Legendy polskie

źródło opisu: własne

źródło okładki: google

Wojciech Gołębiewski | 2015-12-15
Przeczytana: 15 grudnia 2015

Józef SZCZYPKA - "Legendy polskie"

Szczypka (1934 – 1988) ma siedem książek na LC i ani jednej opinii. Teraz dzięki mnie będzie miał osiem książek i jedną opinię. Wiem o nim niewiele: podobno ukończył filologię polską na Uniwersytecie Wrocławskim, a później był związany z "Paxem", w którym wydał i tą omawianą książeczkę w 1983 r. Łatwo mu to przyszło, jako, że od 1973 roku był redaktorem Instytutu Wydawniczego "Pax".
Książka nie ma przedmowy, wstępu, posłowia ani przypisów, za to napisana jest jakimś bełkotem, który prawdopodobnie ma stworzyć pozory archaiczności, do tego tekst nasycony jest słowami niezrozumiałymi i łaciną. Ze względu na brak źródeł, jak i fakt, że mimo swoich 72 lat, nigdy o żadnej z podanych legend nie słyszałem, domniemuję, że autor zażył środki odurzające, przelał na papier swoje chore pomysły i bezczelnie zatytułował je LEGENDAMI ...