Nadobna Paskwalina: z hiszpańskiego świeżo w polski przemieniona ubiór

Okładka książki Nadobna Paskwalina: z hiszpańskiego świeżo w polski przemieniona ubiór Samuel Twardowski
Samuel Twardowski Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy Seria: Biblioteka Klasyki Polskiej i Obcej [PIW] literatura piękna
Biblioteka Klasyki Polskiej i Obcej [PIW]
Państwowy Instytut Wydawniczy
1983-11-01
1983-11-01
klasyka polska

Dwie Panie rywalizują o względy miejscowych amantów. Pierwsza z Pań - Wernera nie jest zadowolona i prosi swojego syna aby ten odmienił jej uczuciowe niepowodzenia. Przez uroczą tytułową bohaterkę (która w późniejszym czasie przechodzi przemianę) traci na atencji mieszkańców. Według mnie barokowy romans mógłby reprezentować jednak coś więcej. Pięć gwiazdek za nawiązania do mitologii. Książka jest napisana archaicznyn językiem co znacznie utrudnia odbiór.

Cudowna lektura, taka inna. A ponieważ to dzieło siedemnastowieczne, więc i konwencje literackie inne, więc zaskakująca. Ciekawy jest zwłaszcza przygodowy motyw drogi. Nie brak i inwencji malarskiej autora.

Brr. Książka, którą czytałam do pracy rocznej z literatury staropolskiej na ujotowskiej polonistyce. Do dziś mam koszmary.

Rozdział pierwszy toporny.
Resztę czyta się przyjemnie.
Nawiązania mitologiczne na plus :)

Rozdział pierwszy toporny.
Resztę czyta się przyjemnie.
Nawiązania mitologiczne na plus :)

jak na literaturę barokową, której nie jestem zagorzałą fanką, lektura dość przyjemna.

• Polonistyka
  • Studia
  • Lektury
  • Poezja
  • Literatura staropolska
  • Barok

Dodaj cytat z książki Nadobna Paskwalina: z hiszpańskiego świeżo w polski przemieniona ubiór