rozwiń zwiń

Buddenbrookowie. Dzieje upadku rodziny

Okładka książki Buddenbrookowie. Dzieje upadku rodziny
Thomas Mann Wydawnictwo: Świat Książki Ekranizacje: Buddenbrookowie. Dzieje upadku rodziny (2010) Seria: Arcydzieła Literatury Światowej [Świat Książki] klasyka
653 str. 10 godz. 53 min.
Kategoria:
klasyka
Seria:
Arcydzieła Literatury Światowej [Świat Książki]
Tytuł oryginału:
Buddenbrooks: Verfall einer Familie
Wydawnictwo:
Świat Książki
Data wydania:
2005-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1949-01-01
Data 1. wydania:
1953-01-01
Liczba stron:
653
Czas czytania
10 godz. 53 min.
Język:
polski
ISBN:
8373916989
Tłumacz:
Ewa Librowiczowa
Ekranizacje:
Buddenbrookowie. Dzieje upadku rodziny (2010)
Tagi:
literatura niemiecka kupcy Lubeka Niemcy noblista Nagroda Nobla
Inne

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki HERITO nr 40 / 2020 Mindaugas Kvietkauskas, Thomas Mann, Adam Mazur, Piotr Paziński, Redakcja kwartalnika HERITO, Bartosz Sadulski, Maciej Topolski, Miłosz Waligórski
Ocena 7,5
HERITO nr 40 /... Mindaugas Kvietkaus...
Okładka książki Opowieści niesamowite z języka niemieckiego Ludwig Bechstein, Joseph von Eichendorff, Paul Ernst, Hanns Heinz Ewers, Friedrich Gerstäcker, Johann Wolfgang von Goethe, Jeremias Gotthelf, Wilhelm Hauff, Paul Heyse, E.T.A. Hoffmann, Henryk Mann, Thomas Mann, Dauthendey Max, Gustav Meyrink, Paul Rohrer, Georg von Schlieben, Oskar A.H. Schmitz, Theodor Storm, Karl Hans Strobl, Ludwig Tieck, Friedrich de la Motte Fouqué, Heinrich von Kleist
Ocena 7,3
Opowieści nies... Ludwig Bechstein, J...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,8 / 10
1540 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
343
242

Na półkach: ,

Czego dowiedziałem się z lektury Buddenbrooków? Że w dziewiętnastowiecznej Lubece roiło się od rudych osobników. I niewiele ponadto.
To oczywiście nie do końca prawda. Nie mogę nie doceniać maestrii Manna objawiającej się na wielu polach. Przede wszystkim jest on, jak wiadomo, znakomitym stylistą. Powieść jest też starannie skonstruowana, a narracja tkana jest przy użyciu rozmaitych środków, ze świetnym zastosowaniem skrótów i przybliżeń. W całościowym ujęciu jest to wreszcie udana, nie tak znowu oczywista i bardzo zjadliwa satyra na mieszczańską mentalność rozpięta na tle zmieniającego się świata, choć stanowiące jej element drobiazgowe opisy strojów i wystrojów przyprawiały mnie niekiedy o białą gorączkę.
Ponadto u bardzo przeze mnie cenionej profesor Łukasiewicz wyczytałem, że Mann mocno posiłkował się przy pisaniu historią własnej rodziny, zarysował w powieści opozycję między Schopenhauerem a Nietzschem, zamieścił też mnóstwo nawiązań do „Baśni” Andersena, które dodatkowo bardzo sprytnie poplątał. I w końcu dzięki pani profesor uporządkowałem swoje mętne intuicje odnośnie do uwag na temat relacji między sztuką a życiem, jakie powtykał w różne miejsca „Buddenbrooków” autor.
Wszystko to jednak za mało. Muszę przyznać, że wolę późnego, otwarcie figlarnego Manna, który po otrzymaniu Nobla („przede wszystkim za wielką powieść <<Buddenbrookowie>>”) nie musiał już niczego udowadniać i niczym Tomasz Buddenbrook, mógł wyzwolić się spod narzuconych sobie samemu, sztywnych rygorów, choć samo wyzwolenie przybrało na szczęście u obu Tomaszów całkowicie różne formy.

Czego dowiedziałem się z lektury Buddenbrooków? Że w dziewiętnastowiecznej Lubece roiło się od rudych osobników. I niewiele ponadto.
To oczywiście nie do końca prawda. Nie mogę nie doceniać maestrii Manna objawiającej się na wielu polach. Przede wszystkim jest on, jak wiadomo, znakomitym stylistą. Powieść jest też starannie skonstruowana, a narracja tkana jest przy użyciu...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    2 356
  • Przeczytane
    2 072
  • Posiadam
    633
  • Ulubione
    97
  • Literatura niemiecka
    54
  • Teraz czytam
    51
  • Klasyka
    42
  • Nobliści
    31
  • Chcę w prezencie
    22
  • 2018
    12

Cytaty

Więcej
Thomas Mann Buddenbrookowie Zobacz więcej
Thomas Mann Buddenbrookowie Zobacz więcej
Thomas Mann Buddenbrookowie Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także