Koty

2015-12-30
2015-12-30
Anna Kunicka
Anna Kunicka koty

Taki sobie. Zabawny fragment o podawaniu kotu tabletki oraz rozdział weterynaryjny. Porady dość dobre, ale nic odkrywczego.
O kotach napisano już chyba wszystko, prawda?

O kotach napisano już chyba wszystko, prawda?

Książki, które już od początku jasno komunikują, że są pozycjami humorystycznymi stają przed poważnym zagrożeniem - mianowicie, że nie uda im się wywiązać z tej obietnicy. I tak jest niestety w przypadku tej pozycji. „Koty - poradnik hipstera” już od pierwszej strony daje nam do zrozumienia, że bardziej będzie próbować rozśmieszyć czytelnika niż go czegoś nauczyć. Co wychodzi bardzo średnio i śmiesznych momentów jest tu stosunkowo niewiele. Część fragmentów nie trzyma się też logicznie kupy i zwyczajnie nie ma większego sensu. Albo tak było w oryginale albo polski wydawca chciał po prostu zaoszczędzić na tłumaczeniu i na przykład zlecił to komuś w Bangladeszu. Jakby jednak nie było, nie stawia to książki w dobrym świetle.

Pod przykrywką książki, która ma nauczyć nas, jak zabłysnąć w towarzystwie dzięki przyswojonej umiejętności blefu, kryje się mini poradnik, zawierający istotne wiadomości oraz ciekawostki na temat kotów. Znajdziemy tu informacje o anatomii kota, kocich chorobach, charakterystycznych cechach dla poszczególnych ras, wychowaniu kocich milusińskich a nawet co nieco o tresurze. Wszystko to podane jest w sposób ironiczny i nie zawsze na poważnie.

Lektura tej książki była świetną rozrywką. Śmiałam się praktycznie przy każdej stronie. Jednak mimo mało poważnego charakteru, możemy dowiedzieć się naprawdę wielu ciekawych rzeczy. Jak radzić sobie z niepokojącym zachowaniem kota, kiedy zdecydować się na pomoc behawiorysty, jak zaskarbić sobie “miłość” sierściuszka, jak radzić sobie z kołtunami u ras dlugowłosych, w jaki sposób podać kotu tabletkę, żeby ją połknął w całości i nie rzucił się na nas z pazurami, czym charakteryzują się konkretne kocie choroby - książka jest pełna świetnych rad. Sporo się z niej dowiedziałam i ta wiedza na pewno przyda mi się, jak już będę miała szansę na przygarnięcie własnego milusińskiego.

Na duży plus odnotowuję wspomniany już humor, z jakim napisana jest książka. Oprócz rad praktycznych, mamy też prześmieszne rozdziały, jak np. klasyfikacja kociarzy czy kocich ras, a także sam słowniczek na końcu. Koty. Poradnik hipstera to pozycja obowiązkowa dla każdego kociarza. Po jej przeczytaniu mam ochotę na pozostałe książki z tej serii.

• 2017
  • Ga-gatti