Eugenia Grandet

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Witold Lisek | 2014-01-13

Anna | 2015-04-26
Przeczytana: 2014 rok

Doskonała książka o tym, że pieniądz rządzi światem.
Doskonale zarysowane postaci - Eugenia, ale także (a może nawet bardziej) jej ojciec.
Momentami aż zachłystywałam się z wrażenia, w jaki sposób można patrzeć na życie.
Dużo bym dała, żeby przenieść się w czasie i osobiście poznać głównych bohaterów, podyskutować ze starym Grendetem (tak, tak, wiem, że i tak bym go nie przekonała), powspółczuć Eugenii.

eMajTi | 2016-03-25

Ta książka to opowieść o pieniądzach, które rządzą światem. Opowieść o głębokiej, wrażliwej miłości, tłamszonej przez materialistyczne realia.
Balzac bardzo dobrze rozwinął te dwa wątki otaczającego każdego z nas świata.
Postacie są wyrysowane nieco na wyrost, wręcz karykaturalnie, co nie każdemu może przypaść do gustu. Eugenia Grandet jest wręcz uosobieniem wrażliwości, dziecięcej naiwności i chrześcijańskiej miłości, dobroci serca. Z kolei dla jej ojca jedyne, co w życiu ma sens, to pomnażanie swego (i tak ogromnego) majątku. Stosy monet rosną wraz z trwaniem akcji, a skąpstwo i chciwość Pana Grandet wraz z nimi.
Niezwykłe w tej książce są opisy - Balzacowi udało się osiągnąć niezwykłą plastyczność, łatwo sobie wyobrazić opisywane miejsca i osoby. Czytając te książkę miałem nieodparte wrażenie, że opisy zachowań, surowego domu państwa Grandet są jak soczysty owoc, który bardzo mi smakuje, a soki wręcz ciekną po dłoniach.
Za wadę zdecydowanie wymieniłbym to, że w owym tytule...

allison | 2013-02-01
Przeczytana: 31 stycznia 2013

Ostatnio z wielką przyjemnością wracam do dziewiętnastowiecznej klasyki, w której rozczytywałam się, będąc nastolatką. A ponieważ sporo tytułów wówczas mi umknęło, teraz mam okazję uzupełnić te braki albo przeczytać coś po raz drugi, by przekonać się, że powtórna lektura po wielu latach jest bardziej dojrzała i bogatsza o nowe doświadczenia.

"Eugenia Grandet" to jedna z wielu powieści Balzaca, w której dominuje kult pieniądza. To także ciekawy portret młodej kobiety, wychowanej w domu obsesyjnie skąpego ojca i zastraszonej, całkowicie podporządkowanej mężowi matki.
Tytułowa bohaterka, mimo iż początkowo zdaje się ulegać domowemu tyranowi, z czasem dojrzewa do podejmowania coraz bardziej odważnych życiowych decyzji. Nie wyzbywa się całkiem naiwności, czego dowodem jest jej miłość do kuzyna, ale przechodzi wielką przemianę, która pozwala jej decydować o własnym losie przynajmniej po śmierci ojca.

Interesującą postacią jest także pan Grandet, przebiegły i pozbawiony ludzkich...

nickela | 2016-08-15

Powieść jest krótką i prostą historią o życiu w prowincjonalnym miasteczku w porewolucyjnej Francji. Transformacja polityczna i gospodarcza kraju spowodowały wzrost popularności burżuazji, która zgromadziła ogromne fortuny poprzez szybkość działania, oportunizm i brak skrupułów. Konsekwencją zaistniałych przemian był nie tylko postęp społeczny, ale także upadek kondycji moralnej człowieka. Centralnym punktem odniesienia stał się pieniądz.

Poprzez postać Feliksa Grandeta Balzac pokazał pełnię rozwoju kapitalizmu z dala od Paryża. Ojciec Eugenii jest przedstawicielem tych przebiegłych inwestorów, którzy – kosztem innych - skorzystali z rewolucji zdobywając swoje majątki za małe pieniądze.

„Eugenia Grandet” jest powieścią o destrukcyjnej sile pieniądza i degradacji duszy pod jego wpływem, o konsekwencjach ludzkich ułomności, o trudnej sytuacji kobiet, ale także o lojalności i oddaniu w miłości. Balzac nakreślił także różnice dzielące prowincję kumulującą kapitał od Paryża –...

Grot | 2018-10-23

Powieść o delikatnej i wrażliwej dziewczynie, która przeistacza się w kobietę, doznając surowości i dyscypliny ortodoksyjnego ojca oraz miłosnego zawodu, co kładzie cień na jej dalsze życie...

Książka ukazuje cechy materializmu, chciwości i bezwzględności dla słabszych, obecne we francuskim społeczeństwie, co świetnie odzwierciedla ten cytat: „Moje dzieci, dopóki człowiek jest ministrem, uwielbiajcie go; skoro upadnie, pomóżcie go wlec na śmietnik”.

Na okładce jest wyśmienity, trafiający w sedno opis dzieła Balzaca, który aż prosi się, aby go powielić: „Mistrzowski skonstruowana opowieść o triumfie pieniądza i wyrafinowanych praw interesu nad światem istot wrażliwych i dobrych”.

Na koniec niespodzianka, znów cytat, ale nieoczekiwanie dotyczący przedrozbiorowej Rzeczypospolitej. Jest to zdanie króla pruskiego Fryderyka II dotyczące władcy Polski - Augusta III: „KIEDY AUGUST PIŁ, POLSKA BYŁA PIJANA”.

Monica | 2015-10-13
Przeczytana: 12 października 2015

Smutna to książka, pełna chciwości, żądzy posiadania pieniędzy, skąpstwa, nieuczciwości i cwaniactwa. Odczuwałam głęboki żal czytając o Eugenii i jej życiu. Dobra klasyka, tematycznie porównywalna ze "Skąpcem" Moliera.

Izoldka | 2016-09-17
Przeczytana: 17 września 2016

Dobrze jest wrócić do klasyków literatury i przeczytać coś innego niż kryminały i romanse w czystej postaci. Balzac w swojej twórczości pozwala dostrzec, w momentach okrutnych drwin losu z człowieka, drugą, ciemną stronę jego egzystencji. "Eugenia Grandet" jest tego przykładem. Córka bogacza i jednocześnie chorobliwego skąpca. To już na starcie nie wróży nic dobrego. A gdy w grę wchodzi jeszcze dziewicza miłość do atrakcyjnego kuzyna Karola, którego uczucia ulatują równie szybko, jak przychodzą, to mamy naprawdę do czynienia z "komedią ludzką" i wtedy nie wiadomo, czy śmiać się, czy płakać, żałować, współczuć, czy też nie. Wiadomo jedno, z opowieści Balzaca zawsze płynie jakaś nauka, także dla nas żyjących współcześnie ludzi.

Kachusek | 2013-07-29
Przeczytana: 26 lipca 2013

Nie porwała mnie ta opowieść, wprawdzie lubię tamte czasy ale sposób opisania skąpstwa Grandeta i emocje Eugenii były zbyt rozciągnięte i przydługie. Zakończenie słabe i jakoś tak ogólnie na trójkę ;)

Marek Krzystek | 2015-06-19
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 2015 rok

Zrobiło mi się przykro, bo strony książki Eugenii Grandet przy przewracaniu skrzypiały niczym stare drzwi. Postacie oświetla typowo romantyczny blask, przez co każda ma jednorodny kolor z jedyną cechę charakteru, której ich zachowanie, słowa i myślenie są ściśle podporządkowane, bez żadnego skomplikowania czy refleksji. Skąpiec dla pieniędzy zrobi każdą podłość i nie myśli o niczym więcej tylko o złocie, zakochana panienka jak już kocha to po grób, lekkoduch pozostanie na zawsze lekkoduchem. Takie podejście do wnętrza bohaterów nie wytrzymało próby czasu i odstręcza od lektury. Natomiast opis środowiska jest żywy i ciekawy, ale mnie głównie urzekły w książce szczegóły różnych transakcji finansowych. Z informacji na pierwszej stronie dowiedziałem się, że książka była lekturą w latach 70. , ciekawe czy którykolwiek nauczyciel miał wtedy pojęcie co to jest dyskonto i dwanaście od sta. Pewnie, jeśli któryś niesforny uczeń był dociekliwy i zapytał, dostawał dwóję.
Według mnie książka...