Skąd się wzięło pisklę w jajku? Historyjki dla ciekawskich dzieci

Okładka książki Skąd się wzięło pisklę w jajku? Historyjki dla ciekawskich dzieci Christian Dreller, Petra Maria Schmitt
Christian DrellerPetra Maria Schmitt Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Seria: Historyjki dla ciekawskich dzieci interaktywne, obrazkowe, edukacyjne
interaktywne, obrazkowe, edukacyjne
Historyjki dla ciekawskich dzieci
Wo geht der Astronaut aufs Klo?
Prószyński i S-ka
2016-02-09
2016-02-09
Mirosława Sobolewska
zabawa historyjki Mirosława Sobolewska

Okładka książki Dlaczego rekiny nie chodzą do dentysty? Historyjki dla ciekawskich dzieci Christian Dreller, Petra Maria Schmitt, Heike Vogel
Dlaczego rekin... Christian Dreller, ...

Mimo, że dzieckiem już nie jestem od ładnych kilku lat- nie odmówię sobie lektury książki z serii "Historyjki dla ciekawskich dzieci". Cóż poradzić sobie, że je uwielbiam?
Christian Dreller i Petra Maria Schmitt po raz kolejny przygotowali książkę, która pomoże rodzicom w odpowiedzi na dość niecodzienne pytania. Wydaje mi się, że może wspomóc wychowanie dziecka i... zachęcić do sięgnięcia po książki.
W tej ciekawej książeczce dowiemy się wielu interesujących rzeczy. Czy wiecie dlaczego śmiejemy się gdy ktoś nas łaskocze? Dlaczego miejsce po ugryzieniu komara swędzi? Dlaczego zebra ma paski? Jeśli nie- sprawdźcie.
Młody czytelnik w poniższej pozycji znajdzie ciekawe historyjki. Bohaterami są dzieci, które poszukują odpowiedzi na różnego rodzaju problemy. W "Historyjkach dla ciekawskich dzieci" nie ma agresji, za to widzimy wszechobecny szacunek do ludzi: do starszych i do kolegów.
Co mi się w nich jeszcze podoba? Staranność wydania, piękna twarda oprawa, obrazki.
Z niecierpliwością czekam na kolejną książkę z tej serii.

Dzieciakom przychodzą do głowy różne pytania, które czasami dorosłych wprawiają w konsternację, bo...sami nie znają na nie odpowiedzi.

Kto gasi światło w lodówce? Po co zebrze paski? Dlaczego łaskotki nie działają, gdy sami się gilgamy? Gdzie astronauta robi siusiu? Skąd się bierze deszcz w chmurach? Po co jeżowi są igły i dlaczego kot mruczy? Co to jest histamina? Czy podczas snu robimy się piękniejsi? Jak pisklę weszło do jajka? Dlaczego ogień jest gorący? Skąd się wzięły góry? Dlaczego, skąd, w jaki sposób i tak w koło Macieju, a przecież to dobrze, że nasze pociechy odczuwają głód wiedzy. By go zaspokoić pod żadnym pozorem nie możemy im wciskać bajek o Babie Jadze i dzieciach w kapuście, ale przecież nie musimy, wystarczy, że sięgniemy po książkę dla ciekawskich dzieci autorstwa Petry Maria Schmitt i Christiana Drellera, a tam już z pomocą spieszą nam fachowcy w postaci profesora Płatka, przesympatycznych pań nauczycielek, babci i dziadków oraz mądrych mam i tatusiów.

Ciekawostki z otaczającego nas świata przyrody oraz techniki są objaśniane poprzez krótkie opowiadania. Autorzy przystępnym językiem i w obrazowy sposób odpowiadają na pytania małych bohaterów. Historyjki są z życia wzięte, nieskomplikowane, choć to nie w każdym przypadku jest atutem. Jedne z nich wciągają, inne z kolei sprawiają, że mojej chrześnicy oczka wędrowały w innym kierunku i już szukała sobie zajęcia albo zastanawiała nad inną opowiastką.

Nie da się jednak odmówić tej książce wartości edukacyjnej. Oprócz wyjaśniania praw rządzących światem przyrody, autorzy poruszają również inne ważne kwestie. Paulinka, jedna z bohaterek, nie lubi nowej partnerki swojego taty, ale dzięki pewnemu wydarzeniu, dziewczynka zmienia zdanie. Babcia z innego opowiadania pokazuje swym wnukom, że zwierzęta nie zawsze sobie radzą i czasami potrzebują opieki człowieka. Z kolei w historii o jajku autorzy przystępnym i rzeczowym językiem opisują jak dochodzi do zapłodnienia. Ten zabieg wplatania w narrację kilku istotnych i niekiedy trudnych tematów jest świetnym pretekstem do ich poruszenia podczas lektury.

„Skąd się wzięło pisklę w jajku? Historyjki dla ciekawskich dzieci" to książka nie tylko dla ciekawskich małych istotek myślę, że i duże istotki wiele się z niej dowiedzą.

Kiedy dzieci są małe nie możemy doczekać się pierwszych, wypowiedzianych przez nie słów. Z czasem, gdy poznają świat coraz lepiej, zaczynają pytać nas o wszystko i tak zaczyna się niekończący potok pytań. Maluchy pytają dosłownie o wszystko i niejednokrotnie swoimi pytaniami mogą wprowadzić rodzica w konsternację. Jednak wymyślanie odpowiedzi na naprędce nie ma większego sensu. Lepiej chwilę się zastanowić i udzielić dziecku wyczerpującej odpowiedzi. Pod żadnym pozorem nie można go zbywać. Ale co zrobić, kiedy kompletnie nie wiemy jak dziecku wytłumaczyć np. to, dlaczego nie możemy sami się połaskotać, czy dlaczego ogień jest gorący?

Tu z pomocą przychodzi seria książeczek Historyjki dla ciekawskich dzieci. Obecnie ukazał się najnowszy tom Skąd się wzięło pisklę w jajku? W środku znajdują się odpowiedzi na najbardziej nurtujące pytania. Wszystkie poruszane w książce kwestie wyjaśnione są w przystępny dla dzieci sposób. Autorzy przygotowali opowiadania, z których każde jest osobną całością – porusza inną kwestię i ma odrębnych bohaterów, z którymi dziecko może się utożsamić. Dodatkowo wszystkie historyjki zostały pięknie zilustrowane grafikami autorstwa Heike Vogel.

Jest to ciekawa pozycja dla rodziców i dzieci, którzy lubią szukać odpowiedzi na każde pytanie.

Kolejnym tomikiem, który wykorzystuje dziecięcą ciekawość świata i pytania zadawane bardzo często przez najmłodsych jest publikacja Petry Marii Schmitt i Christiana Drellera - czyli właściwych twórców cyklu Historyjki dla ciekawskich dzieci. Tym razem maluchy dowiedzą się między innymi, dlaczego z jajek, które jedzą na śniadanie, nie wyklują się pisklęta, dlaczego bąble po ukłuciu komara swędzą oraz czy obcinanie włosów boli. Autorzy gromadzą sporą liczbę pytań pojawiających się notorycznie u młodszego pokolenia i rozwiewają wątpliwości w edukacyjnych bajkach. Mali bohaterowie zastanawiają się nad tematami z różnych dziedzin - fizyki, geografii, biologii czy kultury. Odpowiedzi dostają od nauczycieli, wykwalifikowanych pracowników lub od rodiców. Wsystkie zostają przystosowane do wieku i możliwości percepcyjnych odbiorców i to jedna z przyczyn ogromnego sukcesu serii. Inną jest nastawienie na odrębność: to opowiadania samodzielne, w każdym pojawia się inny bohater ze swoimi problemami, charakterystycznym środowiskiem i przyjaciółmi (tu na przykład jedna z dziewczynek martwi się obecnością nowej partnerki ojca). Dzieci z opowiadań spędzają czas na wspólnych zabawach, przeżywają codzienność bez fajerwerków, ale z miłymi niespodziankami - i to spodoba się czytelnikom.

• ☆ 2016 ☆
  • Prywatna biblioteczka
  • Dla Jasia

Dodaj cytat z książki Skąd się wzięło pisklę w jajku? Historyjki dla ciekawskich dzieci