Przeznaczenie, traf, przypadek

Wydawnictwo: Znak Literanova
literatura polska, opowiadania
literatura piękna
Ag2S

JACEK CYGAN, niezrównany poeta polskiej piosenki, teraz mierzy się z inna literacką formą. Przeznaczenie, traf, przypadek to zbiór opowiadań, które dotykają tego, co nieuchwytne, ale dla nas najważniejsze. Bohaterowie książki z powodu pozornie błahych zdarzeń stają przed koniecznością przewartościowania całego życia. Choć bardzo chcą, nie potrafią zrozumieć tej „magii”, co wykrzywia ich...

Bohaterowie książki z powodu pozornie błahych zdarzeń stają przed koniecznością przewartościowania całego życia. Choć bardzo chcą, nie potrafią zrozumieć tej „magii”, co wykrzywia ich ścieżki, nie dając się objąć umysłem i emocjami. Za sprawą przypadku lub – jak wolą inni – przeznaczenia stają w zdumieniu wobec niespodziewanych meandrów losu, często zawiedzeni, bo przecież chcieli tak niewiele, a innym razem niewytłumaczalnie szczęśliwi.

Czy przeznaczenie istnieje? Czy o naszym życiu przesądza jedynie splot przypadków?

Autor za sprawą literackiej wrażliwości dostrzega pod powierzchnią codzienności więcej i wydobywa sens z pozornie nic nieznaczących zdarzeń. Dzięki temu historie jego bohaterów inspirują do osobistych przemyśleń.

źródło opisu: http://www.znak.com.pl/

źródło okładki: http://www.znak.com.pl/

Happy Reader | 2018-12-30
Przeczytana: 19 grudnia 2018

„Przeznaczenie, traf, przypadek” to książka autorstwa Jacka Cygana – zdolnego i przesympatycznego człowieka...

To zbiór 26 krótkich opowiadań o ludzkich losach i o sile przeznaczenia, trafu i przypadku w naszym życiu. O wydarzeniach, które często są ignorowane i pomijane, brane za nic ważnego, nieuchwytne, kruche, a które okazują się najważniejsze. Drobiazgi, których nie dostrzegamy, a które mogą odmienić nasze życie...

Szczególnie ujęły mnie dwa opowiadania. Pierwsze z nich to „Balon”, gdzie wesoła wycieczka przyjaciółek balonem kończy się dla jednej z nich tragedią małżeńską. Drugie to „Trzy listki”, gdzie życie pacjenta zależy od tego, czy spadnie listek z drzewa...

„Przeznaczenie, traf, przypadek” to cudowne historie z życia wzięte, wyróżniające się niesamowitym klimatem. A do tego potężny ładunek emocjonalny, cenne refleksje, znakomite puenty i subtelny humor, wynikający z czułej i empatycznej obserwacji rzeczywistości...

Pełne uroku teksty, które na długo pozostają w...

stochmial | 2018-08-29
Na półkach: Przeczytane, Inspiracje
Przeczytana: 2016 rok

Bardzo inspirujące historyjki, na końcu których doznajemy jakiegoś zaskoczenia. Mamy albo jakiś niespodziewany morał, albo taki obrót sprawy, że znajdujemy się po drugiej stronie barykady. Świetne do poduszki.

BOLESŁAW | 2018-07-13
Na półkach: Przeczytane, Cygan Jacek
Przeczytana: 13 lipca 2018

Bardzo żałuje,że już je przeczytałem. Przeczytane powtórnie nie będą tak wzruszały jak za pierwszym czytaniem.Ale ten pierwszy raz pozostanie w pamięci na zawsze

MariaJolanta | 2018-05-17
Przeczytana: 2016 rok

Lubimy mieć własne zdanie na każdy temat. Zatem nie czytajcie cudzych recenzji, koniecznie przeczytajcie tę książkę. Zachęcam też, aby mieć ją w swoich zbiorach i zaglądać do jej fragmentów w różnych momentach życia.

Wojciech Gołębiewski | 2018-03-01
Przeczytana: 01 marca 2018

Jacek Cygan (ur. 1950) - znany przede wszystkim jako autor tekstów piosenek, opublikował w 2016
zbiór opowiadań, które łączy egzystencjalne pytanie: "przypadek czy konieczność ?". Na LC 7,43 (46 ocen i 29 opinii).

Parafrazując Miłosza z "Traktatu teologicznego".zapewniam, że "takich opowiadań młody człowiek nie napisze" i mimo, że Cygan kalendarzowo jest młody, bo przyszedł na świat siedem lat po mnie , to tworząc poezje dojrzewał szybciej i głębiej, dzięki czemu jest w stanie już obecnie podsumować swoje przemyślenia; i robi to znakomicie.

Oczywiście, nie udziela jednoznacznej odpowiedzi na pytanie postawione w tytule, bo to jest niemożliwe, lecz zamieszcza wiele ciekawych uwag, a przede wszystkim inspiruje k a ż d e g o czytelnika do refleksji.

I za to mu chwała, a wartość każdego z 26 opowiadań ocenicie Państwo sami, bo odmówić sobie tej lektury to ...

Justyś | 2017-03-30
Przeczytana: 30 marca 2017

Jestem pod wrażeniem mądrości i wrażliwości pana Jacka Cygana. Niesamowita podróż

Bonia | 2017-02-02
Przeczytana: styczeń 2017

Nie jestem fanką krótkich opowiadań, ale te przeczytałam z przyjemnością. Zbiór poruszających, niecodziennych, czasem zadziwiających historii. Skłaniają do zadumy nad rola przeznaczenia w życiu człowieka, zastanowienia, co tak naprawdę kieruje naszym życiem: przeznaczenie, traf, przypadek?. Czasem niektóre zdarzenia skłaniają nas do zastanowienia w jakim stopniu te elementy wpływają na nasze losy

zajkas | 2017-01-16
Przeczytana: 15 stycznia 2017

Jestem oczarowana! Opowiadania, które są zawarte w tej książce to istny przegląd naszego życia, a raczej sytuacji jakie kiedyś każdy z Nas doświadczył lub doświadczy. To tu odnajdziemy m.in. ciekawie nakreśloną samotność człowieka, zazdrość sąsiadów, poczucie bezsensu dnia codziennego, utraconą miłość, przeznaczenie i umiejętność radzenia sobie z tym wszystkim przez poszczególnych bohaterów. Książkę czyta się bardzo szybko, jest przyjemna i niezwykle ciekawa. Szczerze polecam :)!

zabulak | 2016-09-10
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 10 września 2016

Zbiór opowiadań o życiu, miłości, przeznaczeniu, problemach, do tego w bardzo dobry i przystępny sposób opisane ! Mogę polecić z czystym sumieniem !

Weronika | 2016-07-30
Przeczytana: 03 lipca 2016