Nowy prorok Vezamar surowo rządzi miastem wśród piasków, a jego przyboczni wymuszają posłuch siłą i nowymi prawami. Mieszkańcy, terroryzowani lub kuszeni przez wysokie nagrody, donoszą na siebie wzajemnie. Tylko kilka rozsianych grup sprzeciwia się jeszcze władzy proroka. Do jednej z nich przyłącza się Nahar Al'Iarnak, gdy dzięki poświęceniu brata wychodzi z lochów. Przewrót się zbliża. Degowie z żelaznych wzgórz podnoszą bunt, a nomadzi najeżdżają północne oazy. Spiskowcy nie wiedzą jednak, że oprócz proroka Vezamara przyjdzie im się mierzyć z kimś znacznie potężniejszym.

Tymczasem Kashima dręczą złe przeczucia. Wiedzie pełne niebezpieczeństw życie najemnika, a los rzuca go w kolejne przygody, ale wciąż wraca myślami do tajemnicy miasta wśród piasków.

Kim naprawdę był Sammar, pierwszy z proroków? Dlaczego niektórzy mieszkańcy krain wschodu także mają dar krwi? Kim jest cesarz Yauranu, którego milionowa armia rusza na podbój ziem środka?

Wreszcie odnajduje trop, który daje szansę na rozwiązanie tajemnic Ocalonej Krainy, i zdaje sobie sprawę, że stawką w grze jest znacznie więcej, niż przyszłość Świętego Miasta. Czas bogów-uzurpatorów oraz ich potomstwa dobiega bowiem kresu. Powraca Wielki Architekt.

źródło opisu: [Runa, 2006]

ira | 2014-01-04
Przeczytana: 04 stycznia 2014

Zdecydowanie lepsza od części pierwszej, ponieważ wraz z Kashimem przemieszczamy się do ziem Jasnowłosego, odkrywając uroki średniowiecza. (Rycerz ze złotą kulą u nogi, który złożył śluby, ubawił mnie do łez.)
Zaczynają się zagrywki pomiędzy bogami (prorokami?), bunty, bitwy, zamachy. Talent zresztą do opisów potyczek i bitew Piskorski ma ogromny.
Z dużo większym entuzjazmem niż do części drugiej, zabiorę się do części trzeciej.

koemata | 2016-09-11
Przeczytana: 11 września 2016

wędrówka przez pustynię, puszczę, walki, zasadzki i pojedynki, romantyczne chwile i wojna w szeregach najemników

Maciej | 2014-03-09

Zdecydowanie najsłabsza część trylogii Opowieści Piasków - ale rozumiem konieczność Jej powstania.
Główny bohater wraz z przyjacielem podróżują po żyznym, zielonych ziemiach, o których mieszkańcy Świętego Miasta nie maja pojęcia - których istnienie wydaje się herezją nawet dla Wygnańca - Kashima - który coraz bardziej wątpi w to, co napisane jest w Świętej Księdze. W czasie podróży dowiaduje się coraz to nowych szczegółów i prawd - które stawiają Jego świat do góry nogami. W końcu - zmuszony snami oraz głosem sumienia - wyrusza w samotną podróż - by odkryć Jedyną Prawdę.
Pozostali bohaterowie nie próżnują - Potężny Cesarz o nieznanej mocy planuje bowiem zająć wszystkie ziemie zamieszkałe przez ludzi. Jego wierny sługa - znany Nam z pierwszej części Gad Snaar - przygotowuje mieszkańców Świętego Miasta do wojny, w której staną po stronie Cesarza.
Bohaterowie z Zielonej Krainy dzielnie przeciwstawiają się wrogom...
Zbyt często niestety autor "zdradza wydarzenia" - swoimi...

Izoldka | 2014-02-19
Przeczytana: 19 lutego 2014

Pierwszy tom tej trylogii bardziej przypadł mi do gustu, może dlatego, że było mniej opisów bijatyk i bitw, za którymi nie przepadam. Za to podobało mi się to, że druga część, tak jak pierwsza, niesie ze sobą przesłanie. Podaje pod wątpliwość i zmusza do zastanowienia się nad tym, w co wierzymy i komu wierzymy, pozwala się oswoić z brutalną prawdą.

Dayoma | 2014-05-15

Podoba mi się to, że wszystko ma tutaj swoje drugie, czy nawet trzecie dno :)

Mariusz | 2016-09-06
Na półkach: Audiobook, Przeczytane