , czerwony , czy żółty. Takie zwierzęta powinny być eliminowane ze społeczeństwa i to szybko nim wyrządzą więcej krzywdy.
Jak było w tym...

Krzysiek | 2015-07-05
Przeczytana: 30 czerwca 2015

Dla takich ludzi nie miałbym żadnej litości. Chciałbym, żeby cierpieli , żeby ich bolało, żeby przeszli najgorsze poniżenie z możliwych. Życzę takim ludziom prawdziwej męki, by ich dusza nie zaznała piekła tylko po ich śmierci, lecz aby ciało przeszło przez ogień piekielny jeszcze za życia.
Wobec kogo żywię taką nienawiść, taką złość, taki gniew...?
Odpowiedź wydaje się oczywista...!!!
!!!****GWAŁCICIELE****!!!
Nie chcę nawet przez chwilę pomyśleć, co czuje osoba, której godność, szacunek i przede wszystkim ciało zostaje tak brutalnie zbrukane. Najczęściej ofiarami gwałtu padają kobiety, gdyż w zderzeniu z siłą fizyczną mężczyzn są bardziej kruche i praktycznie bez jakichkolwiek szans na obronę...., są bezbronne.
Jakim trzeba być potworem, bestią, zwierzęciem bez żadnych hamulców, by coś takiego zrobić..., nigdy tego nie zrozumiem!!!
Świat jest pełen takich degeneratów, wykolejeńców..., krzywdzą kobiety, niszczą im przyszłość, bo ślady i następstwa fizyczne są przejściowe i mało...

Dia | 2016-12-16
Przeczytana: 12 grudnia 2016

Wciągająca, emocjonująca i chwytająca czytelnika. Pierwszy rozdział jest tak okrutny,że bałam się,że nie przebrnę przez Czas zabijania jeśli takie rozdziały będą dalej. Później pojawia się bardzo dużo postaci i w sumie człowiek nie wie kto jest kim ale z każda stroną ksiązka staję się jaśnejsza, ciekawsza i już wtedy nie można się od niej oderwać.
Polecam!

Korobek | 2015-11-20
Przeczytana: 20 listopada 2015

Naprawdę dobra książka. Główne postaci bardzo ciekawie wykreowane, barwne i mocno kontrowersyjne. Opisuje głównie przebieg procesu sądowego, który toczy się na tle rasistowskich klimatów. Pokazuje też brudne zaplecze układów i układzików systemu sądownictwa oraz kościoła.
Akcja mocno stonowana - ta książka nie trzyma jakoś mocno w napięciu, po prostu czyta się ją z ciekawością.

fulmir | 2014-09-10
Przeczytana: 10 września 2014

Grishamowi zdarzają się książki lepsze i gorsze, ale ta zdecydowanie należy do jego udanych. Wrażenie dodatkowo potęguje fakt, że jest to jego pisarski debiut. Bardzo sprawnie napisany debiut.

Co do treści to książka dotyczy kontrowersyjnego tematu wymierzania sprawiedliwości na własną rękę. Jak postąpić w sytuacji gdy ktoś gwałci twoją małą córeczkę? Czy samosąd jest dopuszczalny? To pytania, które nasuwają się podczas lektury tej książki.

Grisham zadbał też o to aby jak najszczegółowiej przedstawić nam amerykański system sądowniczy. Robi to przy tym z dużą dozą poczucia humoru. Pokazuje na przykład wielkich prawników nadzwyczaj chętnie zaglądających do kieliszka. Główny bohater Jake Brigance to postać zdecydowanie pozytywna, arogancki i pewny siebie jak przystało na prawnika.
Dreszczyk emocji pojawia się w momencie gdy zaczyna deptać mu po piętach Ku-Klux-Klan (za podjęcie się obrony Murzyna). Odtąd nikt z jego bliskich nie może czuć się bezpieczny. Akcja rozgrywa się więc nie...

Roman Dłużniewski | 2017-01-12

Doskonała książka! I już na wstępie pojawia się zasadnicze pytanie : Czy pokrzywdzony ma prawo sam wymierzyć sprawiedliwość ? Moralne, na pewno tak. Tyle, że względy moralne nie decydują. Czy mamy, czy chcemy powrotu do czasów Dzikiego Zachodu ? Bierzemy sprawiedliwość we własne ręce ? A co, jeśli się pomylimy ? Wszak nie można tego wykluczyć. Oczywiście w przypadku książki Grishama sprawa jest ewidentna, ale to tylko książka. Kwestię uprzedzeń rasowych na Południu odsunąłbym na bok. Bo pytanie istotne brzmi - Co robić, gdy system prawny okazuje się niewydolny, nieskuteczny. Czy wolno nam wtedy zabić kogoś, kto wyrządził nam straszną krzywdę ? Warto przeczytać i samemu rozważyć.

Lodołamacz | 2017-01-15
Przeczytana: 15 stycznia 2017

Według autora to jego najlepiej napisana powieść, a wzorem dla niego był John Steinbeck. Niestety nie podzielam zdania pisarza do stylu Steinbecka bardzo Grishamowi daleko. Owszem mamy tutaj do czynienia z ciekawym thrillerem prawniczym. Bardzo interesujące dla mnie było zapoznanie się z systemem prawnym w Stanach, w którym ława przysięgłych odgrywa kluczową rolę, a sędzia pełni funkcję stróża praworządności. Przebieg procesu był najciekawszym wątkiem w powieści i dla mnie został przedstawiony bez zarzutu. Grisham prawnik z wykształcenia opisał proces wiarygodnie. Działania obrony i prokuratora wypadły realistycznie i wcale mnie nie znudziły.

Chociaż z założenia ma być to książka dotykająca kwestii społeczno-rasowych na południu USA, to muszę przyznać, że mnie autor niestety do tego nie przekonał.
Owszem na kartach książki pojawił się klu klux klan, kwestie uprzedzeń rasowych, a nawet zasadności obowiązywania kary śmierci, ale czasami miałem wrażenie, że jest to dopisywane na...

Dorota | 2016-02-17
Przeczytana: 17 lutego 2016

Co byście zrobili gdyby ktoś skrzywił Waszych bliskich?
Jak byście zareagowali?
Do czego byście się posunęli ażeby pomścić niewinne dziecko?

Drugi raz miałam styczność z twórczością Grishama i nie do końca jestem do niej przekonana. Wcześniej czytałam "Firmę", która okazała się być wciągająca i ciekawa. Tutaj, chociaż lubię książki o tematyce prawniczej, właśnie to prawnicze biadolenie mnie wynudziło. Dodatkowo po kilku pierwszych stronach przypomniało mi się, że kiedyś oglądałam film na podstawie tej książki i znałam już jej zakończenie. Wiedząc jednak, że nie należy oceniać książki na podstawie jej filmowej adaptacji (szczególnie, że te bardzo często znacząco różnią się od oryginału) czytałam dalej.
Sam temat samosądu wymierzonego przez zrozpaczonego rodzica na prześladowcach dziecka- super. Ale na plus tak naprawdę to tyle. Bardzo wolno się rozkręca, bohaterzy denerwujący. Mnie najbardziej podobała się postać prokuratora, zadufanego w sobie, cynicznego, apodyktycznego i...

Monika | 2015-12-23
Przeczytana: 17 grudnia 2015

Książka znakomita! Pod każdym względem.
Troszkę przeraziło mnie 500 stron zapisanych drobnym drukiem, ale warto było wytężać wzrok. Wspaniały debiut wspaniałego pisarza.
Zdecydowanie polecam.