Narodziny Polski

Wydawnictwo: Polityka
historia
megiddovl

Pretekstem do wydania publikacji jest nadchodząca rocznica chrztu Polski. Dowiemy się co istniało przed państwem Mieszka I, jak doszło do chrztu tego władcy i wejścia Piastów w krąg cywilizacji łacińskiej, jaki obraz państwa wyłania się z przekazów z epoki, jak wyglądała chrystianizacja i ewangelizacja Polaków, co się właściwie wydarzyło się w Gnieźnie w 1000 r. Te tematy uzupełnia panorama życia codziennego Piastów – ich ubiory, kuchnię, język, walutę, broń, religię, pismo. Poznamy też najbarwniejsze postacie z dynastii piastowskiej.

źródło opisu: http://sklep.polityka.pl/catalog/partdetail.aspx?PartNo=W15PH008

źródło okładki: http://sklep.polityka.pl/catalog/partdetail.aspx?PartNo=W15PH008

Logun | 2016-12-28
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Historia
Przeczytana: 28 grudnia 2016

Kolejny "Pomocnik historyczny" Polityki, który pozytywnie mnie zaskoczył. W zasadzie ciężko o porównywalną książkę, która łączyłaby w sobie konkretną zawartość merytoryczną z łatwością i przyswajalnością wiedzy. Na plus jak zwykle książka bogata w ilustracje, a także liczne ciekawostki. Świeże wydanie zapewnia także kontakt z nowymi, często dość odmiennymi od tradycyjnej historiografii poglądami, a także możliwość zapoznania się z najnowszymi wynikami badań. Ponadto mamy tu do czynienia z pracą zbiorową a to z kolei pozwala na zapoznanie się z różnymi punktami widzenia na ten sam problem, jak dla mnie kolejny atut. Jeżeli miałbym się ewentualnie do czegoś doczepić to brak bibliografii, ale jest to raczej praca popularnonaukowa, więc nie można jej wymagać. Podsumowując: ciekawe i dobrze napisane mini kompendium na temat początków naszego kraju.