Dzieje językoznawstwa w zarysie

Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
Sasha

Podręcznik akademicki przedstawiający zarys dziejów językoznawstwa od czasów najdawniejszych po połowę XX stulecia.

SPIS TREŚCI

5 Przedmowa

7 Okres przedhistoryczny językoznawstwa

19 Starożytność

71 Średniowiecze (V w. - XV w.)

84 Czasy nowożytne (XV w. - XVIII w.)

122 Wiek XIX (ewolucjonizm)

225 Wiek XX (strukturalizm)

462 Podsumowanie

źródło opisu: własne

źródło okładki: własne

Elevander | 2016-12-18
Przeczytana: 18 grudnia 2016

Tytuł bardzo adekwatny do treści. Praca A. Heinza jest obszernym omówieniem dziejów ludzkiej refleksji nad językiem począwszy od czasów starożytnych aż po połowę XX wieku. Filologa klasycznego oczywiście najbardziej interesują pierwsze dwa rozdziały tej pracy, ale z samozachwytu nad dorobkiem kulturalnym antyku grecko-rzymskiego wybija go trochę niezwykle wysoki poziom językoznawstwa indyjskiego w stuleciu V p.n.e. Im bliżej współczesności, tym bardziej ta synteza zaczyna przypominać spis bibliograficzny: same nazwiska i tytuły. Do połowy książki, czyli do miejsca, gdzie zaczęły się dzieje językoznawstwa XX-wiecznego, czytało mi się dobrze, potem już gorzej. Ale też żaden ze mnie językoznawca, więc pewnie się nie znam.