Posiadacz

Tłumaczenie: Róża Centnerszwerowa
Cykl: Saga rodu Forsyte'ów (tom 1)
Wydawnictwo: Wydawnictwo MG
7,15 (360 ocen i 47 opinii) Zobacz oceny
10
27
9
46
8
65
7
116
6
52
5
42
4
5
3
5
2
0
1
2
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
tytuł oryginału
The Man of Property
data wydania
ISBN
9788377793763
liczba stron
200
kategoria
Literatura piękna
język
polski
dodała
Ag2S

Przejmująca, pełna namiętności opowieść o miłości, zdradzie, posiadaniu i śmierci. Posiadacz to najsłynniejsza powieść w całym dorobku Johna Galsworthy’ego. Pierwotnie wydana pod tytułem Saga rodu Forsyte’ów, osiągnęła ogromną popularność (autor otrzymał za nią Nagrodę Nobla), doczekała się kontynuacji i wtedy tytuł ten rozciągnął się na cały cykl. Akcja rozpoczyna się w 1886 roku w Londynie,...

Przejmująca, pełna namiętności opowieść o miłości, zdradzie, posiadaniu i śmierci. Posiadacz to najsłynniejsza powieść w całym dorobku Johna Galsworthy’ego. Pierwotnie wydana pod tytułem Saga rodu Forsyte’ów, osiągnęła ogromną popularność (autor otrzymał za nią Nagrodę Nobla), doczekała się kontynuacji i wtedy tytuł ten rozciągnął się na cały cykl. Akcja rozpoczyna się w 1886 roku w Londynie, a rodzina Forsyte’ów stanowi symbol mieszczaństwa epoki wiktoriańskiej. Żona jednego z braci, Irena, staje się burzycielką porządku ustalonego przez rodzinę. Sedno całej tej sprawy, pomyślał, to własność, lecz wiele ludzi wolałoby nie stawiać jej na tej płaszczyźnie. W ich pojęciu idzie wyłącznie o „świętość węzłów małżeńskich”. Ale podstawą świętości węzłów małżeńskich jest świętość rodziny, a świętość rodziny oparta jest na świętości posiadania. A przecież wszyscy ci ludzie są wyznawcami Tego, który nic nigdy nie posiadał na własność. Ciekawe! John Galsworthy
Jakkolwiek oddziaływanie piękna i żądzy swobody na świat posia-daczy jest głównym tematem Sagi rodu Forsyte’ów, nie może to jej zwolnić od ciążącego na niej zadania: trwałego zabalsamowania wyższych sfer stanu średniego. Tak jak starożytni Egipcjanie kładli obok mumii przedmioty potrzebne im w przyszłym życiu, usiłowałem i ja umieścić obok postaci ciotki Anny, Juli i Estery, Tymoteusza, Swithina, starego Jolyona, Jamesa i ich synów to, co im zapewnić może odrobinę życia na przyszłość: odrobinę balsamu, który dopomoże im do trwałego utrzyma¬nia się w gorączkowo zapędzonym królestwie rozkładowego czynnika - „Postępu”. Jeśli warstwa zamożnego mieszczaństwa wraz z innymi klasami społecznymi skazana jest na rozpad, macie ją przechowaną jak pod szkłem na tych stronicach, aby mogli oglądać ją wszyscy wałęsający się po rozległym bezdrożu muzeum Literatury. Spoczywa ona tutaj, zakonserwowana we własnym osoczu: poczuciu własności. John Galsworthy

 

źródło opisu: http://www.wydawnictwomg.pl/

źródło okładki: http://www.wydawnictwomg.pl/

pokaż więcej

Brak materiałów.
książek: 426
wasilka | 2016-03-20
Na półkach: Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: marzec 2016

Wielkie i uznane dzieła literatury światowej, klasyczne powieści i poematy mają swoją ugruntowaną pozycję wśród czytelników oraz na rynkach wydawniczych. Napisano o nich niejedną recenzję, analizę i interpretację literacką. Co pewien czas wydawnictwa wznawiają nakłady powieści, które należą do kanonu lektur światowych. Docierają w ten sposób do nowych czytelników, poprzez atrakcyjną szatę graficzną wprowadzają powiew świeżości, który przyciąga także starszych wielbicieli wybranego autora czy ulubionej książki. Do tego rodzaju powieści należy bez wątpienia "Posiadacz" Johna Galsworthy'ego. Pisarz, który już za życia został uznany najwybitniejszym autorem przełomu XIX i XX wieku. W 1932 roku został Laureatem Nagrody Nobla za całokształt twórczości, której ukoronowaniem było jego dzieło prozatorskie "Saga rodu Forsyte'ów".
"Posiadacz" to pierwszy tom trylogii, który w marcu 2016 roku przypomniało wydawnictwo MG.
Akcja powieści przenosi nas, współczesnych czytelników, do 1886 roku, czyli do epoki wiktoriańskiej, złotej ery kolonializmu brytyjskiego, stabilizacji i pomyślności, którą cieszyło się zamożne mieszczaństwo. W Londynie żyje ród Forsyte'ów, którego poczynania i sposób życia pozwalają nam wyobrazić sobie portret wyższej klasy średniej z drugiej połowy XIX stulecia. Nie był to wizerunek idealny. Pod warstwą poprawnych manier, sztywnych konwenansów i niezłomnych zasad kryły się, niczym pod powłoką werniksu, niewypowiedziane słowa, tajemnice pełne namiętności i maskowanych uczuć.
Rodzina Forsyte'ów żyła tak, jakby cały świat należał do niej, w poczuciu naturalnej wyższości nad innymi przedstawicielami ludzkiego rodu. Wierna zasadom, pośród których na pierwszym miejscu stawiano rozsądek i tradycje. Wszystko miało odbywać się zawsze według ustalonego porządku, ceremoniał dotyczył każdej sfery codzienności, od organizacji uroczystego balu po codzienny obiad. Stałość upodobań, nieskazitelność obyczajów i kult norm uprawniały Forsyte'ów do przekonania o swojej niezwykłości. Stąd już niedaleko do myśli, że:

"Forsyte'owie nie umierali, śmierć była niezgodna z ich zasadami".
A jednak ustalony porządek zachwiał się w posadach za sprawą jednej z przedstawicielek rodu. Irena, żona Soamesa Forsyte'a, prawnika i kolekcjonera obrazów, żyjącego w świecie nieruchomości i posiadania, postanowiła wyrwać się z małżeństwa, które nie czyniło ją szczęśliwą. Gdy mąż, który planując budowę nowej siedziby poza miastem zatrudnił francuskiego architekta - pana Bosinney'a, Irena natchniona wielką miłością odważyła się zbuntować przeciwko wartościom wyznawanym przez całą rodzinę. Żyła w świecie emocji i to one stały się motywem jej działania. Tak oto historia, którą pozornie możemy odebrać jako nieszczęśliwy romans, stała się podstawą ukazania drogi do upadku. John Galsworthy przedstawił skomplikowane zależności pomiędzy członkami rodu, wynikające z kontrastu pokoleń i uczynił to z odpowiednią dozą ironii.
Jego proza jest niespieszna, czytelnik ma czas na to, by poznać wszystkich bohaterów powieści. Są "posiadaczami", klasą ludzi, która "jeździ powozami" od balu do rodzinnego spotkania. Spragnieni familijnych nowin, czasem trwając we wzajemnym milczeniu, odrzucają emocje na rzecz praktycznych biznesów i ogólnie przyjętego życiowego rozsądku. W swoich działaniach, rozmowach i myślach ukazani są bardzo realistycznie. Czytelnik może przyjrzeć się dokładnie miejskiej klasie średniej i poznać poglądy autora powieści, który bezsprzecznie dokonał krytyki wartości epoki wiktoriańskiej, wyznawanych przez zarozumiałych i zimnych ludzi owładniętych żądzą posiadania.
Dla współczesnych odbiorców "Posiadacz" to trafny obraz życia ludzi i epoki, która już przeminęła, ale jednocześnie ponadczasowa opowieść o łamaniu bezsensownych norm i szukaniu wolności w świecie wypełnionym sztywnymi zasadami.
"Posiadacz" to powieść, dzięki której możemy odbyć wiele przejażdżek eleganckimi powozami po ulicach dziewiętnastowiecznego Londynu, przyjrzeć się znanym budynkom i parkom, wybrać się do Robin Hill, by podziwiać krajobraz angielskiej wsi często spowity mgłą.
Zapewniam, że warto poczuć klimat epoki wiktoriańskiej, podjąć próbę zrozumienia mentalności ówczesnej klasy średniej. Może w nagrodę któryś z jej przedstawicieli zaprosi nas na tradycyjny obiad i poczęstuje combrem baranim. Jeśli nam nie zasmakuje, milcząca służba domowa nie skomentuje tego ani jednym słowem. Większym afrontem byłoby strącenie komuś kapelusza z głowy. Zanim wyjdziemy ktoś z pewnością zmiecie wszelkie okruszyny srebrną szczoteczką. Może to i lepiej?

Pokaż wszystkie opinie o tej książce
Już teraz nowa funkcja: pakiety. Dowiedz się więcej jak kupić kilka książek w najlepszej cenie >>>
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading

Opinie czytelników


O książce:
Cień rycerza

Druga części cyklu "Wielkie Płaszcze" Książkę tę dostałam do recenzji od wydawnictwa Insignis. Jednak zanim rozpoczęłam jej lekturę musiała...

zgłoś błąd zgłoś błąd